Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nenarocny linux do skol

Po rokoch sa mi opat crta sanca zabojovat na jednej skole a vytvorit tam cisto linuxovu ucebnu. Su tam starsie PC, cca 4 rocne, takze asi nejake dvojadro s 1-2GB RAM, na ktorych bezia teraz XPecka.
Vdaka neustalym problemom so zavirenim a pravidelnym padom systemu je vedenie naklonene skusit linux projekt.
Kedze linuxy pouzivam len na serverov urovni (Slackware+debilian) v desktopovych prevedeniach sa moc nevyznam.
Takze, co tam skusit? Na distre az tak nezalezi skor sa obavam ako velmi su narocne graficke prostredia a ci KDE, ci GNOME budu bezat svizne na 1-2GB RAM. Ak ano asi by som siahol po po (K)Ubuntu vdaka sirokej komunitnej podpore.

BTW. dost ludi pouziva dnes tusim aj linux mint, ja osobne som ho neskusal
(.. ja som kedysi pouzival aj porteus, to je vpodstate live z HDD tusim sa to dalo urobit aj tak ze sa v nom neda nic zmenit aby to tam ziaci zas vsetko nezmazali :) ale uz z hlavy si napmatam. Live tam ale asi nechcu)

Ja hento co pisal nepoznam ale jak som spominal ten porteus tak ten sa da bootovat sposobom always fresh, a nikto tam nic nezmeni (po restarte je to furt jak nove). Vseobecne porteus uklada zmeny mimo povodneho (live na HDD/USB/comkolvek) systemu takze aj ked sa ukladaju zmeny tak potom tusim staci zmazat len nejake subory a zas su zmeny prec :)
features.html
Changes to the system (customization, downloaded files, browser history and favorites, etc) can be saved persistently to your USB or hard drive, or you can boot into 'Always Fresh' mode, and no changes to your system will be saved anywhere
Ale neni v nom moc aplikacii, tusim ze firefox tam je defaultne a nic viac. Da sa ale customizovat ten samotny cisty system (dodavat tam pluginy).
Je to ale "trochu ine riesenie", ne normalne nainstaleny linux.

Ubuntu, ja bych to zkusil na jednom PC normalne s Unity. KDE a Gnome Shell je minimalne stejne narocnej a nic navic to neprida. LXDE a Xfce ja nevim, asi spis LXDE, ale fakt je, ze se momentalne predelava do Qt teda LXQt, ale jeste to neni stabilni, takze bych to nenasazoval.
Nebo dobra volba nahodit MATE. Pak je trochu otazka, jestli si vec nekomplikovat a nenahodit Mint s MATE, to bude svizne na 100procent.

No nejdříve bych se zamyslel nad dotazem - co od toho očekáváš? Tedy mimo bránit se zavirování a modré smrti. At jsem přesnější - co má systém dělat, co na něm budeš provádět? Předpokládám, že patrně bude nějakým způsobem probíhat výuka - no je rozdíl základka, nebo střední škola. Budete tam i programovat, nebo jen základní věci? Od toho by se vše odvíjelo, co ti poradit - aspon z mojí strany. 8-)

Admin ucet som nechal len ucitelom, ale oni to vzdy pustia ziakom, pretoze pridem po mesiace a vsade nainstalovany Minecraft, CSko, mikrotorent a pod.
Ked ucitelom nedam admin pristup tak zase mam stale telefonaty, ze nieco treba instalovat, ci spustit. Kedze na skole je cca 120 PC v ucebniach a kabinetoch je nerealne starat sa o to na dialku. A na to chodit tam ako na klavir nemam cas.

A nebolo by lepsie dat na kazdy ten PC nejaky image WinXP na nejaky dalsi oddiel HDD alebo ak su vsetky PC uplne stejne tak dat ucitelovi jeden image na USB sticku, a povedat im ze ked to nefunguje nech to tam strci a tam by sa spustil nejaky prepis sektorov napr. linuxovsky prikaz dd alebo BartPE a v nom driveimageXML a hotovo.

Takto som to mal riesene doteraz, cize image na Sambe, boot z cd a obnova systemu zo Samby cez siet, co som vykonaval bud ja alebo povereny ucitel. Povodne som chcel este rozbehat dhcp boot server, ale uz od toho som potom upustil uz ani neviem preco.
Bohuzial pc postupne odchadzali a uz je len jedna ucebna, kde su rovnake pc, vsade inde su uz kombinovane, cize by som musel skladovat cca 30-40 obrazov.
Ucitelske pc su uz komplet rozne, takze tam to nema zmysel, ale tam to ani neriesim nejako urgentne, podstatne su ucebne.
hlavny problem vsetkych skol, kde chodim je, ze na skolach je uz vacsinou po chuja techniky (ZS, ktoru spominam ma 230 sierovych zariadeni), ale nema ju kto obsluhovat, pretoze bezni ucitelia su tupi z IT (ziaci su o 2 levle pred nimi), kto trosku tomu rozumie je na hrane a da sa s nim len tak tak spolupracovat a kto je trosku lepsi v skole dlho nevydrzi a po case skonci v lepsie platenom sukromnom sektore

Přimlouvám se za ! Xubuntu ! 32bit.

Skvělá volba na starší hardware. Moderní, aktualizovaný systém,
který lítá na starém hw, jako ďas. Veškeré kancelářské věci bez problému!
Super systém.

Jen bylo nutné vynutit PAE, které jinak zastavilo instalaci hned na počátku.