
Router - ako predĺžiť jeho životnosť?
Zdravím,
dlhodobo ma sprevádza akýsi problém so životnosťou routerov. V roku 2013 som kúpil jeden (pre 4 PC), neprežil ani 2-ročnú záruku a predvlani na jeseň sa porúčal. Iná značka kúpená po odchode prvého do PC pekla mi po takmer rovnakom čase odchádza práve teraz (mám overené, že nejde o problém poskytovateľa či PC).
Rozmýšľal som nad tým, kde robím chybu, že už dve zariadenia mi takto doslúžili. Môže sa pod krátku životnosť podpísať aj fakt, že napr. na noc router zásadne nevypínam? Je pravda, že najmä cez ten súčasný pretieklo už slušné množstvo dát, ale mohlo by vypnutie v dobe, keď sa dlhodobo nepoužíva, niečo zmeniť?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Vypínání nemá smysl, značku toho prémiového routeru neuvádíš. Nejčastěji chcípne napájecí adaptér.
Jeden bol Microcom, druhý D-Link.
A zde je zakopany pes. Tieto znacky maju 90% roiterov same sracky.. dobre su Asus, Tp-link a Cisco. Ale i tam je potreba vedet ktory typ vybrat. Jinak to ze ho nechas permanentne v napajani nemalo by mat vliv na zivotnost routerov (max iba zdroje)
Aušus rozhodně "dobrý" není (a to jak po HW, tak SW stránce). TP-Link je laciný, ale realtivně kvalitní.
Kvalitní routery za rozumnou cenu dělá Mikrotik, SMC, Zyxel (vyšší řady). Z enterprise řešení samozřejmě Cisco, Juniper apod.
• Ano, asus jsou smejdy s hodne citlivím a nebezpecnym FirmWarem, u toho Entreprise, osobne mam dobré zkusenosti krome predrazeného Ciska s "HP".
Asus jsem měl taky. Ani ne dva roky a výpadky signálu. Možná napájecí adaptér, ale neřešil jsem to, využívám wifi router v UPC modemu.
Prostě je to stejnej shit, jako všechny tyto levný věci.
Neviem co si kupujes za znacky ja mam jeden dlink wifi router asi 4-5rokov vkuse zapnuty a furt ide jak novy, a nejaky siemens modem uz bezi asi 10rokov vkuse zapnuty (ten ma dokonca tusim este normalne trafo :D)
P.S. od mnozstva dat to fakt nezavisi :)
Asi jsi měl štěstí. Už jsem opravoval i rackové manageovatelné switche D-Link (cena tehdy přes 10 tisíc), kterým po 3 letech vyfičely kondíky.
koupit kvalitnejsi router!
ty levne krabicky jsou mnohdy zatavene v plastu a ono se to jaksi prehriva, snizuje zivotnost soucastek, az to odejde uplne.
Kdyz se budes divat po routerech v cene od 1500Kc vys, tak ver, ze dvouletou zaruku prezije nekolikrat.
Niečo na tom zrejme bude, tie ceny boli vždy pod 50€, skúsim sa nabudúce pozrieť aj do vyššej cenovej hladiny, zdá sa, že na lacnom šmejde viac prerobím než ušetrím.
Hlavne si potom skontroluj ze jak to ma vetracie otvory, a poloz to tak aby boli nejake otvory na najspodnejsom mieste a nejake dalsie otvory na najvrchnejsom mieste. A ak to ma na sebe ochrannu foliu ktora vsetky otvory prekryva tak tu foliu treba hned po kupe odlepit :)
BTW. napis ze jak si prisiel na to ze mas vadny router, ptz to vobec nemusi byt routerom.
Fólia hneď po kúpe samozrejme odlepená, s tými otvormi som to vtedy ako som prehadzoval nožičky nastojato trochu nedomyslel.
Minulý týždeň z ničoho nič o desiatej večer niektoré stránky vôbec nefungovali (Google a čokoľvek s ním súvisiace, Facebook, pravda.sk, 21stoleti.cz…), tak som to neriešil s tým, že to bude problém nejakých konkrétnych serverov alebo čosi podobné. Divné ale bolo, že keď som skúsil cez príkazový riadok pingnúť aj weby, ktoré išli (a išli aj po vymazaní cookies/cache), žiadne dáta sa nevrátili (vždy to skončilo Request timed out).
Ráno bolo všetko ok, ale na druhý deň sa problém v podobnom čase zopakoval. Telefonoval som na podporu Telecomu, vraj u nich žiadny problém nebol. Tentoraz ale problém trval len necelú polhodinu a sám zmizol bez akejkoľvek zmeny (dokonca som ani nereštartoval router). Presne to isté sa zopakovalo asi pred 3 dňami, znovu telefonát na hotline, opäť vraj problém u mňa, technik tvrdil, že s vysokou pravdepodobnosťou je za tým práve router, po jeho reštarte problém odoznel. Včera zase presne takýto istý scenár, po reštarte routera to začalo fičať v pohode.
Dnes ráno mi kamarát akurát požičal svoj starý router (D-Link DSL-2641R), zatiaľ ide bez problémov, ale zrejme je ešte predčasné vyvodzovať závery.
Edit: A nestáva sa to vždy v rovnaký čas, včera napríklad k tomu došlo už okolo 16:00…
Urcite, plati to jako vsude jinde, kdyz je neco levne, tak to obvykle za moc nestoji.
Jinak ale pri vyberu noveho routeru se take podivej na aktualizace firmwaru routeru, to je druhy problem, ze malo ktery vyrobce i z te kategorie ne uplne levnych dela nejake updaty a opravuje bugy. Takze je dobry mit router, ktery update resi jako uz zde vzpominany Mikrotik nebo se podivat po podpore alternativnich firmwaru (openwrt a ddwrt). Ja mam napriklad Netgear WNDR3700 za bratru 3000Kc a uz bych ho byval musel kvuli zabugovanemu neopravovanemu firmwaru vyhodit, nastesti je dobrovolniky podporovan dd-wrt, takze stacilo flashnout firmware, ale vyrobce na nejake updaty totalne kaci.
Já v síti postupně nasazuju Ubiquiti EdgeRouter (Lite). Ten určitě ale pro tazatele něni, ten chce All-In-One krám. Tohle je čistě brodaband router. Umí užasný věci (je to linux, postavený na bývalé Vyatta platformě s HW offloadem na leccos), dává skutečně 3Gbps (VPNky budou nejspíš pomalejší, ale na to nemám linku) a hlavně - je v podstatě nezničitelný.
Jsou dvě věci, které mohou v routrech odejít - už tu byl zmíněn zdroj (ten to má vnější) a nebo interní Flash. S tím u All-In-One krámu nic udělat nejde. Tu je ale paměť řešená miniaturní USB fleskou zastrčenou interně do desky. Už jsem ji po asi třech letech jednou měnil (přecijen, nějaký log tam probíhá). A jede se dál. Router na doživotí.
Uz 10 rokov mi bezi stary 11b/g najsmedovejsi router znacky MSI v rezime 24/7 a este sa nestalo, ze by vypadol, resetol sa, alebo nejako blbol. Od kedy som ho pred 10 rokmi nastavil odvtedy funguje. Je ovsem pravda, ze ho mam na UPS.
Před 10 lety ještě nebylo RoHS a jiné podobné kurvítka. Mám doma desku s 486 procesorem a furt jede. Taktéž moje staré ZX Spectrum je funkční...