Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pečení grafiky

Zdravím, včera jsem tu zakládal téma o tom, že mi nejde grafika. Vyzkoušel jsem snad všechno a nic nepomáhá, takže poslední možnost zřejmě je jí zkusit upéct. Koukal jsem na internetu na mnoho návodů a videí a chtěl bych se jen na pár věcí zeptat.

1) Před pečením musím vyčistit zbytky teplovodivé pasty a poté nanést po pečení novou?

2) mám jí dát kapacitorama a tím vším dolů, nebo nahoru? V každém videu je to jinak, ale četl jsem, že pokud budou směrem dolů, můžou z grafiky odpadnout

3) Vkládat se má již do předehřáte trouby na 200°C po dobu 10 minut?

4) Poté pozvolné vychladnutí?

Díky všem.

Ahoj, taky jsem tak kdysi experimentoval s grafikou a dokonce i se základní deskou od notebooku. Obojí byly samozřejmě na vyhození. Kupodivu obojí funguje už dva roky.

1)Je to lepší. Oddělej hlavně chladič s ventilátorem.

2)Dával jsem to kondíkama nahoru, protože opravdu můžou odpadnout.

3)Já to dával na 230°C-240°C na 6-7 minut. 200°C se mně zdálo vzhledem k tavné teplotě pájky málo, hlavně když se teď používá bezolovnatá.

4)Ano, jen otevřít troubu a nechat vychladnout. Hlavně s tím nijak nehýbej, protože by ti mohly odpadnout kondíky atp.

Edit: U té grafiky byl podobný problém jako u tebe. Při změně rozlíšení nebo v zátěži se PC restartoval a poté buď nenaběhl, nebo s pruhama na obrazovce. Ale počítej tak s 20% šancí, že to pomůže. Já tomu ze začátku moc nevěřil, ale zkusil jsem to takhle 2x a obojí úspěšně a fakt se divím, že to ještě dnes funguje.

Díky za odpověď, co tak čtu na internetu tak je plno lidí se stejným problémem jako mám já (při startu PC červené čárky ale potom už v poho -> nekomunikuje s ovladači a je jakoby v nouzovym režimu) to přesně je můj problém a lidi píšou, že jim pečení pomohlo a že jim funguje třeba další 2 roky atd, takže jako poslední záchrana si myslim dobrý, jak říkám, stačí mi, když vydrží 2-3 měsíce.

Můj brácha právě taky kdysi pekl tuším 8800GT, když se mu začali na obrazovce objevovat hieroglyfy a potom ta grafika fungovala ještě další 3 roky bez problému. Beru to jako poslední záchranu a bohatě by mi stačilo, kdyby vydržela ještě alespoň 3 měsíce a potom si koupím novou, ale momentálně jako student na novou a pořádnou nemám (jsem vášnivej hráč, takže potřebuju výkon) a momentálně mám gtx 570 a chci si koupit alespoň MSI N750Ti TF 2GD5/OC Gaming.

Takže zítra skočím koupit teplovodivou pastu a pustím se do toho

Já měl hlavně strach, abych po vložení té karty neodpálil PC, ale naštěstí se tak nestalo. Přesto ti doporučím to zapojit aspoň při odpojeném disku, mechaniky a jen s jedním modulem RAM, jestli se to rozjede. Jakou pastu tam máš teď? Pokud není stvrdlá, tak ji můžeš seškrábnout a použít znovu ať ji nekupuješ zbytečně, kdyby se to nepovedlo...

Nějaká pečící vlákna jsme tu už měli. Pokud si vzpomínám, psalo se tam i o mimořádném smradu, který přitom vzniká. Abys tím smradem z plastu neznefunkčnil na delší dobu troubu a pak neměl kde vrazit husu :-)

Osobní zkušenost nemám, tehdy problémovou nV8800 - kterou možná pekli tam v servisu - jsem po třech reklamacích vrátil a za půlku pak koupil nV460

Vím že je to 100% grafikou, navic se mi nechce to řešit s nějakejma němecma nebo s čím, stejně by to trvalo dlouho a za 2 měsíce si radši koupím novou, ve většine případů to pomohlo a fungovala grafika dál třeba další rok. Myslím si že 90% lidem pečení pomohlo a grafika fičela dát pár let a 10% že nešla, ale nerozbila se ještě víc než byla - prostě se jen nic nezměnilo.

Dokonce jsem narazil na několik lidí, kterým grafika dělala do detailu to samé a pečení pomohlo. Ničím jiným to prostě být nemůže už

Nevím kde bereš tu 100% jistotu,jestli máš tu záruku jak si psal a odepíšeš ca 7 lirů co stála taky dobrý,ale tvoje prachy tím pečením a procentama chlácholíš sám sebe že se to povede nevím že by byly nějaký ankety ohledně toho,zřejmě už máš prachy na novou protože já tomu nevěřím že se to povede,ani nemám jistotu jako ty že to je tou GPU ,ale třeba budeš mít kliku.

Takhle, projel jsem desítky fór, jak zahraničních tak českých kde stovky lidí již pečení provedli a v 95% úspěšne a poté grafika fungovala další roky, někteří hovoří dokonce o 3 letech. Můj brácha před cca 6 lety pekl 8800GT která byla po smrti - hieroglyfy atd, po upečení fungovala dalších 5 let - přestala definitivně fungovat před rokem.

Našel jsem také hodně lidí, kteří měli uplně prostě do detailu stejné problémy, že sem si snad myslel, že jsem ty příspěvky psal já - prostě do detailu 100% stejné, některé dokonce i u gtx 570.

Ono to ale asi neni uplne nezavysly statisticky vzorek :)

Kdybych pekl grafiku a povedlo se to, tak se rad pochlubim, kdyby se to ale nepovedlo, tak nebudu nikam psat, protoze rady se sezamovymi seminky nepotrebuju.

Jinak by to taky slo vzit horkovzduskou, nebo normalni pajeci stanici (trafopajecku bych ale kvuli indukci a neobratnosti neriskoval), obvod za obvodem, pin za pinem - pokud to udelas dobre, tak je ance na pokozeni minimalni a pokud je problem ve studenem spoji (coz je to, co resi zapekani), tak to opravis uplne stejne dobre, pricemz mas sam kontrolu, ze ti neuplavala zadna soucastka.

Bude asi nejjednodušší si někde na chvilku půjčit jinou, protože to může být třeba i deskou. Když to s jinou grafikou dělat nebude, tak je to jasné. Ale pokud ji máš v záruce a bylo by to grafikou, tak bych jim to poslal. Buď ti ji opraví nebo pošlou jinou. To pečení bych ještě odložil.

Je to individuální, několika lidem po upečení mrtvé grafiky fungovala třeba ještě dalších několik let. Můžu mít štěstí, že to budu mít taky tak, nebo můžu mít smůlu že ji dojebu uplně, nebo se nestane nic (taky bylo hodně případů) a nebo mi vydrží třeba jen další měsíc.

No v "normální" záruce to již není, je to v prodloužené 10 leté záruce kterou výrobce garantuje po zaregistrování produktu po koupi, což provedeno bylo, ale tuto reklamaci již zřejmě musím řešit přímo s EVGA, ta má nejbližší sídlo v Německu a myslím si že to bude docela problém a že mě nakonec stejně můžou poslat někam a vysrat se na mě, na druhou stranu za zkoušku nic nedám, ale řešit to bude peklo, navíc dám docela ranec jenom za to, to do toho německa poslat poštou nebo něčím.

Pokud to pošleš jako doporučenou zásilku tak mě disk vyšel před rokem na necelé tři kila a vyplňuje se jen český dodací lístek. Mě se to teda vyplatilo.

Balík byl za dvojnásobek a musí se vyplňopvat ty francouzské průklepové papíry.

Jestli se ti to nevyplatí tak s tím rovnou šlahni, nemá cenu ani zapínat tu troubu :x:

Podle výrobce se musí posílat např. DHL. Podle toho co jsem se dočetl na jejich stránkách to snad ani od jiného kurýra nepřijmou ten balík. Při výpočtu poštovného na stránkách DHL jsem došel k číslu 2500kč. To se posrali, to na to kašlu. To můžu rovnou sednout do auta a do Mnichova a zpátky projedu 2 tisíce. Navíc mi pak reklamaci nemusí uznat a byly by to zbytečně vyhozené peníze.

Takže jdu péct dneska, ale narazil jsem na problém že nemůžu oddělat ty malý torxy které drží chladíč a všechny ty plasty, je jich na grafice cca 15, nevíte někdo, kolikátka torx to je?

Jo ale každej normální by GPU kolem 7 litrů minimálně u někoho odzkoušel jestli je v hajzlu ta a ne MB atd a pak teprve dělal hokus pokus,kterej jí nejspíš odrovná tuplem.Ale každýho věc a jeho prachy za to kilo co dá za tu pastu by mu tu GPU testli na počkání někde kde stavěj pc,jestli nemá možnost odzkoušet.

Já vím, možná ti to přijde vtipný, ale zkus si zadat do googlu pečení grafické karty :-) Už několik stovek grafických karet se tak povedlo oživit, jak myslíš, že ti na reklamaci budou opravovat nefunkční grafiku? Správně, opětovným zpájením studených spojů - akorát k tomu použijou speciální nástroje a ne troubu - takže zahřejou jen místa co opravdu potřebujou a nezahřejou například kondíky.

Ne, chce udelat "BGA reflowing", reballing doma bez specialnich pripravku nedokaze ... parkrat jsem to dělal na zakladnich deskach notebooků s grafickymi čipy (typicky HD4330 řada), uspesne ...ale je potřeba bud slusna teplovzdusna pistole s prubeznou elektronickou regulaci teploty (treba Proskit) nebo multimetr s merenim teploty (idealne oboji) ...

Pect celou grafiku je IMHO zhovadilost, podstatne zkrati zivot mnoha součástkam.

Pokud je jistota, že je to grafickym čipem, resp. jeho spojenim s PCB ( coz je dost pravdepodobne), pak "doma" lze takto:

1) odmontovat z PCB uplne vse, co je na sroubky (heatpipe, chladic, veskere plasty ...)
2) umyt celou PCB isopropylalkoholem (ne lihem !) a antistatickym kartackem a nechat odparit - idealni je ve spreji, treba 400ml v gme. Zbytky pasty a pripadne tavidla musi proste pryc
3) obalit celou desku pecicim papirem, vyriznout v nem otvor v miste chipu tak, aby otvor byl o cca 3 mm vetsi, nez je chip (a tedy chip byl cely videt, i jeho bezprostredni okoli). Ale tak, aby teplo v budoucich krocich neslo moc nikam dal mezi papirem a PCB
4) prikryt zeshora celou desku alobalem, opet vyriznout otvor nad chipem jako v pecicim papiru, muze byt o trochu vetsi. Zatezkat, aby jej horky vzduch neodfoukl. Treba imbus klicema/novejma Torxama ;-) ci cimkoliv kovovm tezkym
5) chip skrz tu diru po celem obvode objet bezoplachovym tekutym tavidlem, pri reflow zabrani oxidaci kontaktů chipu (treba S-tavidlo-R). Tak aby hrany byly zaplaveny a kyslik nemohl "pod chip", az to zacne "bublat"
6) teplovzdusnou pistoli nastavit na 120 stupnu Celsia a 5 minut ohrivat prostor otvoru. Prohreje se PCB v okoli chipu a nebude pak pnuti/praskani PCB (mam multimetr s merenim teploty, delam to nastavenim teploty na horkovzdusne pistoli a zaroven kontroluji na meraku skutecnou teplotu - sonda je napasovana na chipu)
7) zvysit teplotu na 180 stupnu a ohrivat jednu minutu
8) ted to prijde - spustit stopky, v prubehu jedne minuty je treba plynule postupne zvysit teplotu na chipu na 235 stupnu tak, aby tech 235 stupnu tam bylo cca 30 sekund, pak opet nechat poklesnout na 180 stupňů. Cele se to musi odehrat za tu cca jednu minutu. Pak behem tri minut postupne snižovat teplotu na cca 100 stupnu, ... a pak nechat vychladnout cca 10 minut. V prubehu bodů 6-8 s deskou nijak nehybat.
9) vratit zpet chladice, s novou pastou atd, zkompletovat, hotovo

proc ty teploty ? Ta EU non-Pb pajka se tavi pri 183 stupních, 235 stupnu je tak akorat, aby se obnovila/znovupropajela vyhrata spojeni pod chipem. Vyssi teplota ci delka pajeni v sekundach bude tu pajku degradovat.
zni to mozna slozite, ale je to easy, jen to chce aspon zakladni vybaveni ...

Máš to všechno dobře až na teplotu tavení té bezolovnaté.

Zásadní, i když zdaleka ne jediný rozdíl je bod tavení pájkové slitiny, který je obyčejně vyšší. Zatímco Sn/Pb pájky dosahují tekutého stavu při teplotě 183°C, některé pájky dosahují teplot tání i 227.

Co se dá dělat no, byla to holt poslední šance která se mnoha lidem povedla a já měl zrovna smůlu, že 20 sekund před koncem pečení vyskočil kondík. Koupím tedy novou a bude to. Každopádně si myslím že pečení v mnoha případech vážně pomůže, byl jsem toho svědkem i u mýho bráchy který pekl 8800gt, ale je to individuální a nemusí se to vždy povést a já měl bohužel smůlu, to se stává

Já fora čet taky a spíš se to nepovede než jo,takovej pokus bych dělal kdyby karta byla na odpis házela artefakty atd byla nepoužitelná a ne když ,,jela normálně,, sem ti tam postnul že GPU mě dělala něco podobnýho a bylo to MB/HDD u známého šlape ok navíc takže tu tvojí jistotu že byla KO určitě nemám 50/50,došel si k tomu že někde někdo něco psal aniž by jsi cokoliv testnul nebo někde nechal testnout teď už to je pasé.

Tak sem se schválně díval jak je to s tím posíláním přes DHL

Podle výrobce se musí posílat např. DHL. Podle toho co jsem se dočetl na jejich stránkách to snad ani od jiného kurýra nepřijmou ten balík.

stránky výobce, sekce evropa:

EVGA recommends shipping via UPS, DHL, or FedEx and to always purchase insurance to protect your investment.

EVGA doporučuje posílat přes UPS, DHL nebo FedEx a vždy koupit pojištění zásilky vaše investice.

Tak máš opečenou grafiku a kondík zvlášť.

Proboha, čtu si to a chce se mi brečet, nejvíc mě dostala věc s pájkou, to není žádný klenot, co má jen pár lidí.. a nakonec se přešlo ke značkám a porovnáváním,
hlavně.. nějaké pečení u drahé grafiky.. to udělá pracháč nebo šílenec, a když už, pájka nebo pistole je přeci jen šetrnější, než vystavovat teplu celou grafickou kartu,
ale když už to došlo tam kam to došlo, prostě někomu řekněte, pár sekund a má to zpátky... i tak to byla podle mě blbost