Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Notebook s klasickým HDD bez SSD pro OS?

Chci si koupit notebook do 30.000,- s tím, že mám tři základní požadavky:

1.) I76700HQ Procesor
2.) Graf. karta GTX860M
3.) Vzhled (Předchozí notebook jsem měl Y50-70 Lenovo - Možná to zní povrchně a dětinsky, ale nechci, aby notebook za 30.000 vypadal jako Notebook za 10.000, což Dell, Acer, HP, tak nějak nesplnují - bez urážky)

Po dlouhém zkoumání jsem na internetu našel notebook, který mé požadavky splňuje:

http://www.okay.cz/lenovo-ideapad-y700-80nv00dnck/ #

Většina eshopů podobný typ Notebook prodává o 3 tisíce dráž, což mi přišlo ze začátku podivné a po chvíli zkoumání jsem přišel proč. Notebook obsahuje pouze klasický 1TB HDD a to bez "pomocného" SSD disku pro OS (Ostatní eshopy tento typ prodávají s 128 SSD diskem) a má hlavní otázka tedy zní:

Pozná uživatel, pokud bude mít OS nahrán na klasickém HDD, nějak znatelně, že je OS pomalejší a nebo jde jen o to, že se složka na ploše otevře o 0.01 vteřinu pomaleji?

Jako rozdíl mezi SSD a HD opravdu poznáš. Zjistil bych si jestli ten ntb má místo na druhý disk a koupil to s klasickým HDD a ten SSD případně doplnil ceny 250gb s klasickým slotem začínají od 2000kč. 128 se mi zdá málo, uvedls rozdíl 3000 to je zase moc. Ale možná ten výrobce nepoužije ssd s klasickým slotem ale přímo do desky v ntb do nějakého M2 slotu-to by bylo pak celé komplikovanější a možná nemožné doma rozšířit a ta cena "od 2000Kč za 250gb by taky neplatila".

Zkus napsat výrobci na lenovo.cz jak to s tím je.

Disky v noteboocich:

HDD 5400ot. - pomale vhodne do levnych notebooku

HDD 7200ot. - rychlejsi. vhodne do drazsich notebooku, nevyhoda oproti SSD je to pomalejsi, vyhoda oproti SSD ze se toho tam vic vejde

SSD - pokud nepotrebujete hodne mista na disku nebo misto resite pres externi USB disk, potom je to nejvhodnejsi varianta.

---

Možná to zní povrchně a dětinsky

Ano zni, ale co hur, ten vybrany notebook Lenovo vypada bez urazky jako hracka pro deti, nicmene kazdy mame jiny vkus. :-)

Nejde jen o vzhled, ale o celkové zpracování. Kvalita displeje, kvalita zvuku, tichý chod při běžném fungování..

Předtím jsem mel Y50ku, což je starší verze tohodlr notebooku a po roce užívání, když vidím nějaký jiný notebook třeba v obchode, tak mám pocit, že je to proti lenovo jen dětská hračka... :-)

Tvá reakce mě docela negativně překvapuje. Já mu zcela rozumím a musím s ním souhlasit. Evidentně píše z vlastních nebo přenesených zkušeností. Co mi úplně nesedí je to, že se vyjadřuje ke šrotu o patro níž pod ThinkPady (taky pomalu ale jistě degradují). Lenovo si stále drží svoji vyšší kvalitativní úroveň, která však pomalu ale jistě klesá. Cenová politika je u vyšších ThinkPadů nekonkurenceschopná až otřesná (40 000 +). Evidentně potřebují finančně zalepit ty reklamně-marketingové masírky včetně juchání v kamionech za hlasitého pazvuku duc-duc na cestě ČR.

K dotazu - SSD bych jednoznačně upřednostnil, pokud bude přijatelný ústupek na úkor ceny a nižší kapacity. O snížení hlučnosti není pochyb, to můžu potrdit.
Vzal bych pevné železo s klasickým diskem, dva roky záruky to buď vydržel na HDD a pak dát SSD, nebo hned vyměnil za SSD, HDD dát do externího USB rámečku pro zálohování dat. Ověř si, že je bezproblémová výměna HDD za SSD písemným dotazem u Lenova a že tím nepřijdeš o zákonnou záruku. Doporučuji raději z něčeho slevit a jít k ThinkPadům - mají bezproblémový a velmi rychlý servis v rámci ČR. Ještě si před koupí nastuduj podmínky placených rozšířených záruk, můžeš narazit na něco výhodného.

Jinak, co se HDD tyce/, přemýšlíme, jestli bycg to nějak výrazně pocítil... Chápu, že někdo, kdo je již zvyknuty na ssd, tak mu vše ostatní připadá pomalé, ale já měl celý život HDD klasické, takže jsem zvyknuty a asi mě to nějak neomezuje..

Jen by mě zajímalo, jestli má nějaký notebook hybridní disk, to znamená, že má klasický HDD a pak pomcny SSD disk třeba jen 8gb kde se nevejde OP, ale prý ten disk pomáhá rychlejšímu chodu OP..

No tzv. SSHD to jeste HDD s cache je vetsinou jen 8GB SSD cache s 5400ot. HDD, takze v nekterych cinnostech to prevysuje 7200ot. HDD, v jiny je to naopak. Do notasu za 30K si teda kup SSD nebo HDD 7200ot. nebo SSHD, vsechny ty moznosti jsou lepsi nez 5400ot. HDD, ktere tam mas v konfiguraci ted, to je proste vubec ta nejhorsi moznost a vubec nechapu, ze si tohle dovoli Lenovo u notasu za 30K takhle prodavat.

Edit: Zapomnel jsem dodat, ze ja bych si kvuli spolehlivosti koupil HDD 7200ot. nebo rovnou SSD, at je to poradne rychly.

Ano, musim souhlasit, Dell se hrozne zhorsil, jenze u Lenova jsou uplne stejne problemy jako u Dellu a spis jich je jeste vic - hlucnost, chatrna konstrukce atd. se ale u Lenova bere jako normalni a nikdo takovy detail neresi, vzdyt je to jen Lenovo.

Kazdopadne radu s diskem jsi dostal. Co se tyka vyberu znacky notasu, tak poradit nedokazu, kdyz to porovnam s drivejsimi modely, tak prakticky neni jina moznost nez slevit z naroku, protoze dneska to sidi uplne vsichni a na kvalitni notebook pomalu nenarazis. Jen tvuj usudek, ze zrovna Lenovo klade duraz na kvalitu je chybny, neni to ani o pid lepsi nez u ostatnich. Osobne bych dneska sel asi do Asusu nebo do MSI, ktere se hodne zvedlo, ale ze by tyhle dve znacky byly vyrazne lepsi nez Lenovo to bohuzel ne.

Kdybych to bral čistě hardwarové, tak bych šel do MSI, ale odrazuje mě od toho jejich zaměření na hráče a jejich notebooky, které jsou pak podle toho vyzdobene a taktéž větší hlučnost, což nevadí u hraní, ale u MSI je to prý i při běžném surfování po netu..

A nechci hodnotit kvalitu notebooků lenovo, ale když si člověk vezme do ruky jejich notebook, tak má pocit solidnosti a že notebook něco vydrží, oproti třeba konkurenci, kde má po dotyku výloze dojem, že je celý notebook udělaný z nejakeho levného plastu..

Hlučnost modelů Lenovo je menší, než u konkurenčních značek. Na hlučnost se klade důraz a proto inženýři vyvinuli ventilátor ve tvaru sovího křídla. Dnes již jeho 8. generace je o 23 % lehčí a o 10 % menší, přičemž dosahuje o 38 % vyššího proudění vzduchu a o 15 % lepšího chlazení.

Taktéž konstrukce u mnohých modelů je jedna z nejodolnějších a nejlépe propracovaných. Lenovo si nemůže dovolit dělat tak chatrné konstrukce, jaké tady popisuješ.

Hele řeknu ti to tak, je to znát.
Rozdíl v rychlosti je obrovský a v hlučnosti taktéž.
Nedávno jsem reklamoval ntb, takže jsem tam vracel zpět plotnový HDD, na to že na něm byl čistý windows tak nabíhal o dost pomaleji, než můj zabordelený systém na SSD.

klasické hdd se točí a to nechceš protože potom je to náchylné na přenosy/otřesy a podobně, zatímco SSD je naprosto imunní vůči těmto vlivům. HDD= velká kapacita (rychlost závisí 5400ot nebo 7200ot ale ani s rychlostí 7200ot se zdaleka nevyrovnají v rychlosti ssd) a pokud je to na běžném používaní znatelné tak odpověď je jednoznačně ano ale bohužel jsou hodně limitovány kapacitou. SSD 512 GB už je přehnaně drahé a jestli ti bude stačit 128/256 to víš jen ty