Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak spolehlivě určit fyzicky vadné sektory

Dobrý den,

můj systémový disk Hitachi Deskstar 7K1000.C (HDS721010CLA332) bude zanedlouho mít už 5 let, takže už má něco naběháno.
Asi před 2 týdny jsem dělal namátkové kontroly a pozastavil se nad S.M.A.R.T. hodnotami. Upřímně řečeno - čím více to zkoumám, tím více jsem zmatený a nevím, co si o tom vlastně myslet.
S.M.A.R.T. vykazuje vysokou hodnotu Reallocated Sector Count (262148) a k tomu 4 události přealokování. Když jsem na to tak koukal, nemohl jsem si pomoci (a nemohu stále),
ale ten počet vadných sektorů mi zkrátka přijde moc vysoký a "pěkný" na to, aby mi to působilo důvěryhodně. Proč pěkný? Protože hodnota je pouze o 4 větší než je mocnina 2^18 (262 144 barev, kupříkladu :-) ).
O 4 vyšší hodnota, 4 Reallocation Event Count. :-) Ale to jsou jen takové "úvahy"...

Dobrá, jako první mě napadlo si stáhnout přímo diagnostický nástroj výrobce - Hitachi Drive Fitness (Windows verze). Jenže ten nástroj můj disk vůbec nerozpoznal...
Tak jsem zkusil stáhnout HDTune a otestovat povrch -> bez jediné chyby.
Poté udělal oddech od jakéhokoli testování, pouze sledoval S.M.A.R.T. hodnoty, ty se dodnes vůbec nezměnily.

Napadlo mě, jestli to není jen nějaká chyba (programu ke čtení S.M.A.R.T), zkusil jsem tedy ještě nastartovat do Linuxu Mint, kde je aplikace Disky - zde jsou informace o oddílech. S.M.A.R.T., apod. Můj disk stručně "zhodnotil" jednou větou "Disk je v pořádku, 262 148 vadných sektorů".
Na druhou stranu - aplikace pro Windows - HDDLife ohodnotila disk 0 % spolu s obrovským červeným vykřičníkem, že má data jsou přímo kritickém ohrožení.

Při běžném používání však nezaznamenávám jediný problém - nečitelné soubory, chyby při zápisu i jakékoli jiné chyby s diskem přímo nesouvisející.

Četl jsem, že sektory se mohou poškodit i tím, že dojde k výpadku proudu (což je pravda, že se za tu dobu párkrát stalo). Sice by to mělo být ošetřené tím, že by disk měl mít dostatek nashromážděného proudu, případně využít energii točících se ploten k bezpečnému dokončení operací (a samozřejmě k "nouzovému" zaparkování hlav).
Vzhledem k tomu, že se stav zatím nijak nezhoršil, nemohlo se to stát právě třeba takhle jen jednorázově? Čili že v disku jako takovém není žádný problém, který by ho postupně zhoršoval,
ale že se vlivem výpadku proudu prostě jenom jednorázově narušil?
Co se vlastně v takové situaci s diskem stane? Když nad tím tak přemýšlím - teoreticky - z nedostatku proudu disk třeba nedokončí zápis. A tak i záznam je třeba nedokončený, špatně se zmagnetovalo konkrétní místo na disku, apod. Ale vyvolá to nutně fyzické nevratné poškození disku? Pokud ano - proč?
Nepomohl by tomu třeba nízkoúrovňový formát, kdy se celý disk přepíše nulami, znovu se natvoří stopy, atp.? Vynulují se tím i S.M.A.R.T. hodnoty? Pokud ne, dají se vynulovat, aby disk začal sám sebe odznovu diagnostikovat a vynutilo se použití i třeba skutečně vadných sektorů? Zamýšlel bych tím, že bych pozoroval, jestli se časem zase ve S.M.A.R.T. přibudou přemístěné sektory.

Taktéž mi přijde, že jsou alespoň 2 tábory lidí. Jedni tvrdí že kontrola povrchu byla možná směrodatná kdysi dávno, když byl disk ještě relativně jednoduché zařízení - dnes se má tedy řídit S.M.A.R.T. hodnotami. Druzí zase tvrdí, že S.M.A.R.T. hodnoty se mají brát s rezervou, neboť se jim nedá na 100 % věřit.
Kdo má pravdu spíš?
Není ještě nějaký "třetí" způsob diagnostiky HDD?

---prý text příspěvku příliš dlouhý, pokračování v dalším příspěvku---

---pokračování---

Včera jsem ještě zkusil stáhnout Ultimate Boot CD, kde se nachází několik diagnostických nástrojů. Mimo jiné i DOSová verze Hitachi Drive Fitnes.
Opakoval se však ten samý problém jako u verze pro Windows - seznam disků k otestování prázdný, jako bych neměl Hitachi disk.
Podobný problém se opakoval se všemi dalšími nástroji obsaženými v UBCD. Buď disk vůbec nerozpoznaly a když, tak vyhodily hlášku ve smyslu, že disk není připraven...
Jediná výjimka byl ViVARD, který jako jediný se uvolil můj disk otestovat. Po asi 4hodinovém testování nenalezl jedinou chybu nebo přemapovaný sektor (?):
ViVARD (výsledek testu)

Zde ještě posílám S.M.A.R.T. hodnoty: S.M.A.R.T.
Jenom bych dodal poznámku - na Raw Read Error Rate už nekoukám. Čerstvě po startu PC je tam někdy i nula popř. hodnota v řádu jednotek. Čím déle disk jede, tím hodnota časem narůstá.
A prý to neznačí problém - ze samotné podstaty disku nějaké chyby při čtení disk udělá vždy, ať je nový nebo starý.

Děkuji za názor i případnou radu.

O 4 vyšší hodnota, 4 Reallocation Event Count. - Ale to jsou jen takové "úvahy"...

možná správné. s raw hodnotami výrobci různě žertovali, proto jsem chtěl vidět výpis ve známém tvaru. no jo, ibm-hitachi.
hodnota "id 05" je podivná, nedává smysl. (srovnej podobný nesmysl u teploty "id c2")
nezbude ti než absurdní číslo v "id 05" sledovat, jestli se časem nemění*.
a občas spustit windowsí kontrolu disku.

*) změny by šly prostě logovat při zapnutí pc programem nirsoft smart view.
princip pro 1 disk - na 4.řádku se odečítá "bulharská konstanta":

set smartlog=C:\windows\temp\smart.log
disksmartview.exe /scomma %smartlog%
for /f "tokens=2 delims=," %%i in ('type %smartlog% ^| find "Reallocated Sectors"') do (set sm5=%%i)
set /a sm5=%sm5%-262144
echo # dnesni Reallocated Sectors count: %sm5%

jo, smart id 05 a c5 patří mezi kritické hodnoty disku.

Díky, akorát je blbý, že by vždy po startu PC byla třeba oprávnění správce.
Po včerejším testování jsem čím dál víc utvrzen, že mám opravdu "jen" 4 vadné sektory.

V BIOSu jsem přenastavil AHCI na IDE a konečně se mohl trochu posunout.

Drive Fitness (Advanced test) (= bez chyb; nejprve se prováděla kontrola povrchu, poté SMART Self-Test)
Drive Fitness (SMART operations)

HDAT2 (galerie snímků různých informací/smart logů)
Na tomto snímku dole je počet přemapovaných sektorů. Co se mi ale moc nelíbí je hodnota u Mechanical Start Failures - je třeba si na to dát pozor?

Dneska jsem ještě narazil na smartmontools. Ten oproti CrystalDiskMarku správně rozeznal nejen teplotu,
ale i počet přemapovaných sektorů (což už dělalo problém mnoha programům).
smartmontools S.M.A.R.T. (výsledek)

Tak bohužel... dneska mi naskočil jeden přemapovaný sektor navíc...
U ID 05 nyní mám ještě zajímavější hodnotu: 327 685
Smartmontools ukazuje stále správnou hodnotu (nyní 5).

Mám zkoušet přepisovat ten disk nulami a doufat, že se jedná jen o logické (soft) chyby, anebo se nejspíš jedná o fyzické (hard) chyby, ale přemazáním nic nezkazím (někde jsem viděl, že se přemazání nulami občas doporučuje provést - kvůli magnetismu).
Je třeba se pomalu připravit na výběr nového disku?

Díky za odpověď. V jednom řádku se samozřejmě dá, jenže bylo by to hodně zjednodušené.
Když se vám to nechce číst (nedivím se) zkuste se podívat na předmět.
Ve zkratce - S.M.A.R.T. potenciálně špatné, povrch zcela OK. Dá se ještě jiným způsobem otestovat disk?

Samozřejmě nejlepší by bylo si tu mou litanii přečíst, ale pokud to nechcete číst zbytečně, poprosil bych jen ty, co mají nějaký přehled a hlubší znalosti o HDD.

PS: To pivo by šlo kdyžtak na mě (ale jen pokud se něco "víc" dozvím). ;-)

Kokso, nie si nahodou spisovatel? :-) Necital som to cele ale kludne si ten disk prepis nulami (tym sa mozu aj premapovat vadne sektory) napr killdiskom apod.
SMART sa tym nevymaze ale smart stejne nikoho nezaujima, takze to je uplne fuk. (a vobec sa tym nezaoberaj ptz vyrobci si t zaposuju jak ich napadne a programy to blbo/pometene zaobrazuju)

Vadne sektory si mozes otestovat v HD Tune.

Ne, ve výchozím nastavení je rychlý test nezaškrtnutý a tak jsem to i nechal. Jinak ten DOSový ViVARD určitě dělal "důkladný" test, také dopadl bez chyb.
Ty případné vadné sektory ovšem mohou být v nějaké rezervní části disku, kterou nemusí takové programy vůbec kontrolovat, tak je výsledek bez chyb. Ale že by rezervní část byla dostatečně velká pro statisíce sektorů?

To je zvláštní, možná máme jinou verzi. U verze 5.60 Quick scan zaškrtnutý nebyl a není.
Jinak před chvílí jsem zkusil spustit nějaký Disk SelfTest (Extended type) v programu Passmark DiskCheckup, tak jsem zvědav, co to vlastně provede.

No vidíš - díky. Na to jsem vůbec nepomyslel.

Jinak já bych rád zkusil ty sektory nějak "odmapovat" pryč z rezervní části. Zkrátka jde mi o to nějak vypátrat, zda ty sektory (mimo běžně dostupnou datovou část disku) jsou skutečně vadné.
Anebo se to stalo jen tak jednorázově (jak jsem psal o možném vlivu výpadku el. proudu). Pokud se sektory přemapovaly z tohoto důvodu, jsou ty sektory nenávratně fyzicky poškozené?
Nešly by ty sektory teoreticky nějak označit zpět jako nepoškozené?
Zkrátka jde mi jen o to, zda mi disk skutečně odchází, anebo jen nějaký software z jakéhokoli důvodu označil sektor za špatný, ač konkrétní fyzické místo na disku (třeba) poškozené nijak není a šlo by normálně bezpečně používat.

Dobrá, děkuji. Pending sector mám na nule a za celý týden nepřibyl jediný přemapovaný sektor.

No já jen uvažoval, zda-li se jen nesmyslně nerozpoznaly jako "pošahané".
Od jisté doby se k problémům snažím stavět otevřeně a z fleku hned něco neodsuzovat.
Ono nic na tomto světě není dokonalé, a tak kdykoliv může nastat v čemkoliv i třeba jen těžko uvěřitelná "anomálie".

To, ako sa bude spravat disk a ako bude reagovat na chyby je zalezitostou jeho firmware. SMART je analyzator povrchu disku s vyhodnotenim do tej tabulky a zalezi od toho ako je naprogramovany a ako ma nastavene parametre. Data sa citaju z disku v analogovom tvare, nasledne su digitalizovane a postupuju do specializovaneho sinaloveho procesoru, ktory obsahuje jednu cast z toho SMARTU. Disk obsahuje mikro Linuxovy system a ako taky je ho mozne upravit. Ak si dostatocne znaly existuju na to navody napr. aj na YT.
Je mozne data z tej tabulky vymazat. Takyto disk sa bude javit bez zavad a to az do chvile kedy analyzator povrchu znova nevyhodnoti, ze urcity sektor ma problem. Povrch ako taky sa opravit neda.

Perfektní - díky.
Už se začínám pomalu dozvídat, co jsem chtěl vědět.
Máš s tím nějaké zkušenosti? Nějakým podrobnějším informacím se nebráním, ba naopak.

Pro Seagate disky jsem našel nějaké DFL-ST II. Hledám dobře, anebo jsem úplně vedle?

Funkcia toho analyzatora je furt rovnaka, pokial ho nepreprogramujes.
Zmazanim tabulky sa bude citanie/zapis na disk viac zasekavat, pretoze bude v learning mode ak narazi na problemove miesto.
Existuju chyby:
- soft (daju sa opravit preformatovanim)
- hard (nedaju sa opravit)

Ale MM... mi před chvílí jasně napsal, že pošahané sektory jsou prostě pošahané, nedají se "odmapovat", protože přemapované sektory jsou jednoznačně pošahané. Víc není co vymýšlet.
Nebo přemapované sektory už patří do kategorie "hard"?
Pokud ne, dá se určit, zda-li se jedná jen o soft chyby bez předchozího formátování? Anebo se zkrátka musí zformátovat a až poté se teprv zjistí, zda-li to byly soft chyby nebo ne?

Jinak jsem překvapen, že tě můj kratičký text tak zaujal... :-)

Kazda chyba je chybou soft a to az dovtedy pokial nepride k prekroceniu nastavenej treshold hodnoty. Vtedy sa chyba povazuje za neopravitelnu a prichadza k premapovaniu. Pokial by si chcel vediet ako pracuje ten analyzator a ako urcuje co je chyba, aka je to chyba, kedy je hard, doporucujem pozriet patenty. Tam je to velmi presne popisane aj vcitane diagramov, grafov a nameranych hodnot. Sice ti to nepomoze, nic tym nevylepsis, ale to len pre ten pocit, ze budes vediet nieco viac.

Nic s tym nerob. Mas funkcny disk, tak na neho nesahaj. Vadny sektor bol vadny, nepremapuje sa len tak nahodne. A v SMART mozu byt nezmysly.
Ked do toho zacnes vrtat tak potom ten disk bude vadny, ptz oni to uz aj testuju vo vyrobe a premapovavaju alebo co ja viem co, a ty na to nemas ani znalosti ani vybavenie aby si potom z toho potom urobil funkcny disk. Tak na to radsej nesahaj.