Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Mini PC místo NTB - duchodkyně

Zdravím,

babičce jsem asi před rokem dal náš starý Acer Aspire 5315 - jednobuch s Celeronem a 2GB RAM. Je to starý tak 10 let, ale stále funguje bez nějakého servisu - hardwarového. Samozřejmě je již neskutečně pomalý.

Samozřejmě s koupí babi počítá a toto bylo jen na zkoušku, zda jí to chytne a bude to mít cenu. Jde jí to a používá počítač-internet strašně ráda (filmy, seriály, maily a pod.)

Cena nového zařízení kolem 13tis. Jelikož to stojí rok na stejném místě, napadlo mě, že by bylo lepší pořídit mini PC a k němu periferie. Už jenom kvůli velikosti obrazovky - nekoupím notebook třeba s 22" obrazovkou a pokud ano, bylo by to jako jídelní stůl.

Docela zajímavé byly ty krabičky od intelu. Poté jsem narazil na https://www.alza.cz/hp-260-g2-dm-d4423612.htm?cati d=18851862. Vím že ve Škoda Auto, mají smlouvu kdy každý rok/dva jim vyměním všechny komplet sestavy včetně monitorů a pod. A letos práve nafasovali tato HP místo starších větších. Samozřejmě né s tímto Pentiem ale i5 - či podobné v hodnotě asi 20tis. Jde spíš o to, že tvar a exterierové vlastnsoti jsou stejné jako u těchto levných. Navíc přikládají myš a klávesnici které jsou poměrně dost kvalitní.

Otázka je, zda je tato slabší verze použitelná, případně zda je to opravdu výhodnějši než kupvoat notebook/allinone. Klasicka bedna neprošla. Už takhle by to bylo dost kabelů, ale je to alepson menší.

Díky za jakékoli info/nápady/reakce/zkušenosti s těmito potvorami.

Díky, Chudys

Add.

https://www.alza.cz/hp-260-g1-dm-d3030181.htm?cati d=18851862 /Výhoda systém - však jiná konfigurace

Ahoj,

co jsem tu za roky stihl pojmout, tyto Allinone PC nejsou moc oblíbené kvůli případnému servisu - máš svým způsobem všechno na vyhození - ale zajímavá nabídka.

Pokud by však šel třeba ten HP přidělat na monitor pomocí VESA - jakože asi jde bylo by to obdobné a možná lepší.

Ano zvykla už je. Samozřejmě mě napadlo jí podstrčit Linux, ale na tomto notebooku mi to nefungovalo jak mělo, tak jsem se o to znova nepokoušel. Ono asi všechno dnešní bude lepší než ten starý ntb :-D

Add
bylo by však vhodné, pokud by měl větší uložiště na ty filmy fotky a pod.

Jako řádný tuner, provozuji na tomto notebučku Win10. Je celkem jedno jaký systém na tomto ntb je, vždy to bude na dnešní poměry nepoužitelné. HD video nemá šanci a jen prohlížení internetu je celkem boj. Jak říkám dodáno XP, zkoušeno win7,8,8.1,10, Linux (Ubuntu, Lubuntu, Xubuntu..)

Já už delší dobu pokukuju po

• To samé, tu samou, identickou konfiguraci mam osazenou v Microsoft Surface 3 pod Windows 10/x64 a jede slusne, i na nizko spotrebovy Atom x7 kuprikladu Videa FHD@60FPS jedou bez nakych zaseku, tablette nekdy zapojuji i na TV ci monitor, pri klasickém (samozrejme zvladne i WinRAR nebo jiné aplikace i stylu Photoshop) kancelarské cinosti jde s tezi rozpoznat od rychlosti NTB.
(u toho BOXu by mi zrejme chybela podpora 5Ghz bezdratové site)

Vím že ve Škoda Auto, mají smlouvu kdy každý rok/dva jim vyměním všechny komplet sestavy

Hlavne take babi seznam s timto dvouletym obehem. Samozrejme jestli tohle nebo notebook, tak je lepsi tohle, protoze ergonomie klasicke klavesnice a hlavne velkeho monitoru je mnohem lepsi, kdyz se to nebude premistovat.
Ale nejlevneji porad vyjde mala krabice na microATX a v pripade potreby menis maximalne procesor (mozna + desku (a mozna +pameti)). Pameti jsou ale malo pravdepodobne, DDR5 budou kdo vi kdy.

Nebo je potom druha otazka, zda ted setrit na Pentiu Dual-Core a za dva roky resit nedostacujici vykon nebo poridit Core i5 a vydrzet tak s krabickou delsi obdobi.

Proste abys nezapomnel na to, ze naroky na web rostou raketovou rychlosti, multimedialni html5, hromady javascriptu a flash dokazi potrapit nejeden procak.

To ano, jenže zde se třeba tyto PC používají pro CAD 2D/3D , MTS, CREO a pod. Tam přeci jenom je ten výkon nutný. Ale vím co tím myslíš.

Samozřejmě by klasický posložený PC byl vhodný. Podívám se na nějakou malou desku, bednu co by to tak vyšlo. Abych řekl pravdu ono to na ní je "dostačující" i ted, jelikož chvíli trvá než si uvědomí kde je a co hodlá dělat dál, takže ona s tim má celkem nervy. Pokud sednu já, otevřu prohlížeč panely a jeste složku s fotkama, může začít dělat babi kakaíčko, protože to na pár minut bude.

Momentálně píši na pc r. složení 2010 - Athlon II X2 , DDR2 4GB, 9500GT 1GB a na běžné používání je to naprosto dostačující (i na integrovanou grafiku) včetně videí a pod. Deska je M4N-78AM. Možná sehnat malinkou bednu a prdnout do toho a to babi dát by byla taky cesta.

Add. https://www.alza.cz/cooler-master-elite-110-cerna- d2121846.htm?catid=18849059#popis Na něco takového bych ji možná ukecal.

No nevim, nasi maji Core2Quad nereknu ti ted presne ktere, Q6600 mozna a jsou s vykonem toho procesoru na same hrane, proste je poznat, ze je to linejsi, ale stale pouzitelne. Jsem moc rad, ze jsem jim tehdy poridil drazsi Core2Quad a ne zprvu uvazovany Core2Duo, protoze ten uz by nestacil. Nakonec to vidim na svym notasu s Core2Duo, kterej dnes mam jen na obcasny pouziti na chalupu (net, video, nejaka starsi hra), protoze notas jinak nepotrebuju a uz treba video musim pred odjezdem na chalupu zkonvertovat na nizsi rozliseni, protoze to jinak neda.

Hucici stolak? Davno ne!

3 ventilatory: zdroj, procesor, zadni na skrini

procesor a zadni na skrini 12cm bezi na PWM, vhodnou regulaci na desce das 500ot. pro bezne pouziti s malou zatezi, absolutne neni slyset

vhodne zvoleny zdroj ma take ventilator, ktery pokud nemas ucho prilepene na zdroji neslysis.

takze nejvetsi "rambajs" delaji obvykle tocici se plotny HDD, pokud teda neosadi SSDeckem, coz je zase uz vic penez jak notas, tak comp.

Jako ono by to asi šlo - a možná i slušně. Co myslíš?

Add. bez externi grafiky. Nemyslím si, že by byla potřeba. Vidím v tom nakonec i určitý potenciál, kdy by stačilo dokoupit grafiku a něco méně náročného zahrát (Kdyby nevyhovovalo, odkoupil bych si ho k sobě a babi si třeba pořídila ntb.)

Chce to větší monitor protože děda pak na to špatně vidí. Tak on ten acer má asi 15"

Máš pravdu, udělat to na jezeře. S bednou je právě problém. klasická bedna rpostě neprojde. Neptej se mě proč, ale prostě to tam prarodiče nechtěj. Jako tohle o moc větší neni, ale už na tuhle bych musel dost přemlouvat...

Ted za nima jedu tak to ještě proberu. Ono je to těžký... 3 roky jsme kupovali televizi, další 2 roky trvalo než se rozhoupali a koupili vysoušeč - stejně je furt něco špatně ]:(

https://www.czc.cz/a8n3m0pruqj16bj6jh9u01bk88/sezn am

Takto nějak bych si to asi představoval.

~Bedna by mi vyhovovala rozměry a navíc se mi líbí vnitřní uspořádání.
~Monitor takový zlatý střed? Požadován světlý/slabý rámeček.
~Klávesnice klasika
~Myš levnější kdyby náhodou nevyhovovala
~WD Blue jsem dal zatím, pokud se ale opravdu vyplatí Black tak ho vezmu/popřípadě tedy ten 2.5"
~Paměti kupovat NEBUDU - kamarád koupil tuto sadu, ale jedna pamět nejde - je líný to reklamovat takže mohu mít jednu pamět za 300Kč - Do této sestavy si myslím dostačující.

V diskusi o bedně je info o max výšce chladiče 160mm - mohu přidat tedy například Feru, která má 155mm. (Snad)

https://www.czc.cz/silentiumpc-fera-3-he1224/18765 9/produkt

Add. Už vidím chybu - deska pro paměti 2133Mhz , Udané paměti 2400MHz

https://www.czc.cz/kingston-hyperx-fury-black-8gb- 2x4gb-ddr4-2133/167692/produkt

Jo to se omlouvám samozřejmě to měl být 7200ot/min... Přehledl jsem se - dekuji.

Zdroj si myslím je vhodný pro případný upgrade na GK. Ale myslím si že enní problém kdyžtak koupit jiný. Změním.

Myš prostě bezdrátová to je požadavek, ale to je detail, nad kterým bych se nezaobíral.

Opravím to

• Kvuli Grafickému vykonu, bych radeji zvolil AMD na Socket FM2, ktery ma +- 2x vykonejsi graficky chip, i3 zarucene vykonejsi na Single Core, ale AMD A10 xxx se drzi velmi slusne.

[TiP] Na tvém miste bych poskladal, ne sice nejaky extra vykony, ale sestavu na zaklade nizko-spotrebni Intel a celé bych to chladil pasivne popripada 11x ventilator co nepresahne 10db..

• Ne, uz i to Rasberry dokaze spustit i video v FHD@30FPS, evedené Mini PC s treba Quad-Core Intel Celeron J3160 + 4Gb/8GB RAM nevim kde by jsi mel byt omezen, ale osadil bych 2X RAM, zakladni deska podporuje i DUAL-CHANEL, coz ma podstatny dopad na "Graficky" vykon (jelikoz Integrované GChipy, pouzivaji Fyzickou RAM z DIMM protoze nemaji vlastni, tak jako klasicka graficka karta.
/* Kdyz na to prijde, muzes vzit klidne s Intel Xeon D-1520 4C/8T :-)

• Intel Celeron J : http://ark.intel.com/fr/products/91533/Intel-Celer on-Processor-J3160-2M-Cache-up-to-2_24-GHz
• Dle mne, by zcela splnoval tvé pozadavky, EXTERNI napajeni, jako NTB.

Jsem ted trošku rozhozenej. Nebude pak lepší koupit rovnou ten hotovej od HP co je výše? Protože pokud zde něco odejde bude to podobné jako u toho HP... Nevím nevím. Navíc deska, co jsem našel, má svuj adaptér a potom nepotřebuju ani zdroj. Ale bedny jsou v 99% s prostorem pro zdroj - zbytečné.

https://www.alza.cz/hp-pro-280-g2-microtower-d4092 940.htm

21-5-lg-22mp48d-d4395949.htm

Už jsem měl toho dneska dost, tak jsem se nakonec rozhodl takto. Podle mě sestava je slušná a za podobné peníze, co bych ji postavil. Více už to řešit nebudu.

Monitor alespon IPS panel takže by to mohlo být slušné.

Jinak asi podstčím babi Linux - Ubuntu a třeba si na to zvykne. Stejně používá jen prohlížeč a složky. Mohla by to být i jednoduší cesta než Win

Add. At je výsledek jakýkoli!! Chci všem poděkovat za přístup a ochotu! Já jen, že nemusí nutně znamenat, že jsem si vaše rady nevzal k srdci, nebo nad nimi opovrhoval. Samozřejmě se né vždycky všichni shodnou. každopádně Dekuji

Tak včera jsem to přivezl a hned u bootu Ubuntu jsem narazil na problém, kdy mi to nechtělo linux vzit. Po nasledném hledání jsem zjistil že zatím to nelze používat na Skylake procesorech (nějakých xenonech a atomech).

Nasledně jsem tedy nainstaloval Win10 - originál ale již aktivovaný, takže zatím bez aktivace. Sestava je příjemně svižná a libí se mi i zpracování a jednoduchost.
S monitorem jsem také spokojen.

Chci se jen poptat, zda je asi nejlepší koupě rovnou ty Win10 Home na USB než OEM. Přenositelnost se může hodit a není to o tolik dražší. Samozřejme je to kotel peněz za ten systém, ale v tuhle chvili warez používat nechci, protože to přecijenom nebudu užívat já.

Prosím popřípadě nějaké nazory na koupi systému za težký prachy (cca 3100) (OEM 2600)

No jo, nedal sis rict a koupil HP. Kdybys postavil normalni PC, tak samozrejme Skylake uplne bez problemu, podpora je v linuxu od jadra 4.4 (aktualni LTS) a v Ubuntu uz pridali podporu pro jadro 4.2, takze uz skoro rok Skylake beha.

Ja bych zvazil i nakup Windows z sedive zony, ruzne ty OEM licence, ktere se prodavaji do tisicovky, ale je to samozrejme urcity risk, kdyz by to nekdo zkusil prodat vicekrat a casem doslo k blokaci od MS.

Tak jednak se to tu začlo tak strašně kombinovat, že už jsem nevěděl na koho dát a co teda bude nejlepší a pod., ale nemyslím si, že by to byl až tak spatný kup.

Ono CPU 3300, deska 1500, ram 500, zdroj 1200, disk 1500, bedna 1000, ono to taknějak vychází slušně. S tím, že deska je samozřejmě něco jineho než ty na skládačky.

Ty windows jeste pohledám..

Linux je pro duchodce dobry.
Sam jsem nejakou dobu provozoval Ubuntu u rodicu a zpatky na Windows 7 se preslo kvuli tehdejsimu problemu Ubuntu s posilanim zvuku pres HDMI na televizi - dnes uz je to vyreseno a tehdy jeste u nasich bydlela segra, ktera potrebovala do prace nejakou firemni sitovou aplikaci fungujici jen na Windows.
Dnes samozrejme nemam duvod jim vracet Ubuntu, kdyz maji zaplacenou licenci Windows 7, ale kdyby to z nejakeho duvodu bylo potreba, tak absolutne neni problem.
Tomuhle typu lidi je uplne jedno co maji za system, je potreba jim na plochu hodit zastupce Firefoxu, zastupce Pruzkumnika (v Ubuntu se to jmenuje Nautilus) a asociovat mkv, mp4 a avi s Smplayerem. Pokud je potreba neco dalsiho dejme tomu treba instalace tiskarny, tak stejne musim prijet a pripojit a nastavit a ukazat at uz maji pocitac s Windows nebo Ubuntu. Takze pokud maji cloveka, ktery dokaze spravovat linux, tak naprosto bez problemu.

Edit: Tazatel podle me udelal chybu s tim HPeckem, ale kdyz se podivam na cenu, tak to bylo opravdu levne. Ted usetril, zase ale priplati na OS a otazka je jak dlouho to HPecko bude drzet a jestli nakonec neprodela.

Přesně. Prohlížeč, složky a přehrávač. Tito lidé to neberou tak jako ti co system vyuzivaji na jiné věci. Jen mi přišlo, že má právo na plynulou práci aby se z toho taky více tešila.

Pokud bCh to skládal z komponent, stejně bych nejaký systém řešil, a levneji by to nevyšlo. Myslím si že to je slušná cena za kompletni pc. Navic, oproti miniPC, tu je HP jen deska. Vše ostatní jsou konvenční součastky neuspusobene specialne od HP.navíc bedna je přijemná a neurazí.

Cena je i u notebooku se systemem vetsi. Podle mě lepši tato sestava než slabši s pentiem ale s nainstalovanými win, ktere stejne jakoby vyjdou na 2tis.

E: Vím o podobnych sestavach co bězí 24/7/365 a bez problému. Samozřejme vse se jednpu vysere...

Teď už to tam zpět neponesu. Vyzkoušeno a bězí to hezky tak by alespon s timto problem být nemusel

Jo ale ze specifikaci lze usoudit že je to prostě šrot nepoužitelný pro dnešní poměry. Tp že přeinstaluješ systém, neznamená že to zvedne výkon tak, aby sis přehrával hudbu a zároveň pracoval se třemi záložkami.

Levný notebook nemá cenu kupovat, co jsem se tu za roky dověděl. Toto ma rozhodne vetší vykon i potenciál že se to nezesere.

A hučící? Méne nez ten notebook..