Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno NAS do firmy

Zdravím,

máte někdo zkušenosti z jednotkou NAS? Proč se ptám, chtěl bych nějaké společné sdílení mezi uživateli ve firmě (popř. pro práci doma), kde by byla možnost si i ukládat zálohy souborů.
Momentálně je to docela nešikovně řešeno přes část jednoho z disku, který je sdílený mezi všemi.

Měl bych vyhlídnuté "Synology DS216se DiscStation" + HDD WD Red.

Máte s touto značkou "Synology" zkušenosti?

Děkuji všem za odpověď.

Instalace FreeNAS je jednoduchá a nastavení také...řekl bych. Zabezpečení je tam samozřejmě také. Jednou to nainstaluješ a pak to už běží, bez monitoru, klávesnice, přístup k nastavení je přes webový prohlížeč stejně jako u koupeného NAS disku. Výhodou může být přidávání disků, například dva na zálohy a dva na sdílení. Rozhodnutí je na tobě, dal jsem to jen jako jednu z možností.

Otázka je, jak moc důležitá data to jsou.

1. Nedůležitá data = může to zůstat jak je, nebo použiješ starý PC s FreeNAS
2. běžná data = můžeš použít nějaké Synology nebo QNAP, Austor apod.
3. Důležitá data = IMHO jednoznačně PC/malý server osazený kvalitními ECC DRAM s FreeNAS, např. HP Mikroserver

Osobně vždy volím řešení 2. nebo 3., nyní je naprosto nejvýhodnější toto: https://www.alza.cz/hp-proliant-microserver-gen8-d 2930950.htm?catid=18850144

FreeNAS je zde: www.freenas.org, optimální je nainstalovat jej na USB flash (alespoň 8GB).

Není to naivní představa, NAS zapojíš, nastavíš a funguješ.
Ve firmě si připojíš NAS do domény (vyplníš directory services) a pak spravuješ přístupy přes Active directory
Osobně přes NAS řeším sdílené dokumenty, zálohování atd.
Pokud chceš další zabezpečení, přídíš ještě jeden a budeš to replikovat přes rsync na druhý NAS. Pak si můžeš nastavit i zálohování časové, kdy se můžeš vracet např. ke starším verzím dokumentů apod.

Data v cloudu = data v čoudu.
Jsou dvě velká rizika:
- data se mohou dostat do nepovolaných rukou
- o data můžeš přijít
Pokud budeš mít data u sebe, pod kontrolou, lze obě rizika minimalizovat. Pokud budeš mít data v cloudu, na obě rizika nemáš žádný vliv.

Mit verejnou pevnou IP adresu znamena, ze mas verejnou pevnou IP adresu. To je vse.
Do firmy budes mit otevreny jediny port - VPN. Pristup do VPN (napr. kdyz pouzijete OpenVPN) je nejen pres jmeno a heslo, ale na klientovi musi byt serverovy certifikat (sifrovani) a pripadne i uzivatelsky certifikat (overovani). Kdo nema tyto 2 platne certifikaty, toho VPN server odmitne a dal se nedostane.