Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mikrotik jako repeater

Pořídil jsem dva mikrotiky RB941-2nD s plánem, rozvést internet na chatě od souseda ke mě. Špatně jsem ale pochopil návod od JaFi (MikroTik jako SOHO router - 4 - více routerů v síti), myslel jsem, že to podle něj dám, ale nakonec jsem zjistil, že se vlastně věnuje přístupovému bodu, připojenému přes kabel. No a já potřebuju, abych zároveň přijímal i vysílal internet přes wifi, jelikož je to přes silnici.

Našel jsem tento návod na wiki, podle kterého jsem se to pokusil nastavit, ale nefunguje. Bohužel je to pro mě vyšší dívčí. Nejsem si jistej vpodstatě ničím. Mám spoustu nejasností:

1) Jak má bejt nastavenej router? Jako Home AP a nebo jako PTP Bridge?
2) DHCP a NAT zapnuto či vypnuto?
3) Postupuju podle správného návodu z wiki mikrotik nebo ne? Páč se mi zdá, že možná řeší něco jinčího, než potřebuju já, ale jistej si nejsem.
4) návod z wiki mikrotik vůbec neřeší zabezpení wifi, to jako neni potřeba, si ho veme z tej zdrojovej wifi?

/pokud používám špatné názvosloví, pak mě prosím opravte, páč je možné, že hledám na googlu špatně a proto jsem neúspěšný

Předem díky za jakýkoliv podnět

Díky za odpověď. Nejsem si jistej, jestli to chápu správně. Respektive, zda je potřeba tropit něco z návodu 4, za předpokladu, že si nastavím předem mikrotiky přes quick set na stejné SSID, heslo a kanál? A nejsem si jistej, v jakym módu má bejt router2, v módu Home AP nebo PTP Bridge?

Je treba nastavit prvni MT - zabezpeceni apod.
Druhy MT pripoj a nastav dle kapitoly 5.
Doporucuji jej pripojit k prvnimu kabelem, bude se ti to jednoduseji nastavovat. Kabel pak odpojis a MT odneses na misto, kam potrebujes.
Jinak bys jej musel v QuickSetupu pripojit k existujici WiFi siti (te tve) a dale postupovat dle kapitoly 5

Tak se s tim už nějakou chvilku peru, zaznamenal jsem drobný úspěch => občas to funguje. Předpokládám, že mám něco totálně blbě, páč ztrácim tak 75% paketů a někdy internet jde a někdy ne. Signál je dobrej, zkouším to nejdřív doma, až pak na chatě.

Nastavení routeru 1:
[26529-router1-png]
Zde je vyznačeno připojení routeru2, jen nechápu proč má takovouhle IP adresu, když má nastaveno 192.168.50.2 (asi to dělá WDS automaticky).

Nastavení routeru 2:
[http://pc.poradna.net/file/view/26530-router2-png]
Vyznačeno připojení routeru1. Nejsem si ale jistej, jak má být nastavena položka Internet >> Static/Automatic (jasný že PPPoE ne), no a pokud Static, jaký IP adresy tam maji být? Také nevím, jak má být nastavena položka Local Network, zda má být vypnutý či zapnutý firewall na routeru2, stejně tak DHCP a NAT?

Ještě přikládám screenshot z nastavení WDS na routeru 2 (na routeru 1 je naprosto shodné s návodem od JaFi):
[http://pc.poradna.net/file/view/26531-nastavenir2- png]
Zde jsem vyznačil odlišnou roli WDS2 portu - root port. Také se v routeru2 jmenuje jinak bridge-local - bridge, to je předpokládám jen o pojmenování.

Kde dělám botu?

/ Testuji tak, že jsem v laptopu odpojen od všech wifin a připojen kabelem do routeru2, na wifi to nemám šanci vyzkoušet, nepoznám totiž, ke kterému routeru jsem připojen. Také se neumím připojit winboxem k routeru2 jinak, než kabelem a přes MAC adresu.

Nastavení 192.168.50.2 se týká WAN portu. Klidně tam dej AUTOMATIC. Pridelenou adresu si nastav jakou potrebujes na prvnim routeru v IP / DHCP server / Adress leases a nastav ji jako statickou.
Co se tyka pristupu, pristup pres MAC adresu, pristupuj pres MAC adresu toho WiFi rozhrani, pokud chces pristupovat pres WiFi.
Pokud sis s tím hral, tak ten routere resetni, pripoj jej kabelem k prvnimu a nastav dle navodu. Budes to mit jednodussi.

Ok, tak jsem router2 shodil do defaultu, nechal ho jako Home AP, jediné co jsem nastavil, tak SSID, frekvenci region a heslo, vše stejné jak na routeru1. Také jsem podle návodu zapnul WDS na dynamic/bridge (na obou routrech), zdá se, že si povídaji.

Nastavení routeru 2 (router 1 zůstal stejně jako předchozí screenshot):
[http://pc.poradna.net/file/view/26532-reset-router 2-png]

Vlastnosti síťového připojení (při připojení laptopu kabelem k druhému routeru):
[http://pc.poradna.net/file/view/26533-sitove-pripo jeni-png]

Počítač teď běží v rozsahu 192.168.88.0/24 a první router 192.168.55.0/24 - to je správně?

Výchozí brána i DNS jsou nastaveny na 192.168.88.1. Druhej router NATuje a běží na něm DHCP server. Nefunguje nic, z druhého routeru ani nepingnu první router.

Jak mám postupovat dál?

Tak jsem to nakonec dal. Pomohla metoda pokus/omyl a trocha studia, jak tyhle routery vlastně pracujou.

1) přes quick set jsem nastavil oba routery jako Home AP, v obou nakonfiguruval wifi (stejné SSID, stejný kanál, stejný region a stejné heslo)
2) v obou routrech jsem zapnul WDS/dynamic

Dále už vše jen v routeru 2:
3) IP/Adresses přepnout rozsah na bridge (původně bylo ether2-master, wlan1 a wds1 musejí být v bridge, což nejspíš automaticky jsou)
4) IP/DHCP client přepnout/přidat na bridge
5) IP/DHCP server >> vymazat
6) vymazat všechny pravidla z IP/firewallu
7) vymazat pravidla z IP/firewall/NAT
8) zkontrolovat že DNS je dynamicky přidělen na router1
9) nastavit wifi na 20MHz (dočetl sem se, se 40MHz se to nějak nekamárádí, 20MHz mam 30mbit a 40MHz 1,5Mbit, takže na tom asi něco bude)
10) restartnout router1 i router2

Takhle mi to chodí, ale celkem pomalu, bratru 10MBit a mám pocit, že jsou občasné výpadky a že se občas ztrácí se pakety. Signál dobrej, mám to v jedné místnosti.

Bohužel se mi nepodařilo rozchodit WDS "přes MAC adresy", píše se, že by to mělo bejt rychlejší, šecko vypadá jednoduše, ale mi to z nějakýho záhadnýho důvodu nefunguje.

Dělal jsem něco zbyčně bo mi tam něco chybí, či sem udělal nějakou botu?

Druhé a jednodušší řešení:
přepnout router do módu CPE, zde vyhledat naše SSID, vyplnit heslo a dát connect. Zbytek router udělá za nás. Tohle běží 30Mbit. Pravděpodobně nefunguje WDS.

/ rychlost jsem testoval tak, že jsem byl k druhému routeru připojen kabelem, takže se může ještě snížit po připojení na wifi.