Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dotaz na nejdůležitější část PC

Ahoj, jsem na základní škole a psali jsme test z Informatiky, napsal jsem že Nejdůležitější část PC je Základní deska, ale učitelka mi to škrtla a napsala procesor a já jí stále nevěřím, protože procesor bez základní desky a vůbec zdroje nemůže fungovat.... Vysvětlíte mi to :)

Se zeptej úči! I když je zjevná trollovina, pak nejdůležitější komponentou platformy IBM PC je zdroj. Ovšem žádná skládačka té platformy není provozuschopná bez smontování základních komponent. Samotné CPU i samotná deska i zdroj je k ničemu.
Jo, pochopitelně hošánek se nudí: "...Vánoční prázdniny budou zahájeny v pátek 23. prosince 2016 a skončí v pondělí 2. ledna 2017...."

najdolezitejsi komponent pc neexistuje. tak ako neexistuje najdolezitejsi organ ludskeho tela.
kazdy, aspon z komponentov potrebnych na zakladnu funkcnost pc (disk, ram, doska, cpu, grafika) je dolezity.
ukaz toto ucitelke, nech si to precita. ak to nechape, nech ide ucit veci do ktorych sa vyzna a nestrapnuje sa. kludne sa s nou o tom porozpravam.

To je jako kdyby ti někdo položil otázku, jaká je nejdůležitější část lidského těla?
Srdce? Mozek? Plíce? Jedno bez druhého nemůže fungovat, takže takto položená otázka je totální nesmysl.

Teď jsem si vzpomněl na tenhle vtip, taky se hádají, kdo je důležitější... :))

HÁDAJÍ SE:
Wikipedia: "Já VÍM všechno!"
Google: "Já NAJDU všechno!"
Facebook: "Já ZNÁM VŠECHNY!"
Internet: "Beze mě jste všichni namydlení!"
Elektřina: "A tak se uklidníme, jo?!"

Vem si takove Arduino - v minimalni konfiguraci to je procesor+zdroj napeti (treba plocha baterka). Pritom je to schopne i v teto konfiguraci provadet slozite vypocty. Vykonove tak kolem urovne 486, nebo prvnich Pentii. Kdyz k tomu pripojis nejakou periferii, tak je to schopne prez ni komunikovat - napriklad prez dva draty seriovy monitor a muzes si tam posilat data, nechat si je tam zpracovat a vysledek si precist (podobne jako se muzes prez internet pripojit k jinemu pocitaci - tady teda jen v textovem rezimu). pokud si tam das ty draty 3 (hodiny+data+zem), tak uz na to pripojis desitky periferii, vcetne dotykove obrazovky a muzes je normalne pouzivat - a porad je to jen CPU+baterka - nikde zadna zakladni deska.

I v plne palbe je ta zakladni deska jen nosic konektoru, stabilizatoru a USB konvertoru - troska medi a sklolaminatu, co za vecer vyrobim v obyvaku. Procesor jsou miliony tranzistoru a navrhnout aspon trochu schopny je prace na mesice az leta, nemluve o tom ho vyrobit.

V PC ta zakladni deska dela trochu vic, nese nejake ty periferie a radice na sobe, ale porad je (i se vsim pripojenym bordelem) radove primitivnejsi, nez samotne CPU. A bez CPU s ni neudelas absolutne nic, zatimco se samotnym CPU a hrsti lacinych soucastek se uz neco podniknout da.

Zakladni deska v PC je fajn (teda, nejak to bez ni nejede, ale to nejede ani bez zdroje a pameti a bez disku s tim taky moc zajimaveho neudelas), ale CPU udava, jak vykonne to bude, obsahuje v sobe integrovanou grafickou kartu, je schopno generovat zvuky, komunikovat mnoha ruznymi protokoly ... kdyz si vezmes dva vyrazne ruzne vykonne pocitace se stejnou patici, tak prohozenim procesoru se rychlejsim stane ten s lepsim procesorem, ne ten s tou lepsi deskou.

(Ostatne si srovnej cenu za zakladovku a CPU a srovnej si vahu a objem - taky to neco naznacuje).

---

Podobne jako u auta - prevodovka, nadrz, kola a volant jsou fajn, ale motor je holt motor.

Vývojová deska pro vaše hrátky

Arduino Uno je vývojová deska s mikrokontrolérem AVR Atmega328. Jedná se o základní verzi, ze které ostatní verze desek více či méně vychází. Samotná deska obsahuje 14 digitálních vstupů/výstupů a 6 analogových. Dále konektor k připojení externího napájení a resetovací tlačítko. Rovněž je na desce připojena jedna LED dioda, kterou lze ovládat. Ostatní volitelné periferie je nutné připojit zvlášť.

Já nevím, ale výrobce tomu říká vývojová základná deska. To je blbej příklad.

A na čem bude CPU naletované (v patici)? To je jen prvý pohled: "jenom sklolaminát a nějaká měď", ono jaksi bez relativně složitého návrhu desky, včetně cest (rozprostřená impedance, časové latence,...) žádné CPU nebude fungovat, natož moderní CPU platformy x86!
Jak ZXS, tak ostatní jsou na nějaké DPS! Vrabčí hnízdo by bylo akceptovatelné leda pro osmipinové PIC, apod. A to se stejně nedělá ani při vývoji nějakého jednoduchého zařízení.

Vrabci hnizdo funguje nejen pro arduino, ale treba i pro 32bitove STM32F103 (zname tez jako blue pill) - oboji jsem uspesne zkousel - ostatne to vrabci hnizdo muze byt i jen krystal, tri kondiky a sbernice, ktere te zajimaji si vytahnes dratama kam potrebujes (jo, klidne metr daleko a ctes tim senzory a kompletne ridis robota).

Navrhnout desku pro jednodussi CPU taky neni zas takovy problem, to udelas za odpoledne, za vecer ji vyleptas a osadis a pak uz jen leta provozujes. (Dobre, ty mozna ne, ja opakovane ano).

32bitovy pocitac s klavesnici, grafickym displayem a nekolika nezavislymi komunikacnimi kanaly jsem taky ubastlil bez zakladni desky (nepocitam-li propojeni pinu CPU na kontakty klavesnice v podstate primyma cestickama medi - opet deska na jedno odpojedne od navrhu do fungujiciho zapojeni).

Cili bavime-li se jen o pocitaci a CPU, tak zakladni deska v nekterych pripadech netreba vubec, v mnoha pripadech muze byt znacne jednoducha a eventualne vyrobitelna i doma bez nejakych zavratnych investic (a to se bavime o pocitacich vykonove srovnatelnych s tim, co doletel s lidskou posadkou k mesici a zpet). Bavime-li se o modernim PC (coz je dost zanedbatelne mala podmnozina pocitacu), tak to na zakladni desce zavisle samozrejme je, ale bez CPU stejne samozrejme nepujde.

Určite ste to na hodine preberali, možno si chýbal. Ak je v učive napísané "procesor", učiteľka musí z toho vychádzať, a tvoja odpoveď nebola správna. Nakoniec preklad "CPU" jej dáva za pravdu. Ak by sa pýtala, čo je základom PC, tak by bola tvoja odpoveď pravdepodobne správna. Hlavne s toho nerob vedu, človek sa učí celý život. A čo ostatný v triede, ako odpovedali?

Ty si možno nechýbal, ale opakuješ blbosti, či už po učiteľke, alebo učive. Ako už bolo spomenuté vyššie otázka, ak bola takto položená je krepá. Počítač nemá najdôležitejšiu súčasť, lebo bez ktorejkoľvek fungovať nebude. Tak ako hociktorý iný stroj. Procesor môže byť akurát najzložitejšia časť. To je všetko. Rozhodne je to veľmi dôležitá otázka do testu..

V jednom máš pravdu. Ak chceš dostať dobrú známku, musíš vyučujúcemu zopakovať pri odpovedi jeho prednášku. Oponentúra býva obyčajne priťažujúci faktor. 100% to platí u vyučujúcich, ktorý vôbec nerozumejú tomu, čo prednášajú.

Ale to je jak rict, ze zaklad auta jsou zrcatka a pedaly, né motor. Co bylo prvni Microprocesor (lec prvni tranzistorovy na elektromagnetickém relé) nebo PC ?
* To je jak lidské telo, lidi bez mozku jsi potkal hodne a jak to dopadlo, CPU je to nejdulzitejsi, 'ZPRACOVAVA INSTRUKCE'.

Neblazni, to je jak rict, v aute je nejduleziteji prvek BENZIN

Bez benzinu, nebo jiného paliva, motor s vnitřním spalováním nefunguje. Tady jde o to, že fungující celek tvoří více komponent a samy o sobě jsou komponenty k ničemu! K čemu je motor, když by nebyla spojka a převodovka a...

Ja né ale soused mel, byl jsem silnejsi ..
*Tam jsem na misto motoru pouzival nohy, kde nohy jsou jako motor => vydani sily k pohybu, taky spalujes energii kdyz slapes..
Samotna 'HLAVA' muze fungovat bez tela, ale 'TELO' bez hlavy je jen skelet bez identity, jen prvek k vykonani neceho co 'HLAVA' zada k vykonani, kde informace jsou do HLAVY, tam se zpravuji, i kdyz nekteri asi zrejme pouzivaji PATU.. Navic CPU udava informace o vykonu, proc tedy nenabizite PC sestavy podle spoju nebo elektrické zasuvky ??
* Pritom jsem se setkal s problémy u PC kde byl problém kvuli spatné elektrické zasuvce.

Nejdříve byla ozubená kolečka

Jenze ty kolecka musel nekdo udelat, lidé udelali prvni kola az dosly na to, ze se z kopce toci vse co je kulaté, tak vznikly kola, aby to vyrobily museli se zivit, bez toho by to neudelali, a na to potrebovali naradi, takze opet meli pravdu v SSSR, kde symbol "Srp" a "kladivo" je zakladem PC a celé spolecnosti vubec ..(a ucit se ucit se samozrejme) Zakladem PC je zkratka procesor, protoze PC je v zkladu na pocitani..

Ozubená kolečka byla v prvních mechanických počítačích, kupodivu ještě nedávno podobný výpočetní prostředek naváděl letadla na imperialistického nepřítele a dělal to poměrně dobře.
Prvé analogové počítače byly součástí řízení palby bitevních lodí. Viz třeba k čemu byl původně ENIAC. První elektromechanický počítač podobající se von Neumanově koncepci vznikl v Německu za války, stejně jako prvé řízené bomby, PLRK, atd...
Lze diskutovat, zda prvé počítače, nebo aspoň konečné automaty nevznikly už za Antiky. Nejspíše ano, jen doba nepřála rozmachu - nebyla "společenská" potřeba jako v případě raných parních strojů.

zaklad pocitace je pocitani

tak pravil i v.klaus - počítač je určený jen k počítání, cokoli jiného je zábava a zbytečnost.
ta učitelka je stejný primitiv, který navíc rozhoduje, proto má pravdu.

tazatel: pražáci si taky myslí, že centrální město je nejdůležitější. žijí v představě, že hdp (a "produktivita práce") se generuje na centrálních úřadech a v poradních firmách.
takto formulovanou otázku mohl položit jen retard - ať už učitelka, nebo trol.

"Oponentúra býva obyčajne priťažujúci faktor. 100% to platí u vyučujúcich, ktorý vôbec nerozumejú tomu, čo prednášajú." Tak tento je fakt dobrý :-) . Hlavne na ZŠ by si mali, podla teba, učitelia a žiaci vymeniť svoje miesta.

Ja som takých vyučujúcich zažil. Pred dôchodkom omieľali to isté, ako keď prišli učiť. Aj keď sa osnovy za tú dobu už X-krat zmenili. Ten kto chcel byť "originálny" a učivo od slova doslova zopakoval z učebnice a nie jeho prednášku dostal max. trojku.
Na základnej škole som závodne robil šport, mal v ňom prvú výkonnostnú triedu, urobil z celého ročníka ako jediný premet a telocvikár, ktorý ledva dokázal spraviť kotrmelec mi dal z telesnej vždy dvojku.
Možno učiteľka nie je hlúpa, len si lieči komplexy.