Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chceli by ste router zdarma?

V ramci rozsirovania sluzieb poradne by sme radi uviedli novinku, ktoru by vsak bolo dobre doladit podla poziadaviek uzivatelov.
Medzi najcastejsie problemy uzivatelov na poradni patria problemy s domacimi SOHO routrami. Typicke su problemy so signalom, s tym, ze niektore zariadenia nejdu pripojit, zamrzaju, ze treba nejake klientske zariadenie obmedzit, alebo zistit preco nejde ta, ci ona sluzba, otvorit port a pod.
Tieto problemy sa daju vyriesit aj prostrednictvom poradne, ale je to casto boj na dlhe trate a navyse nas casto pri rieseni problemu brzdi pouzity hw uzivatela.
V poslednej dobe sa ako idealne zariadenie na domace pouzitie ponuka RB941-2nd hAP-lite, ktory spaja v sebe silu velmi slusneho vykonu za rozumnu cenu so stabilitou ROS, takze uzivatel dostane vo finale zariadenie s neuveritelnymi moznostami konfiguracie a robustnou stabilitou.
Chceli by ste mat takyto router doma zdarma?
Mozete. Staci byt registrovanym uzivatelom poradne a podpisat zmluvu o prenajme zariadenia so spolocnostou Poradna s.r.o. na 1 rok v sume 5 eur/135 CZk mesacne. V cene prenajmu je samotny router, ktory po roku prechadza do vlastnictva najomcu a rocna vzdialena podpora pri rieseni sietovych problemov, ci konfiguracie routra. Router pride k uzivatelovi uz nakonfigurovany, takze ho staci zapojit a uzivat si net. Na spravu routra nie je potrebne mat verejnu IP adresu, pretoze sa deje prostrednictvom VPN siete.
V podpore je zahrnute vsetko, co sa tyka nastavenia routra/brany a to predovsetkym:
- bezpecnostne pravidla na sieti = firewall na brane
- jednoduchy shaping, cize osekanie internetu pre uzivatelov, ktorych si urcite (brat/sestra a pod)
- otvaranie portov (port forwarding)
- zatvaranie portov
- intrusion detection
- riesenie problemov s problematickymi wifi klientami (telefony, nb), ktore sa napriklad odmietaju pripojit
- riesenie problemov s vypadavanim signalu....atd

Otazka znie, aky model financovania takejto sluzby je pre vas najvhodnejsi?

Nakonfigurovat a spravovat MT uz bezny uzivatel nezvladne, pretoze sa tam riesia uz veci na profesionalnej urovni. Na zvladnutie MT sa odporuca mat predosle znalosti z linuxovej administracie a absolvovat cca 10 skoleni, ktore organizuje pomerne vela firiem v CR aj v SR. Na MT bezi asi 50% sieti nezavislych ISP v CR/SR (moja tiez napriklad).
Takze preto MT, preto entry RB.
A co je na tom presvedcive? Spravne si pochopil, ze nejde o samotne zariadenie, ale o sluzbu nanho naviazanu. Pokial pouzivas ako branu MT viem na dialku vyriesit 100% tvojich sietovych problemov, respektive urcit ich pricinu + viem spravit najcastejsie ukony, ktore od nas uzivatelia pozaduju (spominal som ich vyssie).
Samozrejme porty preforwadujeme aj cez poradnu, ale vacsinou to trva par dni kym sa dopracujeme k nejakemu vysledku. Uzivatel vacsinou nevie, co je to verejna ip adresa, aky port ma otvorit, kde sa to otvara, ako sa to kontroluje, ci je to nastavene spravne a pod. Pri vzdialenej sprave na MT je otazka foorwardovania portov vyriesena za 1min. Technik sa napoji, zisti, ci je verejna ip adresa na MT, ak je otvori port, zisti si privatnu ip adresu pc, na ktory to treba smerovat a vytvori pravidlo.
Nepripaja sa ti mobil na wifi a ostatne zariadenia ano? Potrebujes vediet preco? Skus to zistit na obycajnom SOHO routri. Nemas sancu. MT ti vypluje z logu, ci sa klient skusal pripojit, ak ano, ci sa pripojil, pripadne dovod deautentifikacie.
Potrebujes obmedzit clena domacnosti, pretoze ak sa spsuti torenty tak tebe stupnu latencie pri hrani hier e a nemozes hrat hry online? Opat cez MT otazka par minut.
Mas podozrenie, ze tvoj PC je zavireny a nie si si isty? Mozeme sledovat na fw jeho komunikaciu a odhalit nepovolene aktivity. Cez MT hracka.
Potrebujes mat siet pre navstevy a nechces im prezradzat svoje heslo k wifi? MT ti umozni vytvorit virtualne AP a navsteva moze ist na net u teba bez nutnosti prezradenia tvojho hesla.
Atd, pokracovat by som mohol este dlho, takze v skratke...pointa sluzby je v profesionalnej vzdialenej sprave tvojej brany a riesenie poziadaviek zakaznika online.

Zaujimave je, ze vsetci zatial riesite cenu routra, akosi ignorujete gro a to je profesionalna sprava domacej internetovej brany (chapavejsi pochopili, ze router je podruzny, podstatna je sluzba). Router je dolezity len z toho pohladu, ze na platforme, na ktorej bezi vieme na dialku spravovat celu domacu siet.

Ale problem je, ze ve vetsine panelaku uz je 2.4GHz pasmo zahlcene jako svine, coz je i muj pripad. Wi-fi se samo odpojuje je pomale a nestabilni i metr od routeru. Kejkle s InSSIDerem a kanaly nepomahaji.

Osobne zvazuji plny prechod na 5GHz (to pasmo je u nas uplne prazdne).

Jedná se o službu, kterou téměř nikdo nevyužije. A když, tak třeba jen jednou. Na to není potřeba si platit službu dopředu. Omezit uživatele případně vytvořit virtuální AP, zvládne běžnej uživatel podle návodu. Případně mu to udělá kámoš za flašku. A i kdyby si na to měl zaplatit práci technika tak se mu to vyplatí - nastaví mu konkrétně to co potřebuje a zaplatí pouze za to.

Mně to nepřijde jako nejhorší nápad. Někdo má třeba malou kancelář, má na router specifické požadavky, které je potřeba nastavit a spravovat. Tohle není platba za router, ale obdoba paušálu u operátorů, kdy člověk platí za služby a k tomu dostane zvýhodněný telefon, berte to třeba tak, že 50 se splácí za router a 85 je poplatek za to, že BFU s potřebou trochu náročnějšího nastavení nemusí ztrácet svůj čas učením se něčeho mimo obor. Jen napíše, případně zavolá, popíše problém a starejte se.

Bingo...az na to, ze ten router je naozaj zdarma a bol by dotovany poradnou.
Ale ano 5 eur/mes je poplatok za profesionalne nastavenu branu a dialkovy dohlad nad nou.
A nemusi to byt len firma, moja firma poskytuje podobnu sluzbu a hoci gro zakaznikov tvoria firmy najdu sa uz aj bytovi zakaznici, ktori si svoje pohodlie za tych par eur mesacne cenia.
Dnes som napriklad mal uz 3 remotne zasahy po celom Slovensku a na dialku som nainstaloval jednu sietovu tlaciaren, odspywaril jeden pc a momentalne pracujem na jednom nb, ktory vykazuje divne vykyvy pri praci s diskom. To su vsetko pausalni zakaznici a fungujeme takto uz niekolko rokov.

Protože ty počítače k práci potřebují a spočítají si, že se jim vyplatí mít někoho, kdo se bude starat za ně. Rodiče potřebují k práci počítač, v něm dvě síťové karty, síť roztahanou po celém domě, k tomu je veřejná a soukromá wifi, veřejná má určitá omezení a když jsem ještě nevěděl, co s tím, platili si člověka. Třeba rozchodit síťovou tiskárnu by zvládl i běžný uživatel, ale proč by hledal dva dny návody po internetu, když problematice nerozumí a je pro něj výhodnější si za to zaplatit? Stejně tak spyware, uživatelsky řešitelná věc podle návodů na internetu, ale když má na to zaplatit si pohodlí, proč ne.
Včera jsem nechával změnit podsvícení ručiček v autě z bílé na modrou. Koupit vhodné LED, rozebrat auto, z desky pod budíkama odstranit původní SMD LED a připájet nové. Vybavení na to mám, zvládnul bych to, ale radši jsem zaplatil někomu, kdo už má zkušenost. Bylo potřeba rozebrat palubku (rádio, ovládání klimatizace, plasty kolem budíků), což je sice "jen" pět šroubů a tak padesát zacvakávacích pojistek, jenže on věděl, kam sáhnout, za 3 hodiny bylo hotovo, nechal jsem mu ekvivalent 4 hodin brigády studenta a měl jsem klid. Sám bych na tom strávil minimálně den od rána do večera kvůli rozebírání plastů.

Já to chápu. Sám nechávám práci, kterou neumím na odborníky a nedělá mi problém za to zaplatit.
Ale když už jsi napsal to auto, tak tam je rozdíl. Platil bys měsíčně pětinu ceny auta za to, že ti za to někdy možná někdo vymění ledky v tachometru? Asi ne. Jak už bylo napsáno, tohle je nabídka spíš pro malý firmy než pro koncovýho uživatele.

• Tuto sluzbu bych spís nabídl profesionálnē nákym společnostem (na kancelárském základē, stačí od 4 klientú nahoru + vzdálené správy OS, klienta, za vyssí cenu {kliencká linka je v prospēh dúvēry}) soukromníkum, kde normlánímu uzivateli, se o správny chod ruteru a nastavení v prípadē problému, anomálii sítē má starat provider.
• Nabídnout tuto sluzbu, normálnímu uzivateli, bude drív nebo pozdēj prodēlačné.
(Na udrzení, počitej, ze po 3 mēsících, bys mēl byt, na 350-400 čistého vydēlku, jinak bych do toho nesel..
• Tvé vydaje neznám, ale nízká cena, nēkdy pusoby neduvērivē, 5€ je opravdu minimum.

Prvím krokem, bych udēlal, rozeslání této nabídky vsem zaregistrovanym na poradna.net na mail, coz není slozité pouzít registrační email adresy ze serveru a podle poptávky udēlal cenu. Udēlad web stránku jen na tuto sluzbu, bude jen k dobru.
(Samozrejmē, nejsi limitovany jen zdejsími :) )

Rozosielat nic nebudeme, sam som velmi alergicky na spam, by som si ruku odtrhol keby som zacal niekoho spamovat. Ak o sluzbu nebude zaujem nic nebude, ak si objednaju 2 useri, budeme ju robit pre 2.
Ako si spravne podotkol su tam potencionalne straty (neplatici, nizka cena pausalu, router zdarma), ale sluzbu som vnimal ako bonus pre uzivatelov poradne (preto ta podmienka registracie).
Moj odhad je, zeby sme mobli byt po roku na 0, mozno v nejakom pluse, takze nie je to myslene velmi komercne.
Pre firmy mame komplexnu starostlivost v cenniku na it.poradna.net, takze nechcel som, aby sa to velmi krizovalo.
K celemu tomuto kroku ma viedlo uvedomenie si, ze za poslednych 7 dni som tu videl cca 20 problemov s routrami, ktore sa dali vyriesit prave mnou navrhovanym sposobom. A nie som si isty, ci sme vobec na poradni nejaky z nich uspesne doriesili.

Na zvladnutie MT sa odporuca mat predosle znalosti z linuxovej administracie a absolvovat cca 10 skoleni

To je oficialny udaj MikroTiku? Ma vobec Mikrotik tolko certifikacii? ...

Na MT bezi asi 50% sieti nezavislych ISP v CR/SR (moja tiez napriklad)

Co ma toto spolocne s beznym koncovym uzivatelom, ktory potrebuje funkcne pripojenie k internetu a zaheslovanu WIFI? Na to mu staci o polovicu lacnejsie zariadenie (TPlink,...). Vymenovane "problemy" bud nedavaju zmysel alebo si s nimi poradi kazdy lepsi router. T-Com ma support a regionalny poskytovatelia tiez (a ti si vedia nastavit aj remote managment).

//
Navrh je fajn, zaplatim - mam technicku podporu + router. Pre tych ktori pravidelne potrebuju technicku podporu a v IT sa nevyznaju je to dobra volba.

Chceli by ste router zdarma?

Chcel.

To je oficialny udaj MikroTiku? Ma vobec Mikrotik tolko certifikacii? ...

Nie, nie je. Je to moj oficialny udaj, nakolko mi chodia stale pozvnaky na skolenia MT viem cca kolko druhov skoleni sa neustale opakuje.
Ani T-Com ani lokalny ISP nebudu riesit tvoje problemy v ramci LAN a WLAN.
Skusal si spravit niekedy diagnostiku siete cez TP-Link a spol? Skusal si ovladat centralne viacero takychto routrov?
Co potrebuje koncovy uzivatel? Spravne funkcny net a siet. A co potrebuje uzivatel, ktory ma problem? Vyriesit ho. Pozri si pozradnu za posledny tyzden a spocitaj kolko problemov sa tykalo LAN a WLAN. A pozri si kolko z nich ma zelnu fajku, ze bolo vyriesenych.
Nehovoriac o problemoch, o ktorych uzivatel casto ani nevie...napriklad, ze jeho router ovlada niekto iny. OSobne by som sa TP-Link, ci iny SOHO router bal vystavit s verejnou IP na net vdaka znamym bugom vo fw.
Sorry vymenovane problemy su najcastejsie, s ktorymi sa denno denne stretavam, ty sa tiez zivis IT ako ja ked tvrdis opak?

Poznas projekty nejdeto, pojdeto a pod? Vies, ze vacsina firiem, ktora ponuka dialkovu spravu nemusi zakaznika v zivote vidiet? Ked posielas svoj nb do servisu vidis technika, co sa ti v nom rype?
Mas pocit, ze riesenie problemov s wifi je riesenie problemov pred routrom?
Riesi tvoj ISP problem na tvojej WLAN alebo cokolvek, co ja za tvojim routrom?
Ja som tiez ISP a zaujima ma koniec mojho zariadenia, respektive kabla z neho vedeneho smerom k zakaznikovi..co je dalej je uz problem a vec zakaznika.

Pripadne svojmu ISP, v horsom pripade tvorcovi virusu, ktory maju v PC a ani o tom nevedia. Vrcholom bohotovneho pokoja je vystavenie SOHO routra na net s verejnou IP a znamym bugom vo fw, ktory umozni jeho vzdialenu kontrolu. Hlavne, ze je to lacne, ze som si to sam nakonfiguroval a ze mam pocit, ze som ok.
Prave som sa nabural do nejakeho TP-Linku s ceskou IP. Vidim pripojene pc, heslo do wifi, cely router mozem ovladat. A chudak uzivatel si zije v domneni ako je chraneny, pretoze on ziadnu ochranu nepotrebuje.
Staci mi podhodit mu teraz svoje DNS a sledujem cely jeho trafic.

To vám musí téci hodně do bot. Klesli jste na úroveň hyper-super, kde k třem pytlíkům mouky dostaneš zdarma žárovku. No nekupte to, "zadarmo". :-D Ale což, on se někdo, kdo neumí počítat a neví vo co de nachytá. Tuhle jsem od Verlag Dashöfer vyhrál milión, jsem prý tutově mezi výherci :))..... (to jen pro inspiraci :-p).

Ale Richard zase si si potrebovalo kopnut? Snad si nemyslis, ze sa tym potrebujeme zivit? Dobre vies, ze poradna je hoby, kazdy z nas sa zivi (myslim, ze slusne) svojim biznisom.
Ano bola to moja myslienka a prisiel som na nu tak, ze som si vsimol za posledne tyzdne, ked som sa tu ja, ci niekto iny trapil s uzivatelskymi problemami, ktore sme nevyriesili z roznych pricin a kde som videl moznost riesenia prave pri pouziti takehoto routra/sluzby.
Radi by sme samozrejme robili takuto sluzbu zadarmo ako je zvysok poradne, ale je to nerealne, a preto som aspon navrhol dotovany router ako kompenzaciu z nasej strany, co je polozka, ktoru si mozeme dovolit.
Ale evidentne uzivatelia este nedorastli na nieco take, ako mat doma profi router, s profi supportom za minimalny mesacny pausal a radsej chcu zit vo svojej nevedmosti dalej.
Vcera som si spravil taky maly test ako su na tom dnesne SOHO routre...kedze som predaval a predavam este chvilkami TP-Link ak niekto odmieta RB skusil som nahodne vybrane routre s verejnymi IP adresami.
Vysledky su dost blbe pre userov:
Z asi 25 routrov, ktore boli online som ziskal priamo plny pristup do cca 20% z nich, vratane hesiel do wifi. Na dalsich asi 20% som musel pouzit neopravene exploity. Na vsetky routre, ktore som skusal platil napriklad exploit, ktory znefunknci jeho web rozhranie, pricom je znamy od roku 2013 a TP-Link ho evidentne dodnes neopravil (ja mam doma napriklad rok stary 741ND a tiez zamrzol).
Toto ludia nevedia, nechcu vediet, chcu zit v nevedomosti a ja ich v tom necham.
A tesim sa na dalsi porod na poradni ako bude chciet niekto otvorit nejaky port alebo sa pytat, preco sa mu jeho mobil ako jediny nepripaja na jeho wifi.

Tak to je prdel. Takze prodavas teda ten router nebo tu sluzbu? :) Protoze je jasne videt, ze se snazis prodat sluzbu, ale pri te velke reklame ji upozadis a nabidnes misto ni router a sluzbu skryjes. Presne tak to delaji smejdi nebo jak je v TV nazyvaji. V tesku, globusu a urcite i jinde maji kazdy tyden stejnou akci, mohli byste se tam inspirovat a poradne to rozjet i tady. Kazdy tyden router zdarma nebo jakob vyhru radce do kazde rodiny.

Tak prečo sa tomu hovorí zadarmo ? Lebo inak by na to sliepka neklikla. Ak je to seriózna ponuka, čo by pri takejto službe mala, nemala by začínať, ako prvá veta voňavkáriek spred Tesca. Vyhol by sa tým presne tomu o čom sa tu debatuje, namiesto toho, čo vlastne ponúka. Ak to mala byť sranda. Budiž. Inak je to iba lacný slogan.

Je to sice tve(vase) rozhodnuti s moznosti prispivat jen na ucet, ale myslim ze plno uzivatelu by prispelo i sms pladbou 10/20/50/100 ... ale takovou moznost jim zde neumoznite.Je jasny ze takove platby(prispevky) jsou 00 nic,ale pri tom mnozstvi uzivatelu poradny atd. by ucite dalo slusnou sumu nebo se pletu? :-D

Neboj citat este viem. Ludia samozrejme starosllivost o PC techniku potrebuju. keby nie na poradni je mrtvo.
Problem je, ze pc a podobna technika su stale vnimane tak domacky...sak to spravi chlapec od susedov, sak to spravi kamos za flasku, sak to si ppravim sam podla navodu na nete.
Ked sa userovi pokazi auto ide do servisu a neriesi to doma, ked pride o data skusa si to opravit sam, pricom si ich na 99% nenavratne znici. A potom place.
Praco je na svete funkcnych tisice botnetov s milionmi nakazenych PC? Aha lebo ludia starostlivost o pc nepotrebuju.

Mas pravdu. Ale potrebovat je jedna vec, a platit za to je vec druha.
Tiez nebeham s kazdou blbostou do servisu s autom za 40e/hod.

Obzvlast ked dneska 98% uzivatelom staci lacny tp-link od operatora za 10eur, ktory zapoji a vsetko mu bezi.
Pokrocily uzivatel si to nastavuje a zapoji vsetko sam, nepotrebuje ziadne sluzby navyse.

Preto vravim ze je to zbytocne, nevidim tu "dieru" na trhu, ktoru by ta sluzba zaplnila.