Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nevite nekdo o miste, kde se da koupit kvalitni starsi CRT?

Ahoj,

hledam uz dyl novy CRT a oni uz se skoro nedelaji a AOC a ruzne ty sonic nechci. Potreboval bych vedet, jestli nekdo nevite kde prodavaji starsi, ale kvalitni treba i se zarukou. nejlepe vlastni zkusenost. Mam obavy to koupit pres net, protoze neverim ceskym "solidnim" firmam v tom, ze kdyby se neco polamalo, tak aby pak nebyly problemy se zarukou.

U CRT sa pokial sa nemylim neudava "nativne" rozlisenie, ptz je to nepodstatne.
NEC pouziva tusim na vsetky CRT obrazovky "diamondtron" co by mal byt mierne zmodifikovany alebo vylepseny trinitron.
NEC mam len 17" doma ako som uz pisal nizsie, zda sa mi divny (tmave je na mna prilis tmave a ked zvysim jas tak svetle je prilis svetle), ale je mozne ze to je len moj dojem kedze mne sa zda vseobecne u monitorov obraz normalny vtedy ked je jas a kontrast takmer na minime :))

Takze mam tu pred sebou NEC FE700+ mal by mat tiez diamondtron a ma 2pruzky. Ty si tie pruzky predstavujes nejako divne, to nie su cierne pruzky, ak mas biele pozadie tak su maximalne tak svetlosive a tensie ako vlas. Ak ich vyslovene nehladas tak ich proste nevnimas.
Ak ti tak extremne vadia pruzky tak ti ostava len Eizo ten model s invar obrazovkou, na invare pruzky nie su (ale invar je asi trochu viac zaoblena).

Spotreba podla mna nebude az tak drasticky odlisna ktovie co tam kto uvadza (mozno Nec nejake odrb cisla a eizo poctivo max. moznu spotrebu apod).

Hmm, ja mam Samsunga, ale jen 17" a videl jsem ho vedle trinitronu a je o dost lepsi(ale to je pred cca 3 rokama). Ty Eizo maji obrazovku trinitron a tak mne prijde zbytecny platit za Eizo a muzu rovnou vzit Sony. Jinak v Nemecku ty stary Eiza stoji 1/3 ceny tady. HP neznam vubec a z Brna se na to do Prahy asi divat nepojedu. Tak ja nevim.

Záleží hodně na značce monitoru. My máme ve škole celou učebnu od www.kuku.cz a za rok a půl nebyl jedinej problém. Monitory jsou EIZO a PC repas HP, vše se objednávalo se zárukou 24 měsíců. Ale chápu že když někdo koupí Belineu nebo AOC, nemůže se divit že mu zdechne. Jako správce sítě doporučuju mašiny HP nebo Siemens a monitry CRT EIZO, HP Flat, případně NEC.

maximalne je mne to rozliseni jedno, na to kaslu, ja jsem to myslel jinak. myslel jsem proste jaky je to nativni nebo jak se tomu rekne. proste ja mam na 17 to 1024x768 a je to absolutne perfekt a muzu si dat horizontalni frekvenci klidne na 160mhz a jede to jako nic a proto potrebuju vedet, jaky to prirozeny rozliseni ma ta 21" a jakou pri nem ma frekvenci. nemuzes se na to podivat?
Kalibracnim sondam nerozumim. Vim jen, ze potrebuj zkalibrovat monitor a nemam tu sondu. Takze jestli ji ten Dell ma a neni to tam jen na okrasu, tak je to dobre. Trinitron ma porad ten cerny pasek?

Mam doma nejaky tusim 17" NEC (trinitron) a uz by som to asi vzivote nekupil. Farby nejake tmave akokeby v tom bola zabudovana anti-gamma correction :-D celkovo je to divne. P.S. drotiky fakt nevadia (ked ich vyslovene nehladas, tak ich nevnimas).
Ak chces CRT tak EIZO, nic lepsie neni.

Kup si EIZO. Mám doma ještě starou F56, která před deseti lety stála
přes 32000,- Kč.
Je zapnutá deset hodin denně a ještě jsem na ní neměl za tu dobu potřebu něco seřizovat.
Lepší značka se za dostupný peníz sehnat nedá. Pokud budeš mít štěstí a neodejde vn trafo…

Rozumim, tak zatezovat se tim nebudu. Ale oni ty drazsi Eiza i ted maji za cca 8t a levnejsi za 5 a tak kdyz by odeslo, tak vymena za jiny by nebyla moc levna:). Nevis jaky je v tom rozdil? Podle parametru co tam maji rozdil nevidim.
EIZO.monitor.bazar modely EIZO F931 EIZO T966
Jakou to ma priblizne spotrebu? nekde jsem videl 140W, to se mne zda moc. Jdu to jeste nekde pohledat.

Dobre kaslu na DELL a NEC. To o te HW kalibraci jsem potreboval slyset, mne se to zdalo divny, ze by to mel monitor v sobe, kdyz jsem mekde cetl, ze je to drahy jako prase.
Co je na tech Eizech tak super? To nemyslim ironicky. POrad s MM rikate Eizo a ja nevim vlstne proc. Pokud teda vezmu Eizo, ktery z tech modelu vzit? ten T a nebo F?

V prvom rade si kup to co chces ty. Najlepsie je vidiet, ono ak su pouzite tak to uz nemusi byt ako nove. Ja osobne som nepostavil vedla seba Eizo a iny a neporovnaval takze opytaj sa Karla ci to uz takto porovnaval :-). Ale keby som mal naslepo vyberat medzi NEC a Eizo tak volim Eizo.

Jasne ze si vyberu co chci ja, ale u tech starsich veci si radsi necham poradit od nekoho, kdo vi o cem mluvi. Ono neni tezky neco kooupit, ale pak se doma mlatit do hlavy, ze se mne na tom neco nelibi by asi dobry nebylo.. ja treba k NEC nejak podvedomy odpor nemam, ale mam ho k HP a Siemensu.

Tak jsem se v EIZO.monitor.bazar byl podívat a koupili jsme bez váhání 21" EIZO F931. Rozdíl oproti F930 je obrovskej jak kalitou obrazu tak plochostí. T966 sice byly lepší, ale cenovej rozdíl za to nestojí. Jestli máš zájem, moc to neodkládej ať máš z čeho vybírat. Když jsem tam byl měli jěště 40 kusů a vyplatí se nechat si zapnout 2 - 3.

Ja nevim. Zitra tam zavolam, nevyznam se v tom. Pod popisem monitoru je ze si muzes dokoupit tohle: Kolorimetricka sonda pro kalibraci barev a pritom v popisu monitoru je tohle:Zabudovaná hardwarová kalibrace barev zajištuje věrné podání barev po celou dobu životnosti.

Asi bych chtel tu kalibraci, alespon nejakoou pribliznou, protoze vim, ze je s tim celkem problem sladit monitory.
S tema dratkama nevis jak to je? Ja nevim, jestli jsi to o neco vys cetl, je to strasne neprehledny.

Aby měla kalibrace smysl, potřebuješ pracovat při stále stejné barevné teplotě osvětlení.
Svítidla pro DTP stojí dalších několik tisíc. Co chceš s těma fotkama dělat? Pro tisk je potřeba ještě kalibrace tiskárny, pro skenování kalibrace skeneru, pro zpracování přes fotolab jejich barevný profil…
Pro domácí použití to stačí zkalibrovat okometricky, podívej se na poradnu Viktora Navrátila na grafika.cz.

Fotky chci jen upravovat a pak casem tisknout. Mozna i v tiskarne(myslim tiskarnu jako fabriku). Skenovat nebudu, svitidla nechci a do fotolabu zatim nic nosit nebudu. Mozna nekdy case a prave jsem cetl, ze jsou s kalibraci dost problemy a vidim to i na ruznych forech kde se nekdy stane, ze kazdy vidi na urcite fotce jiny barvy. Jinak je mne jasny, ze ta kalibrace k tomu dodavana nebude stat za moc, ale kdyby to poladila lip nez oko, tak by to bylo dobry. Stahl jsem si uz nejakej kalibracni obrazec a je to dobry. Ale i tak vidim obrovsky rozdily treba v podkladove barve mych stranek na LCD, NTB a CRT.

Myslim, ze tu sondu k tomu asi nemaji, protoze pisou, ze to ma kalibraci v monitoru.

Dratkama myslim tohle(je to vynatek z monitory.htm ):
Hlavní nevýhodou trinitronu je však riziko poškození magnetickým polem. Drátky nahrazující masku jsou totiž velmi tenké, a tedy i lehce ovlivnitelné magnetickým polem. I běžné magnetické pole z reproduktorů může způsobit nejenom vychýlení paprsků, ale také trvalou deformaci drátků tvořících masku.

No hej ved pisem ak sa zdeformuju dratky tak by si mal mat na obrazovke farebny flek, akokeby bola zmagnetizovana apod. (teoreticky, prakticky som tento problem nikdy neskumal). Ak su dratky spravne tak su aj farby spravne.
Farebne fleky vidis ked das jednofarebne pozadie (R potom G potom B a este potom skusit aj bielu, vie to napr. program nokia monitor test).
Samozrejme ak je flek moze to byt len mierne zmagnetizovane ale monitor sa demagnetizuje pri zapnuti alebo z menu, ak to nepomoze tak nebrat. Otazka ci ti to dovolia vyskusat s nokia monitor testom, alebo ci na toto poskytnu nejaku zaruku/vymenu apod.
P.S. ale este som sa s tym nestretol, zaobchadzam s monitormi setrne a bez magnetov :)

No jo, ty to pises, ale ty vis o cem mluvis, ja nevim o cem ctu:-D. Bez testu to neberu a ten na swebu dava zaruku az 24 mesicu a ti dalsi taky, ale za nejaky priplatek. Fleky myslim, ze poznam. myslim, ze se na testu nebude problem domluvit, pise tam ze monitor predvede a pokud to pise a pak se bude cukat, tak je to jasny a nekoupim tam nic.

to bych ti lhal, nevyznam se v tom tolik, byl to Samsung-cena kolem 15700 nebo 16700 (melo to DVI a obraz nebyl spatnej, ale nesmel jsi to postavit vedle CRT), protoze CRT mam Samsung taky a nedam na nej dopustit, jen je to 17"
jeste jsem na tom zkusil hry(normalne to nehraju) a bylo to pomaly a odezvu psali, ze to ma tusim 6 nebo 8ms

Vime. T966 uz spada do "profi" tridy - vyrobce garantuje bezchybne konvergence a podobne sracicky (proto ty čertifikaty a vyssi cena). Skoda, ze uz ho mas. Kamoska (profesionalni graficka) ho prodava - koupila si dalsi velke EIZO, tentokrat LCD (na cenu se radeji neptej :x:).

Ja ho nemam. Ja jsem se rozhodl vybirat mezi T966 a T965 a proto se ptam na rozdily, protoze jsem mimo tam tech, na zadny neprisel a to je jeste objevil MM;-)
Tak se ozvi co ma. Jen jsem dal vyreseno, protoze to bude Eizo a jeden ze zde probranych modelu, sice jsem jeste objevil nejake mensi, ale nevim jestli to ma cenu.

Tak Eizo T966 je doma a zatim jen problemy. Nevite nekdo jestli je pravda, ze ovladace ATI muzou mit na svedomi sekani a vypinani monitoru? Respektive ono to neni vypnuti, zasekne se napred mys, pak nejaka aplikace a pak se ztrati obraz a monitor zcerna. Dioda ale porad sviti zelene a pc porad jede. Pomuze jen restart pc. Zkousel jsem monitor napojit na NTB a jede bez problemu. Volal jsem na Eizo a rekli, ze si mam koupit poradnou grafiku Nvidia a ne ATI, kteri pry neumi udelat ovladace a do toho se mne moc nechce, protoze mam grafiku integrovanou na desce a kvuli tomu jsem to kupoval. Nepotrebuju samostatnou grafiku. Mam XP PRO. Kdybych vedel, ze Eizo jede jen s Nvidii, tak bych si ho teda nekupoval, protoze neminim vyhazovat dalsi 3t. za kartu. Nevite nekdo reseni s ATI?

Stahl jsem ovladac z Eizo.cz a absolutne se v tom nevyznam. Nikdy jsem nic tak neprehledne a slozite nevidel. Ten ovladac rozbalim a objevi se nekolik ICC profilu, par nesmyslnych souboru a vubec nevim jak to instalovat. Stahnu exe soubor T966inf a na ten kdyz kliknu, tak jsou tam pak ty pro me nesmyslny soubory jak uz jsem psal. Omega jsem zkousel a nejak tam vubec nesly nainstalovat, mam integrovanou grafiku a pak mne zas nekdo rikal, ze Omega mozna nepodporuje integrovane grafiky. Tak nevim.

Ja jsem stahl eizo test na LCD. Nevim co jsou konvergence, ale jestli takovy ty soumernosti a cary, tak to je ok. Jas byl na 100% a tehdy to je pekny, ale prece to nemuzu mit naplno a kazit to. Nechci ho hned nejak odrovnat. Cetl jsem, ze to nema byt naplno. Zkousel jsem prenastavovat v monitoru vse mozne a neni to nic moc. Ten muj Samsung to Eizo strci do kapsy. Poznam nejak, ze uz je proste po monitoru? Pri startu win, jak je ta cerna obrazovka, tak u Eiza neni cerna, ale seda.

Nastavil sis v menu monitoru barevnou teplotu a k ní odpovídající ICC profil?
Pořídit si EIZO a provozovat ho na shit grafice je řešení, které nechápu.
Upravil sis jas a kontrast? Pokud byl ten monitor předtím provozován u nějakého grafika, nebudou tam asi tak zářivé a krásné barvy, jaké lid požaduje. :-D

Tak ICC jsem hodil ten, co mne rekl technik Eiza s koncovkou 65. No ja kdyz se tady ptal na to, jakou si koupit grafiku na fotky, tak mne rekli, ze staci integrovna a tak proto mam integrovanou. Jenze to jsem nevedel, ze koupim Eizo.
Upraveny jas a kontrast mam. jestli ten monitor znas a rekl bych ze jo, tak je tam talcitko AUTO FINE MODE a kdyz to prepnu na PICTURE, tak se na to da divat, ale to je jas nebo kontrast na 100% a to jak uz jsem psal a nekde take cetl, neni asi ono.
Kdo ho mel nevim, podle menu ma najeto 1500h a to je dost malo oproti jinym, ale nevim, jestli to nejde nekde v servisnim menu prekopat...

Jo na to jsem ti zapomnel odpovedet. mam 5500. Bylo tam 8000. Nad 7000 e na to neda divat, je to moc do modra a pod 5500 do zluta. Chtel jsem 5300, ale nejde to tam dat. mam to na fotaku.
Jak myslis stejnou v menu ve predu a jinde? To jinde nevim co myslis, mam ve predu nastavenou tech 5500

Jasne ze se to nastavuje, ale meni se jen cisla a ja jsem nevedel, ktery patri jasu a ktery kontrastu, protoze se nic neprepne a jen se to meni vodorovne a svisle.
Tak jestli je to jak psal Mif, tak kontrast je tech 72 a jas tech 50%.
Ovsem ted jsem to ani nestacil donastavit a je tady zas cerna obrazovka a mam uz i novy ovladac.

Uz ho mam stahnutej a prectenej od rana. Necetl jsem to uplne podrobne, protoze nekterym vecem nerozumim.
No chcipe monitor. proste se ztrati obraz a je to cely cerny. No a ted to chciplo zas a uz se dokonce i prepl do asi uspornyho rezimu a diodu mel zlutou. Vzdycky kdyz to zatim zmizelo, tak dioda zustala svitit zelene.

Jo vypne i zapne. Dela to jen to, ze zmizi obraz a monitor zcerna a dioda je zelena a zadny zvuk jako pri vypinani monitoru se neozve. Jak jsem psal vys, poprve se to stalo ted i tak, ze se monitor prepl do nejakyho stavu indikovanyho oranzovym svicenim diody a bylo slyset vypnuti.
Ted jsem zkusil odinstalovat ATI ovadace a nainstalovat Oemgu a porad to nejde instalovat, repsektive instalovat jo, ale po restartu nic. Nainstaluje se to a po restaru pc se pc znovu pta, ze nasel video radic a chce ho instalovat a omega je v programech nainstalovana, ale asi nejak nefunguje, protoze prava mys na plose>vlastnost>nastaveni>upresnit>adapter tak tam nic neni nainstalovany.

Rekl bych, ze je to naopak(protoze jas je asi to, kdyz to dam v tom nastaveni na jednu stranu, tak to sviti a kdyz na druhou, tak je monitor cerny) a v tom pripade si myslim, ze je po monitoru. Protoze jen kdyz je ta hodnota kolem 85-100%, tak je obraz slusny, ale v tom pripade se na nej zas neda divat, protoze sviti jak zarovka..

Pisal si predtym ze to je rozmaznute, s lepsou grafikou moze byt ostrejsi pri vysokych obnovovacich frekvenciach ak je teraz rozmazany (to zavisi aj od grafiky, ale aj od monitoru, to by chcelo najprv skusit aj na inej grafike ze aky vplyv ma na uroven rozmaznutia monitor). Skus znizit obnov.frekvenciu ci to bude ostrejsie. Kedysi boli dobre matrox-y, dnes neviem, nie som grafik neviem ake grafiky pouzivaju dnes grafici.
K tomu vypinaniu: to moze sposobovat aj nalomeny alebo blbo strceny kabel (skusit novy), alebo moze byt aj monitor uz nahovno ak to bol secondhand (studenaky v nom) ked sa vypne skus po nom mierne prastit zboku (ale nie az tak ze ho rozmlatis :), ked sa po prasteni zapne tak ho odnes nazad = studenaky.

Jo diky zkusim to. Ted mam frekvenci na 108 a nevypada to rozmazany. Je to sestelovany primo v Eizu. Na tu grafiku se ptam jen proto, ze se tady nekdo nad tim pozastavoval, ze K Eizu koupim smejda grafiku. Uz se mne to nechce hledat kdo, ale myslim to byl Karel. No a na vlastni oci jsem videl v patek slabou grafiku na 19 CRT a pak stejny monitor na nejake prumerne a rozdil tam byl hlavne v barvach. Neveril bych tomu, kdybych to nevidel. Ale ta ma integrovana je urcite lepsi, nez ta jakoby lepsi z tech, co jsem videl a tak snad staci, ale primo v Eizu mne rekl technik, ze ATI a Eizo nema smysl davat dohromady a ja mam ATI... Ma to pry problemy s ovladaci a rekl bych, ze ten borec tomu dost rozumi. Jenze mne se nechce vyhazovat penize zas jeste za grafiku, protoze jsem vyhodil neplanovane za kalibraci a serizeni a tak bych chtel vedet, jestli ten rozdil je nejakej velkej.
Vypinani? To jsi nekde neco blbe cetl a nebo ja blbe napsal. Monitor je sice z druhe ruky, ale je jak novy. I v Eizu cumeli jak je zachovaly a mam na to i jakysi papir popisujici stav.
A uz i vim, jake ze jsou ty rozdily v elektronice obrovske. To jsem nevedel, jen tusim ty jsi o tom tady neco rikal a on mne to popsal podrobnej.

Ty si pisal niekolkokrat vyssie ze mas zrazu cierny obraz. To moze byt problem sice aj grafiky ale aj monitora (kabla), to som nazval vypinanie.

Kedze prenos je analogovy tak ano moze byt u kazdej grafiky rozdiel aj vo farbach (linearita vyst.zosilovacov apod) a v ostrosti. Ked si to ale kalibroval na tvoju grafiku a ak to nie je rozmazane tak uz nekupuj druhu. Ja by som nastavil radsej 100Hz, tych 108Hz je nejaka divna hodnota, ci kvoli tomu neblbnu aj ovladace apod.

ATI ma sice debilne ovladace ale nejak nevidim v tom problem ak to bude fungovat tak ako potrebujes. Miliony ludi maju ATI grafiky a funguju.

Aha, uz vim co myslis. Promin, ja na to zapomnel, ono uz je dyl a uplne mne to vypadlo. Uz to nedela. Delaly to ATI ovladace. Musel jsem stahnout jiny. Monitor je uplne v pohode. ja jsem to nekalibroval. Dal jsem to do Eiza v Praze a udelali to tam.
108 je jedna frekvence a 100 je ta druha. nevim ktera je horiz. a ktera vertik. To se tam tak ale nastavi samo, myslim tyto frekvence, kdyz das rozliseni jake ted mam.
Tak co myslis ty s tou grafikou? Ma to cenu kupovat neintegrovanou? Vse normalne funguje a obraz je peknej.
JInak jeste k tem ovladacum. Mezi prvnima vecma co jsem mu popsal co to dela, tak se hned on jako prvni zeptal: vy mate grafiku ATI, ze? No a po preinstalaci starych ovladacu jeste starsima to jede.

No je to mozny, ale ja myslim, ze kdo k tomu mel uz co rict, tak uz to rekl a stejne myslim, ze ti co tomu rozumi uz to rekli. Tak uz na to asi kaslu a necham to byt a nebudu to uz resit. V podstate jak Karel tak i MM by tu lepsi grafiku asi videli radsi, takze asi koupim neintegrovanou a prinejhorsim ji prodam, kdyz rozdil nebude velkej. Stejne jsem jeste koupil Eizo LCD, protoze pry je lepsi nez tohle CRT, ale budu ho mit az v patek a tak zatim nevim a nemuzu srovnat.

Ak mas pekny (a ostry) obraz a vsetko funguje tak by som tam nechal aj tu co tam mas teraz, a neriesil to uz.
Otazka su farby ale to bez poriadnej kalibracie aj tak nebudes vediet ze ako na tom si. Aku by si chcel kupit externu grafiku? Mozno bude ta nova lepsia ale mozno aj nie :-) Pisem neviem co pouzivaju grafici, kedysi mali dobre meno matroxy.

Matroxy jsou na 2D pořád dobrý, ale už se používají i nVidia od solidních výrobců, třeba Asus. Ono když bude chtít dělat s nějakým óbrrozlišením, tak bývá i ten výkon potřeba. Ale pak zase zjistí, že má málo paměti. A potom, že ty nové LCD Eizo jsou přece jenom lepší atd. :-D

Do prd.. tak uz se z toho asi fakt pos.. Jeste tys tady chybel:-D Mam ted na PC AMD 4800 a 2MB RAM, to snad staci, ne? Grafika je ale integrovana, to uz vis.
Novy LCD Eizo jo, ale musi mit 14 bitovej panel a ten jsem ted koupil, tak uvidim, jestli je kvalitni LCD od Eiza lepsi nez kvalitni CRT. Samsungy a dalsi lepsi urcite nejsou.

Ja jsem si toho tam nahore nevsiml, je to fakt uz neprehledny jako prase. Reknu ti ho az to prijde. Nevim to, vim jen ze to ma mit 14 bitovy panel a 21 palcu a asi lonsky model. Najeto cca 2300hodin. To je jediny co si pamatuju. Ten CRT ma najeto 2500 a ma to pry vydrzet 48000h trinitron a 56000h invar, ten muj je TNT. Model ti pak dam vedet. mel bych to mit v patek doma. Je to na doporuceni a dovoz Nemecko.

No, tak to maju dost blbe :-D
Oni myslia mozno 14bit na farbu, t.j. 3x14, ale to by museli zadefinovat co tym "spracovanim" myslia (s panelom to potom nema nic spolocne, panel zobrazuje, nie spracovava. Spracovava monitor. Tak potom to nie je "14bit panel").
Panely (nie monitory) co poznam su bud 3x6 (=18) alebo s 3x8 (=24) bitove.

Ja nevim:-p. Mne to jen rekl ten technik Eiza. Co to je nemam predstavu. Bavili jsme se o tom, ze porad muj starej CRT Samsung ma mnohem lepsi obraz nez treba novy Samsung LCD a on rekl ze to bude vzdycky dokud nebudou mit jako nektery Eizo 14 bitovy panely. Rekl, ze skoro vsichni vyrobci delaji(mozna spletu cisla) 8 a 10 bitovy panely a proto ty barvy vypadaji jak vypadaji a jsou hnusny a cerna neni cerna atd. a proto ze se to nevyrovna dobrymu CRT, ale oni prej maji 14 bitovy a ty pry jsou dobry. No ukazoval mne tam par i drahych LCD a obraz fakt nebyl spatnej, ale nemel jsm tam Samsunga a tak jsem nemohl srovnat:-). Jen to jaksi vic svitilo, ale on rikal, ze to neni problem sladit(mel to tam na opravu) a zacal mne tam vysvetlovatjak se serizuje jas a kontrast u Eiza a u jinych vyrobcu a proc to vypada jinak tam a jinak jinde a dal jaksi nechapu, kdyz Eizo pouziva treba i panely Samsung, tak mne neni jasny proc si Samsung nenecha taky ten 14 bitovej a nebo jestli se ty bity nebo co to je dodelavaji pak nasledne tou elektronikou a Samsung to proste neumi nevim. Mel jsem uz tech informaci pak plny brejle.