Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SSD disk - poraďte s výběrem

Ahoj, potřeboval bych poradit s výběrem SSD disku do laptopu ASUS k50ij. Momentálně tam mám klasický Seagate Momentus 5400.6 - 320GB, ale běží už rok a půl, tak mám trochu strach, aby mi v nejbližší době neodešel. Strop bych si představoval 1 500,-

Díky za rady.

No problém je, že ten laptop tahám jak koťata všude sebou, takže samej otřes. Kdyby to bylo do stolního, tak beru klasiku.
Zkus to nějak rozvést, jestli máš s SSD zkušenosti. Pochopitelně mě zajímají argumenty, proč zrovna tuhle značku atd.
Nejhorší je, když někdo řekne to klasické "Hlavně si nekupuj tohle" tak se z toho nic nedozvím.

slabšie otrasy HDD nepoškodzují, to už sú ted jako docela dobre proti otrasom chránený, aj ked silnejšie stále môžu poškodiť, čo sa týka diskov úplna ideálka je duálny disk (kombinace SSD a HDD) pričom na SSD pujde OS a aplikace (programy a hry) a na HDD pojdu data (obrázky, filmy, hudba, dokumenty,...) avšak to vyjde cenovo dražšie, jinak myslím že životnosť SSD i HDD je momentalne takmer totožná, len u SSD je smrť rýchlejšia, u HDD sa skorej začnú prejavovať nejaké problémi a chcípne trebárs po roku, takže ako už vopred vieš že se neco s diskom deje a ešte stíhaš odzálohovať, pričom SSD chcípne spôsobom že sa tvári že je plne funkčný a úplne v poho a o deň je už uplne kaput a data z neho už nedostanete.

ja si myslím že absolútna ideálka, takú akú mám i ja je, mať OS a aplikace (programy a hry) na SSD, na HDD data (hudba, filmy, obrázky, dokumenty,...) tie najdôležitejšie odzálohované ešte na externý HDD a ešte aj v cloudu, pak aj kdyby se nevím čo stalo tak proste data su v bezpečí, odíde ti HDD v PC máš externý, prejde tornádo cez dom tak máš ešte aj cloud, když cloud zgebne tak máš stále externý HDD, a neverím že naraz chcípnu dáta jak na internom HDD jak na externom HDD tak v cloudu, takže myslím že ideálka. Prípadne v 2 rôznych cloudoch, v 2 roznych externých HDD (ale v tomto prípade jeden mať inde, napr. u rodičov v inom meste) a proste ani tornádo ani výbuch ani požiar ta o dáta nepripravý.

ak je to nadlimit můžete teda koupit 120GB (nekdy byvaji lacnejší) avšak pod 120GB bych už nešel, avšak záleží od využitia, typicky čím menej GB tým menej aplikací (programov a hier) na SSD uložíte.

Systém mi momentálně zabírá i se všemi aplikacemi, které běžně používám cca 50 GB. Hry maximálně oddechové, takže tam s místem taky nebude problém. No a ještě mám cloud 100 GB. Čili těch 120 GB by mělo být OK. Kingston tedy můžete doporučít ?

Ano aj ne zároveň, myslím si že ak je už nutné šetriť tak ok (do kancl až bežných PC), ale rozhodne sú lepšie volby práve tie ostatné zmínené. Kingstony ale dosahují v reálu bežnejšie menšie rýchlosti, a aj čo sa týka životnosťou tak sú ideálnejšie crucialy, ale to je rozhodnutie pre vás? jestli chcete levnejšie nebo fakt to nejlepší. Len abych uprestnil, tak 120GB SSD od Kingstonu stojí 1199KČ, a od cruicalu stojí BXko 1859KČ, takže tých 640KČ rozdiel, ja bych si ale priplatil. Jinak bych pozrel ešte ten transcend (ale ja osobne im neverím, aj ked tu na poradne si je vychvalují) Jinak 120GB Transcend http://www.czc.cz/transcend-ssd370s-128gb/170759/p rodukt stojí len o pár KČ víc než kingston

SSD od kingstonu je skôr núdzová volba alebo volba do počítačov ktoré už majú neco odžito teda neco levné aby to zrychlilo kým nebude na neco lepší. napríklad nekto kto má 6 ročný PC s 2GB RAM nejakým pentium, a grafikou nVIdia 210, tak tam v pohode bych dal ten kingston, ale do nových sestáv bych už uvažoval o cruicalu nebo samsung ktoré sú rozhodne lepšie volby avšak dražšie.

Proste bych Kingston zaradil jako kancelársky až pre bežné používanie,... Crucial, samsung pre herné, multimediálne, a pokročilé používanie. prípadne sa dá aj intel, a taky jak tady je oblúbené na poradne transcend (ale ja im neverím) ale inak celkovo nejvíc preferuju práve Crucial a Samsung

a typicky čo aspoň ja vidím u diskoch tak cena narastá pomalšie než kapacita teda napr:

HDD WD blue
250GB -50€
500GB -52€
1TB - 55€
nebo SSD tiež podobne i když už to nieje až tak malý rozdiel no stále sú výhodnejšie s kapacitou 256GB než 60GB.

teda za dvojnásobnú cenu máš dvadstať násobnú kapacitu, to znamená že v pomere cena kapacita sú kapacitne vätšie disky výhodnejšie.

nj, nevím ani ja, proste sa musí rozhodnúť či mu ušetrenie tých pár €, alebo teda pár desiatok až stovák KČ sa oplatí, a jak je na tom notebook, a či plánuje po smrti notebooku disk využiť ešte niekde ine. To vše je na tazatele. a zas fakt nieje ideálne kupovať SSD za cenu vyššiu ako má notebook, když ví že po smrti notebooku už ten disk nepoužije, a už tobôž ak ten notebook prežije len rok.

"Ťamťung" má dobré SSDčko. myslím že rešiť značku nebo délku záruky je irelevantné, skôr sa treba zamerať na samotné konkrétne ssd jaké má parametre, ešte lépe jaký má skutočný výkon, a taky jak je kvalitný,... takže pre mna platí Crucial > Samsung > Intel alebo Kingston > Transcend > ostatok. samozrejme nekterý budú hovoriť že Transcend je lepší než Kingston ale to je proste jako "100 ludí 100 chutí" a každý ma jiný názor, ale myslím že vätšina sa na Crucialy a Samsungu zhodne.

intel je áno dražší, ale zároveň docela kvalitný aj výkonný,..., proste jako myslím že to máme podobné až na transcend ale ja s ním nemám dobré skúsenosti, proste môj názor, zas si nemyslím že mám až tak rozdielny názor jak ostatný (vätšina) ale jako jedine s tým transcendom ja osobne mám naň špatný názor, ale vy si ho vychvalujete, ja si myslím že je to subjektívne,.... čo sa týka samsungu tým som nemyslel konkrétne len evo. Ja myslím jako značky celkovo (konkrétne len u SSD), ale nie jako konkrétne modely.

ja si zas myslím že celkovo je BX200 lepší než Transcend,... TLC je len jeden prvok ktorý nerozhodne o celom SSD. Aj ked súhlasím že MX200 je pak ešte lepší volba. Ale to už cenovo... Ale to je len môj názor, tvoj ti neberu.