Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Chlazeni disku ze shora

Zdar,

chci se zeptat:

Mam jeden disk uplne ne vhodne umisteny v 5,25" pozici, takze pred nim neni ventilator a narozdil od dalsich disku v tom pracovnim pocitaci teplota presahuje 40 stupnu, coz neni uplne dobry, leze to i na 45 stupnu.

Koukal jsem po nejakym chlazeni, ale vsechny ty ventilatory na disk jsou umistene pod diskem, ono je to samozrejme logicky kvuli montazi, nasroubovat neco na disk jde jen zezdola.

Kdyz pominu, ze dole mam malo mista, tak stejne mi to prijde nelogicky, preci by muselo byt mnohem efektivnejsi ochlazovat plotny (disk) seshora?

Premyslim, proste na disk polozit nejakej normalni 92mm mozna 120mm vetracek asi tak, aby odfukoval vzduch smerem nahoru pryc od disku.

Co si o tom myslite?

Největší plocha disku je zespod (žebra). Navíc nejvíce trpí na teploty elektronika disku, plotnám konstantní vyšší teplota až tak nevadí (pokud to není extrém). Mimochodem, pamatuju se na nějaké mořské gatě (7200.8/9), které pekly jako peklo, ruka se na nich nedala udržet.

Většině disků by měl stačit komínový efekt v budce a chlazení kondukcí do šasí budky. Vylepšit se to dá pasivním blokem.

edit: odfukování je hodně neefektivný, protože vzduch se nasává ze všech směrů, nejen od disku.

No jo no, takze mam ted pocitac rozkopat a morsky gate strcit do 3,5" pozice pred kterou je ventilator?

Disky jsou tam takhle brano od spodu smerem nahoru:

pozice 3,5:
-ssd
-wd velociraptor
-samsung F4

pozice 5,25"
-seagate green
-seagate 7200.14 (ten prave jako jedinej 45 stupnu, zbytek disku je do 38, samsungy maji nejmin 34-35)

Horní přední pozice 5.25" není pro disk moc vhodná, při předozadním proudění (komín efekt) vzniká v této pozici/rohu "hluché" místo kde se moc luft nehýbe a drží se teplo stoupající zezdola.
V tvém případě bych zkusil prohodit SSD, pokud je někde dole za ten topivý = SSD má menší spotřebu a snese trochu vyšší teploty.

Zdar,

jenom, abych to uzavrel:

koupil jsem ventilator Scythe 100x100x12 Slim, k ventilatoru byly i dve listy s otvorama pro srouby 100mm roztec, takze jsem odkrytoval bednu ze predu a jednu listu jsem nalepil na predni stenu mezi prostorem na 5,25" a dolnim prostorem na 3,5" disky. Potom jsem nasrouboval dolni otvory na vetraku na tu listu, takze vetrak drzi jen za dva dolni srouby a v podstate celej je umistenej nahore a teda zene vzduch do prostoru 5,25", kde jsou dva disky.

Co se tyka toho, kde vzduch bere, tak to jsem nekoumal, skrin ma nafuk pouze dole, kde si bere vzduch spodni ventilator, ale pocitam, ze neco se dostane az nahoru.

Ono by nebylo asi spatny si vyvrat nejake dirky do 5,25" zaslepky a mit vzduch z venku, ale zatim to staci. Teplota nejteplejsiho disku Seagate 7200 nejde nad 40 stupnu. Kdyz jsem zaslepku oddelal, tak jsem se dostal na 36, ale testoval jsem to jen chvili, takze ono by to treba jeste o nejaky stupinek mohlo stoupnout pri delsi zatezi.

Co se tyka hlucnosti, tak ten ventilator je docela dobry, ale co tak lidi psali, tak po roce zacne byt hlasitejsi, coz je u tak titerneho loziska normalni, spis se bojim, ze az bude potreba vymenit, tak uz ho treba nesezenu, ale kupovat si do zasoby se mi nechce. Ono to navic az tak nevadi, protoze pocitac stejne neni nijak tichy, nejvic rve grafika GF650Ti. To by samozrejme slo resit, ale nejak mi to nevadi, byly casy kdy u pocitace panoval jiny rev 80mm ventilatoru nebo treba i nejakych 30mm na cipsetu a podobne, dneska uz je to pohoda. :-)