Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem [tip] Windows 10 - jak odinstalovat Metro aplikace

Windows 10 přichází s předinstalovanými aplikacemi. Některé odinstalovat jdou, některé ne. Příkladem může být třeba XBox, který fakt nepotřebuju.

Odinstalovat jdou, jen je třeba sáhnout po příkazovém řádku. A budete si připadat jako na Linuxu ;-)

1. Spustit Windows Power shell pod adminem.
Jak na to? Klikněte na Start a začněte psát: power
V seznamu nalezených najdete i Windows Power Shell. Kliknout pravou myší a sputit jako správce. Okno si trošku rozšiřte.
2. Získat jméno plné jméno balíčku.
To získáme příkazem (zkopírovat a vložit do okna PowerShell - Ctrl+V):

Get-AppxPackage | Select Name,PackageFullname

3. Odinstalace balíčku
Do okna PowerShell vložte příkaz:

Remove-AppXPackage

Najděte si XBox (Microsoft.XboxApp) a zkopírujte si plný název balíčku včetně identifikátoru. Pokud jsou za názvem 3 tečky, roztáhli jste okno málo. Okno roztáhněte kousek víc a vraťte se k bodu 2)
Jméno balíčku vložte za mezeru za příkaz Remove-AppXPackage.
Pak stačí jen potvrdit a balíček je pryč. Pokud byste po něm zatoužili, stáhněte si jej přes Windows Store.

Pokud chcete odstranit víc balíčků, stačí stisknout šipku nahoru (návrat k předchozímu příkazu), odmazat jméno balíčku, vložit jméno dalšího a potvrdit.

Ja by som to dal do clanku (alebo do spraviciek, spolu aj s tym inym tipom co uz si daval minue). Clanok ze Tipy pre W10 apod.

Inac toto s app packages je stejne jak u Win8 (ze som sa s tym u W8 nasral kym som zistil ze v acer image je to uplne posrate :)

"Funguje to perfektně na lokálním účtu." -> No já ti nevím, podle mě je odinstalace odinstalace, tedy že by odinstalace měla smazat i samotné soubory aplikace.
Jenže to tento příkaz v nainstalovaném systému z mé zkušenosti neprovede. Klidně ať si to každý ověří tu:
C:\Program Files\WindowsApps
Podle mě to prostě jen odregistruje aplikaci.
Podle mě je nejúčinější přímo upravit instalačku, tam to maže i soubory aplikace, tedy aspoň pokud to dělám přes dism, např.:

Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.XboxApp_2017.113.1250.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe

To je sice hezké, ale já dostanu hotový instalovaný počítač. Můžu si ho upravit jak potřebuji, ale nemůžu Window instalovat, protože i kdybych měl instalačku, nemám klíč. Jiná možnost než odinstalace v mém případě bohužel není.

Vidím to, je v té složce přes GB sraček. Jak se toho tedy zbavím, když už to tam někdo nainstaloval, což nemohu ovlivnit? Nejlépe aby se to necpalo do každého nového profilu, pokaždé, když se nějaký uživatel přihlásí k PC.

Kdyz uz to tu nekdo ozivil, tak prave jsem se dostal do velke euforie a rad se o ni s vami podelim. :-)

Podarilo se mi skoro nemozne, ovsem teda az po rade od strycka Google, odstranil jsem slozku 3D objekty. :-D

https://www.ghacks.net/2017/10/20/remove-3d-objects-from-this-pc-in-windows-10/

Musite odstranit prislusny klic na techto dvouch umistenich v registru:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MyComputer\NameSpace
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MyComputer\NameSpace

klic {0DB7E03F-FC29-4DC6-9020-FF41B59E513A}

---

A kdyz uz jsme u toho, tak ja jsem az takovy borec, ze jsem se ve Windows 10 dostal i do nouzoveho rezimu. :-)

https://wintip.cz/456-jak-spustit-pocitac-v-nouzovem-rezimu-ve-windows-10

Aneb proc delat veci jednoduse, kdyz to jde slozite. (F8 uz standardne nefunguje, ale pry na to existuje hack, jak F8 povolit. :-D)

Možná stačilo říct, že nemají být 3D objekty připojeny do system tree:

HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{0DB7E03F-FC29-4DC6-9020-FF41B59E513A}
System.IsPinnedToNameSpaceTree = 0

Jinak tady jsou informace pro odstraneni ostatnbich slozek:
http://www.thewindowsclub.com/remove-the-folders-from-this-pc-windows-10
případně zde:
https://www.howtogeek.com/222057/how-to-remove-the-folders-from-“this-pc”-on-windows-10/

Do nouzového režimu se dostaneš vždy bez problémů. Stačí použít fintu, kdy nenecháš Windows naběhnout (nebo dojít k nějaké chybové hlášce)´a jakmile začne Windows startovat, tak počítač natvrdo restartuješ. Příště naběhne do režimu s výběrem, jestli restartovat, upřesnit start apod.