Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak smazat iso image z DVD

ahoj,

lze vubec smazat iso soubor z DVD? zkousim to, ale jakmile dam prikaz "vycisti", mechanika DVD vysune. napadlo me, ze lze mozna mazat jen datova CD nebo DVD, takze proto ten dotaz, jestli by to i iso image melo jit taky..

diky

To je jedna vec, druha, ze by si musel mat nielen čítaciu ale aj napaľovaciu mechaniku...
Ale keďže hovoríš o iso (čo je obraz disku) a nie o nejakých súboroch, predpokladám, že ide o DVD s komerčným obsahom a teda o neprepisovateľné DVD. To je možné zmazať len v mikrovlnke :-)

Vypalovacke je uplne uprdele co na tom DVD-RW je, ak spustis spravny prikaz v nejakom programe ktory nerobil debil (napr. skus cdburnerxp), tak to zmaze. Za predpokladu ze medium alebo mechanika alebo program neni nejak poskodeny.
P.S> dufam ze to neskusas v linuxe potom jak si ho nabootoval z toho dvd-rw

jinak, po dlouhych letech (toho nejspokojenejsiho) provozu a vsech tech aktualizacich jsou win xp uz hodne pomala. nemam zas az tolik programu, jen par nejnutnejsich (dva z nich bohuzel bezi v jave), ale vsechno uz v nich strasne dlouho trva. drive jsem vzdy o vanoce delal cistou reinstalaci, ale ted se mi do ni moc nechtelo. cely to nastavovani mi vzdy zabralo dva dny. a tak jsem si rekl, ze si tam dam linux, kde si vse odladim a win budu mit v zaloze a pokud je budu potrebovat, tak tu rychlost pro tu chvili ozelim. a taky, vahal jsem, ze bych udelal cistou instalaci bez jakychkoli aktualizaci, ze bych nedal ani SP3, aby se to nicim nezasi****. jenze, asi podleham tlaku z venci, ze to uz bych mel system davno prekonanej a ne uplne dobre zabezpecenej. podotykam, ze zadnej antivir mi do zadnyho ntb nesmi (chovam se tak, abych ho nepotreboval), ale jak ctu, za chvili bych se dockal toho, ze banky pak nedovolej prihlasovat se do onlinebankingu z xp atd.. proto padla volba na alternativu..

co o tom soudis?

xp sp3 (lézt na web bez něj je idiocie, stejně jako každoroční reinstalace systému)
+ povinná záplata služby server: MS12-054
+ instalační labužníci ať si stáhnou ještě asi 40 záplat typu "remote code execution":
http://pc.poradna.net/q/view/1041991-kriticke-aktu alizace-pro-windows-xp
http://pc.poradna.net/q/view/1368361-vsechny-dostu pne-aktualizace-win-xp?page=r1368450#r1368450
+ pochopitelně zakázat autorun
+ zobrazovat přípony souborů
+ nepoužívat ms odpad, který leze na net: wmp, ie8 (nainstalován jako hotfix, ale nepoužíván)
+ neinstalovat javu, nedovolit areaderu javascript a integraci do prohlížeče, aktualizovat flashplayer
+ základem bezpečnosti v xp je nelézt na net s právy administrátora, používat mozek

- nepíšu nic o antiviru, já ho léta považuju za zbytečnost. místo toho si hlídat škodlivé doplňky v prohlížečích, neinstalovat spyware s programy z netu "zdarma".

XP neni pomala. XP je rychle jak blesk. Po cistej instalacii a uplnej aktualizacii zakaz autoupdate, nainstal spravne ovladace, neinstal tam viry, a funguje to skvele az do konca vesmiru. A nepouzivaj IE. Aktualizace ani SP3 nic nezasieraju ani nespomaluju.
P.S. najprv to skus len odvirit (napr. v nudzaku MBAM, adwcleaner, eset online scanner) a zakazat autoupdate, to vytazuje CPU na 100% aj na hodinu ked je to povolene.

Trebars problem mas, len o nom nevies. Baterka ti vydrzi kolko, speedstep funguje? Citacky funguju? Fn klavesy dodatocne fcie funguju? Asi ne. Mas ovladace na nejake stare citacky kariet a podobne veci? Atd. Ze to ide na 3notebookoch neznamena ze to ide na vsetkych. Navyse je to nekompatibilne, niektori ludia pouzivaju viac jak len pustit si internet (a to ani nespominam tie vygrcane fonty v prehliadaci v linuxe)
P.S. nech to kludne pouziva ked chce, ale potom nechapem preco to chce mazat, ked je to skvele.

6+3 hodiny mi pro moje potreby docela staci, mezitim se k elektrine dostanu vzdycky.

Ctecky karet fungujou, prohnal jsem jima peknych par giga pri instalaci softu (zapis na ne) a nasledne testoval md5 soucty a sedely.

FN + funkcni klavesy nepotrebuju, kdyz si to snaz spustim jinak podle svych potreb (via gadgety, menu, skripty a spol), ale neni problem si na libovolny event (tedy i ty fn+fx ale nejen na ne a nejen od klavesnice) ulozit libovolnou akci (protoze tam muzu povesit skript a tim uz naskriptuju, co si zamanu, od hlasitosti, svetlosti, wifiny, uspani, prepnuti aktivni plochy (umi vubec Windows bezproblemove vis virtualnich ploch? Ja pouzivam bezne 12, dalsi pridam na presne dve kliknuti, prez dvacet jsem zatim nepotreboval, ale moznost tu je - stejne jako ubirani) ... az po emulaci stisku libovolne klavesy ci spusteni libovolneho programu pod libovolnym uzivatelem (umi vubec windows, aby na pocitaci pracovalo naraz vic uzivatelu? Kazdy s nekolika okny na teze plose, ci libovolne jine?) No a samozrejme vse tohle jde kombinovat libovolnym zpusobem na libovolnou klavesu ...)

Linux potrebuju prave proto, ze NB mam nejen na internet a hry, ale hlavne na praci, takze nejake ty CADy, samozrejme prekladace pro ruzne platformy od AVR prez ARM po x86, distribuovany verzovaci system, databazovy a webovy server, system na vytvareni balicku vcetne zavislosti, nejake ty emulatory atd, atd ... pri ruznych testech se mi na ten NB pripojuji k databazi desitky dalsich stroju, ditto k webu - kolik by tak staly licence pro desitky vzdalenych, naraz pripojenych uzivatelu pod windows (pro vydelecne ucely)?

Pokud bych potreboval pocitac JEN na hrani a jednoduche ulohy, tak by windows MOZNA stacily (i kdyz jsou casto velmi uziovatelsky neprijemne), ale to uz bych spis sel do herni konzole.

S windowsama jsem si uzil sve, kdyz jsem delal pro firmu, co na nich byla zavisla a co tak posloucham lidi kolem sebe, tak vetsina jejich problemu pretrvava dal a kdyz o nich mluvi, tak to vazne v dobrem neni. Jsem velice rad, ze uz se s tim omezenym a nepratelskym systemem nemusim zabyvat. (A neda se rict, ze bych jim tehdy nerozumnel - lecos jsem na nich napsal a rozchodil, od ovladacu prez akceleratory vykonu po komercne uspesne ucetni systemy - ale cim vic jsem je poznaval tim vic jsem s nima byl nespokojeny. Pak jsem (v jine firme) narazil na linux a po par letech na nej kompletne presel - a jak znamo, na lepsi se zvyka dobre, ale cesta zpatky nevede ...)

Bavime sa o tom co si ma dat normalny uzivatel na notebook, ktory si nevie nascriptovat a robit veci v konzole. Normalny uzivatel napr. na baytrail NTB kde je MMC disk tu vec ani nenainstaluje tak aby to bootovalo.
Co sa tyka problemov staci mi co vidim ked urobim dosku resp. BIOS, Win robi to co ma, a linuxovy "expert" mi zacne vypisovat ze jak mu tam vsetko nejde a ze ovladace sa mu nenacitavaju lebo v ACPI je hento a tamto a register chipsetu je tak a hentak atd. (vsetko vpodstate linux bugy) To normalny clovek nevyriesi, ak zrovna ma notebook ktoreho vyrobca neriesil linuxbordel. Napr. na baytrail z r. 2015 tam je ovladac nejaky pre i915 z r.2005, zrejme trochu pobastleny. Urychlovanie tam ide? Na to by som moc nevsadzal, apod.
Na Fn ti ten tvoj linux reagovat vobec nemoze ptz to neni klavesa, ale EC vytvara na zaklade urcitych kombinacii ACPI eventy, ktore su dost silne naviazane niekedy na ovladac (cez SW SCI a specialne finty). Ked ti na to nahodou nejaky african do linuxu nieco nabastlil, tak mas stastie, ale v mnohych pripadoch su notebookove funkcionality silne proprietarne. Ano snazia sa to do linuxu bastlit ale je to dost problematicke a casto nefunkcne. O tom sa bavim. Ne ze ci mozes mat 150 ploch. Ja vacsinou nepotrebujem plochu ani jednu, ptz pracujem hlavou, ne plochami :-) (btw. myslim ze na win existuje SW pre multiplochy, nehladal som).
P.S. a nikde som nepisal ze win je vhodny ako server. Zasa sa bavim o userovi, a ne o tom robit z notebooku celosvetovu firemnu serverovnu :)
Dotazovatel sa pytal jak zmazat iso, tak to chcem vidiet jak mu vysvetlis napr. ze prepinat multidisplay musi cez konzolu a prikaz sudo texteditor, lebo debil v nvidii posral linux ovladac :-)

Rikas, ze na NB je Linux nevhodny z mnoha duvodu a pak jako duvod uvedes veci, ktere mi vyrazne pomahaji v praci, ty je neumis vyuzit a siris tu bludy.
Na Fn+Fx a dalsi klavesy nemam problem reagovat, protoze to jsou normalni eventy a daji se strasne snadno testovat a v pripade potreby presmerovat ci vypnout

Ted jsem si je treba zapnul a ze skriptu dal zapisovani do logu - proklepal jsem od oka to, co bylo na klavesnici oznacene, ze by melo delat neco jineho s Fn a bez problemu to odchytil:

video/switchmode VMOD 00000080 00000000
button/lid LID close
button/lid LID open
button/sleep SBTN 00000080 00000000
button/sleep PNP0C0E:00 00000080 00000001
button/sleep SBTN 00000080 00000000
button/sleep PNP0C0E:00 00000080 00000002
video/switchmode VMOD 00000080 00000000
button/mute MUTE 00000080 00000000 K
cd/play CDPLAY 00000080 00000000 K
cd/stop CDSTOP 00000080 00000000 K
cd/prev CDPREV 00000080 00000000 K
cd/next CDNEXT 00000080 00000000 K
video/brightnessdown BRTDN 00000087 00000000
button/volumedown VOLDN 00000080 00000000 K
button/volumeup VOLUP 00000080 00000000 K
video/brightnessup BRTUP 00000086 00000000

dat tam test na jednotlive pripady je trivialita (par radku do /etc/acpi/default.sh napriklad, netreba nic bastlit, ACPI je stara vesta - ostatne tebou zminovane problemy vetsinou resi rady typu "nastav tohle, aby linux tomu zmrsenemu firmwaru poslal misto sve identifikace identifikaci windows a dostanes misto zprasenin nahranych vyrobcem HW skutecne hodnoty" - cili nevycitej linuxu, ze mu firmware zamerne lze )

jestli se bavis o userovi, co potrebuje jen internet a gamesky, pak mas mozna pravdu (i kdyz ty konzole ...), ale jestli mluvime o necem vic, tak tak neargumentuj nekym, kdo neumi a ani neni ochoten ci schopen se s pocitacem naucit pracovat a jen klika na neco, co mu nejaky african nahodou pripravil pod ikonky, aniz by mel moznost na tom neco zmenit/opravit.

Chapu, ze nepotrebujes plochu ani jednu, dokonce ani pocitac, ovsem to tezko lze uplatnit jako meritko, co ktery system na pocitaci dovede. A chapu, ze ti staci papir a tuzka a CAD nepotrebujes, protoze to je pro obycejneho uzivatele ponekud slozite, ale pak nevnucuj, ze na linuxu pokrocilejsi veci nejdou jen proto, ze je sam neumis a nepouzivas na nicem.

Jak Win "hned robi co ma" je videt treba hned na prvnim odkazu na baytrail, co mi vyplivnul google : www.change.org - nejak se nezda, ze by zrovna na baytrailu win chodily bez problemu od sameho zacatku. Nemluve o tom, ze od nej Intel pry uz ustupuje.

Chybu "debila v nvidii" bys mel adresovat na "debila v nvidii", nebo nvidii jako celek, nikoli na linux, ktery s tou chybou nema nic spolecneho. Nebo snad nadavas na vyrobce sveho auta, kdyz ti v bauhazu prodaji privesny vozik s hranatyma kolama? (BTW: me zatim na vsech pocitacich s nvidii tato v Linuxu chodila). Nastaveni vice monitoru taky nepotrebuju prepinat prez konzoli a texteditor, radsi to delam na dve kliknuti mysi na plose. Ovsem samozrejme to jde udelat i prez tu konsoli, coz se ale spis hodi do skriptu, kteryma si clovek muze usetrit spoustu prace u veci, co se opakuji.

Na celosvetovou serverovnu bych voli radove jiny HW (ostatne kdyz se podivas na top supercomputery, tak je to tam taky trapne monotonni - samy linux en.wikipedia.org, jedny windows na 498 linuxovych pocitacu to fakt nevytrhnou), nma druhou stranu, proc nemit moznost si vyzkouset nejake jednodussi veci i doma (jako treba web s blogama, miniaturni model podnikove site pred nasazenim nejakych vetsich zmen do testovani, ....) kdyz to uz dnes utahne kdejaky pocitac, ktery neni primo a doslova muzealni kousek (tedy utahne to nejak cokoli od 486 vys). Ze ti to MS nepreje, dokud mu dost nezaplatis je problem obchodni, nikoli technicky.

Musím reagovat. Ten ThinkPad R61 s magneziovým rollcage je legenda která stojí za instalaci LTS verze. Tak poctivě udělaný notebook, jak materiálově tak konstrukčně by se měli pokusit kopírovat ostatní výrobci vrzajících plastů. Jeden z mála notebooků kde nebyl problém s panty, byl konstrukčně velmi pevný a mechanicky odolný.

souhlas, i ja jsem s nim strasne spokojenej a kdyby byl vykonove pro dnesni nabobtnale programy a byl dostatecne rychly, tak bych ho ani nemenil. na spusteni programu uz je to ted tak pomaly, ze jsem si poridil Lenovo Thinkpad T540p. ale uz to neni ono. vykon je o poznani lepsi (aby ne 2CoreDuo 2.1 proti i5 - vykon mi staci, ale treba jen klavesnice - ani z poloviny neni tak dobra jako stara dobra klavesnice na R61. kdybych e delal ntb od lenova z puvodni klavesnici, tak bych nevahal a sel do nej. takze ted jsem dosel k zaveru, ze by na R61 stalo za to dat LTS.