Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno HDD s nízkou hodnotou APM - řešení/výměna

Zdravím. Mám v NTB jako druhý disk Hitachi HTC 5410 1 TB. Tento disk byl původně systémový, ale byl nahrazen SSD. Problém je v nastavené hodnotě APM, která je nejnižší možná (01h). Disk se tak neustálě vypíná. Mám na něm třeba Visual Studio a během psaní kódu, při posouvání, nebo i při kliku na nějakou nabídku občas zamrzne a musím čekat 2 - 3s na roztočení disku. Stejně tak se třeba kousne uprostřed přehrávání mp3, nebo když se potřebuji posunout dál ve videu, disk je opět v nečinnosti a musím čekat, až naběhne. Je to prostě na hlavu.. Dokud byl disk systémový, tak se to tolik neprojevovalo, protože systém moc často nedovolil disku uspat se.

Možnost jak APM deaktivovat sice existuje, třeba v CrystalDiskInfo. Mělo by to jít i přes hdparm, napsat si třeba skript a spuštět při startu, ale to mi zatím nefunguje. Navíc tyhle zásahy vyžadují admin. oprávnění a je otravné to pořád povolovat (pracuji s neprivilegovaným účtem).

Pokud to lze vyřešit jinak, než výměnou, jak prosím?
Pokud ne, pořídím si nový disk, ale potřebuji mít jistotu, že má hodnotu APM nějak rozumně nastavenou. Dá se to nějak zjistit?

Díky.

V první řadě, pokud máš Windows, si zkontroluj nastavení powermanagementu disků, dá se tam nastavit vypínání z úrovně OS (nejsem si teď jist, zda to taky neumí ovlivnit APM)

Další varianta je ruční opakované nastavení nějakým toolem (např. naplánovanou úlohou při startu OS)

Poslední a ultimátní řešení je použít tool od výrobce disku, kterým se dá nastavovat AAM, APM apod.: http://hddguru.com/software/2006.01.20-Hitachi-Dri ve-Feature-Tool/
Zda bude fungovat s tvým modelem, není jisté. Před pokusy doporučuju zálohovat data. :-)

Hitachi tool z UBCD teda nefunguje, disk najde, zobrazí všechny informace, ale změnit APM nejde, vyskočí hláška, že to není možné u tohoto disku. AHCI jsem předtím změnil na IDE (když nechám AHCI tak to disk ani nenajde).
Pak jsou tam další nástroje, zkusil jsem něco od WD, ale je to čistě commandline a nevím, jak se v tom orientovat. Nemají ty nástroje nějaké manuály?