Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomoc s údržbou PC

Ahoj mám nový pc cca pul roku a chci se zeptat na veci ohledne ochrany a udrzby pc a tim myslim jak antivirus tak neco na čisteni registru spywaru a ostatnich veci v pc co ho zpomaluji na viry a tak mam aviru ale chci se zeptat co mi tu doporucite vy na ochranu a cisteni a tak dekuju :) a jestli mi doporucite i neco co mi rekne jake programy v pc potrebuji a jake ne mam tu plno programu co bezi v pozadi ktere se nainstalovali spolu s ovladaci a ja nwm jestli jsou nutne dekuji moc az vyresime to cisteni a tak poslu fota programu ktere nwm jestli jsou potreba

Celkem je jasné o co jde. Jestli máš nainstalovaný tzv.stabilní software,tak si udělej zálohu třeba jen systému,nebo celého disku a při případných problémech to jen převálcuješ funkční zálohou. Ono totiž zaneřáděný systém v podstatě nikdy do původního stavu neuvedeš. Čím více zásahů,tím stejný,nebo horší výsledek.

neco co mi rekne jake programy v pc potrebuji a jake ne

Na tohle žádný program neexistuje. Žádný program totiž nemůže vědět, co TY shledáváš ve svým PC užitečným a co ne. Na to je třeba zapojit vlastní mozek, pokud tomu moc nerozumíš, tak zapoj mozek někoho, kdo tomu hoví víc.

Na prohlídnutí PC od malware zkus třeba program MBAM.
Registry čistit nepotřebuješ, to je jen hloupý dogma.

jo to jsem asi nenapsal nejlepe ja jen ze tam je plno programu jako:
Intel management and security status
nastaveni radeon
charity engine desktop
network genie
McAfee WebAdvisor
MSI intel extreme tuning utility
Raptr
Vulkan runtime libraries
Boinc
jsou to programy co se tam hodili spolu s ovladaci a bezi na pozadi a ja nwm jestli jsou potreba

Ale tohle dopadne špatně!
Mám opovážlivé otázky: "Co je to: "nwm"?" "S jakými právy k systému pracujete jako uživatel?" "Co mají dělat chudáčci, co nemají registry?"
Domnívám se, že jedinec, co užívá sprostosti typu: "nwm", by neměl mít možnost administrovat jakýkoliv systém. Obvykle to dopadá špatně.

mam tu plno programu co bezi v pozadi ktere se nainstalovali spolu s ovladaci

asi něčemu hodně nerozumíš - to je klasická prasárna, které se dopouštějí laici, když ovladače nesprávně hledají po všech možných nabízecích vebech, prostřednictvím různých driver detectivů ze stránek - a s nimi se jim právě instaluje doprovodný spyware.
u ovladadačů přímo od výrobce to nebývá (s výjimkou lenova).

o čištění registrů čtu léta bláboly jak od dětí z pařanských webů, tak od redaktorů pc časopisů, který tato oblíbená nesmyslná činnost vyplňuje třetinu vydání (o něčem psát musí).
ty si pod tím představuješ co / k čemu by to mělo být dobré?

opravdu by bylo lepší, kdybys do toho pc přestal drbat. jestli chceš posílat nějaké screeny, správce úloh vzdávám, uživatelé ho neumí nastavit.
ale dost napoví přehled spouštěného hnoje -> ms autoruns má záložky: logon (po spuštění), services (služby), scheduled tasks (naplánované úlohy).

jedna technická: už roky skoro nemá smysl zabývat se viry, kromě teď módních šifrovacích prakticky žádné nejsou. šíří se pak už jen zoufalosti přes vypůjčené flashky u lidí, co si ani nedokážou zakázat autorun.
zato hodně let je 80-90% všech nákaz adware a spyware, které antiviry z vlastní hlouposti ignorovaly a jsou proti nim neúčinné.
příklad antispyware: např. adwcleaner

ten odkaz na ms autoruns je asi málo čitelný.
lepší varianta je, že místo psaní nesmyslných odpovědí pozorně studuješ jeho záložky.
příčina "zpomalení pc", tj. vytížení nežádoucím procesem, bývá vidět ve správci úloh -> záložka procesy. už jsem o tom psal, takže vhodnějším je ms process explorer.
psal jsem i o antispyware, generuje někdy dlouhý a poučný log.

edit: aha, nahoře máš nějaký seznam:
Intel management and security status ... doma u stolního pc nemá smysl, ve správci zařízení to zakazuju
charity engine desktop ... nějaká blbost
network genie ... nějaká asi dost velká blbost
McAfee WebAdvisor ... naprostá blbost
MSI intel extreme tuning utility ... pro děti

A rovnou se zeptam mam procesor intel core i5-4690 a tady na poradne ste mi psali ze mi v klidu staci na hry ale ted treba pritelkyne hraje planet coaster a jak uz to ma vetsi tak se hra tak jako zpomalila a ve spravci je vytizeni procesoru 100% :( cim to

já se do hw necpu, protože nemám přehled.
ale vím že hry vyžadují hlavně grafiku - koupil jsi dost výkonnou, nebo jsi šetřil?
řekli ti, že to nějak pojede na nějaké rozlišení, nebo řešíš full detaily?

a hlavní věc: systém musí být normálně naistalovaný = ovladače jen od výrobce, ve správném pořadí, jenže to není tvůj případ ani náhodou:

plno programu co bezi v pozadi ktere se nainstalovali spolu s ovladaci

ktere se nainstalovali spolu s ovladaci

tak to se tu někdo přihlásil tvým jménem a lhal tady - toto nikdy ovladače od výrobce nedělají.

s ovladači na cd je trochu potíž - u stupidnějších výrobců (gigabyte) jde o alfa verze, které spíš nefungují. doladí časem board aby fungoval, hodí ho na trh, ale ovladače na cd už nechají polonefunkční.
aktuální jsou na webu.
a co se týká pořadí instalace, zatloukáš jak hrob, takže si myslím svoje.