Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Mate zkusenost s pronajmem tiskarny / tiskem jako sluzba?

Ahoj,
chtel jsem se zeptat, jestli mate zkusenosti s uvedenymi sluzbami?

Pri nedavnem propoctu nakladu na tisk ve firme jsem se dopocital k celkem vysokym cifram, takze hledam, kde by se dalo usetrit. Mame nyni jiz postarsi multifunkci OKI MC561 (LED), a dle jejich statistik tiskneme tak 1200 stranek za mesic, naklady cca 4000 Kc/mesic (zahrnuty tonery, valec, pasova a zapekaci jednotka). Takze jsem zvazoval bud koupi zarizeni s levnejsim provozem, nebo zkusit pronajem takoveho zarizeni.

Zajimalo by mne z vasi zkusenosti, jestli je to v soucasnosti jiz bezna praxe, ze si firmy (i SMB) tiskarny nekupuji, ale pronajimaji? Pokud ano, mate s tim dobre zkusenosti?

Diky za komentare.
M.

Obecně platí že:

- čím více tiskáren, tím je pronájem levnější
- čím větší objem tisku, tím je pronájem levnější

Dále pak platí, že pronájem se vyplácí zejména u konstrukčně složitějších strojů, tj. mašiny které jsou velké, barevné, vyžadují více druhů spotřebáku (separátní toner, válce, pec, odpadní nádoby, přenosové pásy) a mají složitější mech. konstrukci (finišer, více výstupů/vstupů apod.)

Vždy platí, že pronájem bude na první pohled dražší, než vlastnictví stroje. Jenže když si spočítáš TCO včetně nákladů na servis a údržbu nebo následnou likvidaci stroje, tak pronájem už tak blbě nevypadá. Navíc máš dvě velké výhody: nepotřebuješ na počátku velkou investiční částku (nemáš odpisy, apod.), ale platíš jen měsíční pronájem a provoz, který se dá velmi dobře finančně odhadnout dopředu (nájem + cena za stránku). Plus další pozitivum: po 3-5 letech (podle smlouvy) starou tiskárnu odvezou a dovezou ti novou.

A když se něco rozbije, nebo tiskárna třeba nepodává papír, tak jen voláš servis, který to zdarma vyřeší.

Za sebe můžu říct, že pro barevné stroje a velké černobyly pronájem doporučuju. Dalším faktorem je to, že samotný výrobce do pronájmu nabízí jen ty stroje, kterým sám věří, takže prakticky nemáš šanci pronajmout nějaký sráčmodel, co se bude v jednom kuse systémově kazit (na totálně vadný kus samozřejmě narazit jde, ale to se řešívá výměnou celé mašiny, pokud to nejde opravit).

Ještě bych doplnil možné varianty (které jsem zatím potkal)

Klasický pronájem - měsíční (čtvrtletní) paušál, v něm nějaký počet vytištěných stránek a platba za stránky nad paušál.

Pronájem s odkupem - měsíční (čtvrtletní) paušál, v něm nějaký počet vytištěných stránek a platba za stránky nad paušál. Smlouva na nějaké roky a po nich odkup za pár korun.

"Pronájem bez pronájmu" - zádný paušál, platba pouze za vytištěnou stránku. Moc často se nenabízí ale občas to vidět je.

Koupě stroje se servisní smlouvou - dobré když je možnost využít nějaké dotace na nákup. Stroj je ve vlastnictví a platí se pouze servisní smlouva, ať už s paušálem nebo bez (já raději bez, pouze s platbou za stránku).