Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Málo místa na disku (C:)

Zdravím, potřeboval bych pomoc! Mám tu totiž jeden větší problém, jestli lze zaměnit místní disk (D:) za místní disk (C:). Proč? Protože na hlavním disku (C:) nemám žádné místo, hrozně se mi seká počítač, zpomaluje se a dokonce nezobrazuje obrázky. Za to na disku (D:) mám volných ještě 250GB. Jestli ho lze nějak vyměnit za ten hlavní, aby se všechny složky (Program Files) ukládali na druhý disk, kde mám místo. Nevím jak to vysvětlit, doufám že mě chápete! Děkuji moc všem :-(

*CCleaner mi nepomohl
*screenshot : XS2cwnk

Vlez do vycistenia disku (pravy klik na C: - vlastnosti - nastroje - vycistit) a tam kdesi v rozsirenych na 2.karte je tlacitko vymazat body obnoveni. Zmackni ho.

Prip. este si vlez do ovl.panely - historia suborov, a ak to mas aktivovane tak to deaktivuj.

- zkontroluj si, kolik místa se ti rezervuje na body obnovení. mrchosoft to po nějaké aktualizaci rozesral na desítky procent velikosti disku.
- jestli nepoužíváš uspávání pc, zakaž hibernaci, třeba příkazem: powercfg /hibernate off
- omez velikost swapu na 512mb, stejně nemá smysl
- a jak píšou kolegové, odstěhuj všechny datové soubory na d: a přesměruj tam umístění pro "dokumenty" a "download" souborů z prohlížečů.

ccleaner ti jen smaže tempy, což je prakticky k ničemu. místo toho ten shit odinstaluj - ušetříš místo a jeden zbytečný proces v paměti.

- Body obnovení smazány
- C:\Users\tvojemeno\appdata\local\temp všechno smazáno
- C:\Users\tvojemeno jsem přesunul na disk (D:) popřípadě smazal
- hibernace vypnuta (nebyla zapnuta)
+ swap na 512mb jsem ještě nezkoušel, jen tak otázky k tomu, nespomalí mi to výkon počítače? (jsem v tom amatér, sorry za blbou otázku kdyžtak)

Tak a jake velke mas C: a ktora zlozka ti zabera kolko miesta?

BTW. zisti si ktory program zabera najviac miesta, napr. v ovl.panely-software alebo si kontroluj zlozky v program files cez pravy klik a kukaj velkost, a program ktory zabera vela (napr. 50GB apod) odinstaluj a nainstaluj nanovo na D, v instalatore programu sa to spravidla da zvolit.
(typicky zaberaju vela hry apod, tak jednu odinstal a nainstal na D)

P.S. este si skontroluj kolko zabera zlozka windows\softwaredistribution\downloads. Jej obsah sa da tiez zmazat, su to instalacky updatov (uz nainstalovane). Neviem zhlavy kam microsoft sere Win10, ak ti to ponuka, on to cpe dost nasilne na disk asi uz dopredu. (nejakych 4 ci kolko GB sajrajtu)

• Zjistil jsem toto, nějaké divné mi to připadá, že složka zabírá 6GB a když ji rozkliknu a označím všechny soubory, které v ní jsou, tak zabírají pouze 90MB, co to má znamenat?
• A mám tu další problém, smazal jsem 300MB souboru z windows\softwaredistribution\downloads jak jste mi radil, takže jsem měl 300MB volného na Disku (C:) ale za 5min po nečinnosti PC, jsem se koukl kolik mám místa, a ukázalo že pouze už 2MB, tak jsek nakoukl zpátky do windows\softwaredistribution\downloads jestli se něco nevytvořilo, ale ono nic, takže mi to vzalo místo jen tak, nevíte si rady stímhle prosím vás? :(

jinak moc děkuji za vaši ochotu se mi věnovat!

Musis si zistit ktora zlozka ti zabera stale miesto, napr. cez pravy klik, az potom sa to da riesit. Nasledne sem pisat nazov tej zlozky. A zapni si zobrazovanie skrytych a syst.suborov.

Vseobecne existuju rozne procesy ktore zaberaju miesto, moze to byt nejaka somarina z windows ktoru si si aktivoval, alebo aj nejaky spusteny program. Nevieme jake gebuziny vo Windows mas aktivovane a ani jake mas spustene programy na pozadi, vsetko si musis zistovat ty, ktora zlozka zabera kolko miesta (napr. cez pravy klik) a co ti tam bezi na pozadi. Skontrolovat si znova aj temp v users, ci to nepribuda tam.
V ovl.panely-system si uplne vypni vytvaranie bodov obnoveni (karta zabezpecenie systemu ci jak to tam je). A na karte vykon v tlacitku virtualna pamat si skus uplne deaktivovat virt.pamat, a zmacknut OK a nasledne restart.

P.S. a odinstaluj nejaky program ktory zabera viac jak niekolko GB, zistis to v ovl.panely - software (programy), je tam aj kolonka velkost u kazdeho programu. Uz som to pisal. Aby si mal na C aspon niekolko GB volne, aby win mohol riesit tie svoje somariny na pozadi nap.r update apod.
nevieme ani jake mas windows, napr. Win8 a vyssi maju dementnu cinnost udrzba ktora sa neda vypnut, a ktora si kludne urobi aj 1GB nejakych odpadkov po disku, ptz MS su idioti, a je to normalne. (ale potom to uz nepribuda)

C:\Users\tvojemeno jsem přesunul na disk (D:) popřípadě smazal

špatně, přesouval bys i větev registrů.
část profilu s nastavením musí zůstat na systémovém disku. tak to dopadá, když lidi nemají zapnuto zobrazení skrytých a systémových souborů - na druhou stranu je to možná štěstí, protože když je neoznačí, třeba se nepřesunou/nesmažou.
přesunout se dají jen "dokumenty", "downloads" a podobné sajrajty, které nepatří na systémový disk.

hibernace vypnuta (nebyla zapnuta)

čili c:\hiberfile.sys neexistuje? to bych se u nových instalací divil - anebo nemáš ani správně naistalovaný ovladač k základní desce.
nebo jsi ho prostě neviděl, když máš schované zobrazení skrytých souborů.

Body obnovení smazány

chtěl jsem něco trochu jiného: přečíst aktuální nastavení a pak omezit místo na disku, které si windows rezervuje pro body obnovení.
samozřejmě to jde omezit až na nulu, jestli tu zbytečnost nepoužíváš, pak se to týká i historie souborů.

swap: pokud musí windows kvůli malé ram používat virtuální paměď (=disk), je asi 50x pomalejší než při přístupu do ram. takže zbytečně velký swap nic nezlepšuje.