Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Lze otestovat účinnost zdroje ?

Po cca 3 letech od sestavení PC se mi při hraní on-line her WOT apod začalo stávat, že se hra "kousla", z repra se začal ozývat pískavý zvuk, celé PC "zamrzlo" a dokonce se i začal šířit smrad spálené elektřiny. Postupně jsem vyzkoušel stres testy na paměti, benchmarky na výkon celého PC. Vyměnil jsem vestavěnou síťovou kartu za interní na PCI. Trochu se to zlepšilo, po cca 3 hrách WOT se kousl celý PC ale nedošlo k tomu smradu z hořící elektroniky. Napadlo mě, že zdroj co tam mám už je unavený a nedokáže dodávat tolik proudu. Je možné nějak otestovat PC zdroj. Ne na funkčnost ale na to v jaké je kondici ? Nechce se mi 650W zdroj měnit za kilo co mám zatím ve skříni. Už jen kvůli tomu přepojování a zapojování.

Napadlo mě, že zdroj co tam mám už je unavený a nedokáže dodávat tolik proudu.

jako fór je to dobré, jako výsledek vzdělání žalostné.

case je vsunutá do rohu rohového stolu. doteď něbyl problém s chlazením case kvůli 5 ti ventilátorům co má

když se tam nedá dostat, nejspíš ty ventilátry nemají pořádně kam foukat vzduch a tak se vnitřek jen ucpává prachem.

bez otevření toho pc, zamyšlení nad samotným umístěním pc, nad přístupem vzduchu a smyslem 5 ventilátorů v polokancelářském pc nic nevyřešíš.
neboj, nic tě nejebne, napájecí šňůra se dá odpojit.

Po cca 3 letech od sestavení PC

Ano, všichni určitě zcela jistě ví, co za komponenty máte.

se mi při hraní on-line her WOT apod začalo stávat, že se hra "kousla", z repra se začal ozývat pískavý zvuk, celé PC "zamrzlo" a dokonce se i začal šířit smrad spálené elektřiny.

Mno, soudný jedinec se stopami pudu sebezáchovy by buď našel zdroj zápachu, nebo to dal do servisu.

Nechce se mi 650W zdroj měnit za kilo co mám zatím ve skříni.

Skvělé popsání zdrojů, to je prostě úžasné! Zdroje mají štítky a ty jdou i vyfotografovat.

K čemu vám bude když vypíšu co mám za hw? Zvášť když otázka byla položena konkrétně. neptám se na to kolik je stupňů ale na to kolik je hodin. tedy neodpovídat mi otázkou zda je mi při 15C zima nebo teplo. Děkuji.
Dávat počítač do servisu ? Proč? K tomu aby mi někdo vyměnil zdroj PC nepotřebuji žádného "odborníka". Nepotřebuji odpověď od někoho kdo při každém problému jde do servisu a nebo volá někoho na pomoc.
A tak znovu otázka.
Lze nějak změřit účinnost počítačového zdroje? Primárně proto abych zjistil o kolik klesla jeho účinnost a mohl rozhodnout o jeho výměně.

Dohledal jsem jinde co mám teď za zdroj https://www.alza.cz/zdroj-chieftec-560w-d74380.htm
a celá sestava :
Fractal Define R3 silver arrow, MSI 990XA-GD55, AMD Phenom II X4 955 Black Edition,Gigabyte GTX 275(nahrazena za jinou), Kingston 16GB KIT DDR3 1600MHz, SoundBlaster X-Fi. CHIEFTEC 560W
Skříň: 2x120mm Fractal, 1x120mm Arctic Cooling Fan F12 TC + 2x140mm Fractal, Procesor GELID Solutions Tranquillo revize 2 . Grafika Arctic Accelero XTREME GTX Pro.

K čemu vám bude když vypíšu co mám za hw? Hádejte! Podle toho lze totiž odhadnout spotřeba! Nehledě na to, že před položením dotazu je jakési "povídání", které zcela ignorujete!
Zvášť když otázka byla položena konkrétně. Ano, i s omáčkou, která na základně zkušeností a znalostí vede právě k tomu, na co se ptám. Nehledě na to, že dotaz jasně naznačuje neznalost fyziky ze ZDŠ.
Dávat počítač do servisu ? Proč? K tomu aby mi někdo vyměnil zdroj PC nepotřebuji žádného "odborníka". Inu, vzpomenul jsem si na známou repliku Miloše Kopeckého. Pokud někde něco se ohřeje natolik, že je cítit zápach, pak to ignoruje jen jedinec pod hranicí klinické debility se sníženým pudem sebezáchovy.
Lze nějak změřit účinnost počítačového zdroje? ANO! Ale v žádném případě ne vy!
Primárně proto abych zjistil o kolik klesla jeho účinnost a mohl rozhodnout o jeho výměně. Ǔčinnost spínaného zdroje je závislá na zátěži, topologii zdroje a návrhu celého zdroje, jak PCB, tak součástkové základny, tak již zmíněné topologie. Účinnost a funkčnost zdroje z důvodů zestárnutí součástek (kondenzátory) je zcela něco jiného. A upozorňuji, že ATX zdroj je elektrický stroj a v žádném případě by se v něm neměl hrabat někdo bez příslušné elektrotechnické kvalifikace, kterou zjevně nemáte.
Poznámka: Nepřetaktované CPU + GPU (Gigabyte GTX 275) cca 350W >> tedy téměř až 400W na 12V větvi a se zdrojem nejspíše staré revize ATX se slabší 12V větví. Slušný zdroj na tohle je až tento, nebo ještě lépe.

neptám se na to kolik je stupňů ale na to kolik je hodin. tedy neodpovídat mi otázkou zda je mi při 15C zima nebo teplo

Jenomže některým procesorům je při 65°C "zima" - mohou fungovat bez problémů, některé už to nesou těžko, a začínají se chovat nestandardně (ta teplota je příklad). Značka zdroje vypovídá o kvalitě či nekvalitě zdroje víc, než to, kolik je na něm uvedeno W. A ano, konkrétní údaje o komponentách sestavy (typ a výrobce) jsou podstatné, lze z nich odvodit spotřeba a tudíž nároky na zdroj.
Pro příklad - mám auto a přehřívá se, čím to je? (a taky to může být trabant, takže s radou, že je prázdný chladič, neuspěješ…;-))

Psal jsem že jsem takto provozoval počítač de fakto 3 roky, jen jsem vyměnil grafárnu za míň žravou ale pro moje potřeby dostačující. Z herní jsem šel na kancelářskou. WOT (není to žádná hra náročná na 3g grafiku) jsem hrál normálně i několik hodin v kuse. Najednou se projevila tahle popisovaná chyba. Týden klid a teď se projevuje po cca 15 minutách hraní hry.

dokonce se i začal šířit smrad spálené elektřiny
Nechce se mi 650W zdroj měnit za kilo co mám zatím ve skříni. Už jen kvůli tomu přepojování a zapojování.

No když se Ti nechce,tak to nech vyhořel celé,třeba pak odejde nejen zdroj,ale třeba i základní deska nebo něco jiného.Pak s tím bude práce víc.

Už jen kvůli tomu přepojování a zapojování.

Co je na tom za práci,vytočit 4 šrouby a pak přepojit cca 6 konektorů ze zdroje,nejvíc práce dá asi srovnat kabely.

Letmo jsem nakoukl na tenhle dotaz a diskusi pod ním a nevšiml jsem si, že by ten šmudla zkoušel počítač rozebrat a vyčistit od prachu co se tam určitě za tu dobu různě usadil na ventilátorech a chladičích. Někdy to dost pomůže. Ale jak se tu zatím projevuje, bych doporučoval, ať to dá udělat někomu, kdo se vyzná. Aby tu za nějakou dobu nebyl dotaz:
"Čistil jsem počítač od prachu a na procesoru se mi ulomilo deset nožiček, jak to spravím?"
:-D:-D:-D:x::beer:

Vyřešeno. Pořízen nový zdroj s označením "herní" 700W. Už všechno funguje jak má. Hned dostal záhul ve spuštěných programech. Firefox a 4 okna, prohlížeč od seznamu a dvě okna, utorrent a streamování a stahování, streamování 18GB filmu manželce na televizi a do toho jsem "se nechal sejmout" ve wot. Ventilátory běží na plno ale vše funguje.
Otázku tedy považuji za vyřešenou, chyba byla zdrojem.

Pořízen nový zdroj s označením "herní" 700W.

za přesný typ se stydíš. asi tušíš, jaký je rozdíl mezi herním a neherním zdrojem (barevný větrák)
furt to máš umístěné kdesi v rohu skříně či kde. tak si ověř, že tam má kudy proudit vzduch, ať se to zas neupeče (ne unaví).
není úplně normální, že v kancelářské sestavě běží 4-5 větráků naplno. větrák je tam zbytečně, když se točí naplno, ale fouká přitom do stěny skříně.

je to shit, co jiného. i bez rozebírání to poznáš na tenkých kabelech.
píšeš tuším zdroj vespodu: dá se otočit tak aby nasával vzuch zevnitř (nevhodné, kazí airflow) nebo zespodu - to je zas nic moc kvůli prachu, 1cm nožky by se šikly.
zdroje nemají sledování teploty, jednou za dva roky bych se tam probojoval vysavačem a zkontroloval, jak to vypadá. víc pro ten krám asi udělat nemůžeš.

Case má sama 1cm nožičky, zdroj má ventilátor zespodu, je před ním vytahovací rámeček s punčochou. Celá case je na desce s kolečky. Je to počítačový, rohový stůl a pc je umístěno tam, kde má být. Docela tam proudí vzduch. Co mě ale včera napadlo tak to bylo, že u toho předchozího zdroje jsem necítil takový průvan na nohy už dobrého půl roku. Jako by odešla jedna větev 12 v na které jsou pověšeny 3 ventilátory.
Můžete mi tvrdit jaký je to šmejd zdroj, klidně i 1000x ale víte co to udělá ? Nic. Kvůli vašim modrým očím nepoběžím do alzy ho vrátit se slovy "je to šmejd". A znovu, pokud mi vydrží 3 roky tak je to jeho životnost.

700W zdroj nestojí necelých 12 stovek. Za ty prachy nepořídíš ani slušnej 400W zdroj, natož sedmikilo. A slušnej zdroj vydrží víc, než 3 roky.

K tomu původnímu zdroji - s téměř jistotou mohu prohlásit, že by tomu zdroji stačily vyměnit kondenzátory a zase by šlapal jak novej. Cena opravy - součástky asi 50Kč za všechny, práce elektromechanika za šišku salámu. A vydržel by ti další 3 roky.

Poslední odpověď. neznám elektrikáře co by mi za šišku salámu opravil PC zdroj. Jestli takovej je pak mám doma několik zdrojů za kterých bych chtěl udělat zdroj 12V a 5V výstup z krabice na jacky. Prostě zdroj. Mám několik 400W, 35W, 200W. Šroty, ale na ledky to stačí. Za šišku salámu a součástky. Praha, Žižkov. Na další žvanění o trusu nemám čas.

Na to se dá říci jen jediné - LOL :-D 700W zdroj za 12 stovek, no nekup to, Božka.
Jen by mě zajímalo, co tě na tom tak uchvátilo. Ty barvičky?
Pravidlem zůstává, že kdyby nebyly hňupové, co tohle kupují, tyhle hnoje by konečně zmizeli z prodeje.

Můžete mi tvrdit jaký je to šmejd zdroj, klidně i 1000x ale víte co to udělá ? Nic.

Kdybys byl inteligentní, přišel si sem na poradnu ohledně výběru vhodného zdroje PŘED jeho nákupem.
Ale chápu, že když si člověk něco koupí, je to vždy zákonitě to nejlepší a bude si to obhajovat do aleluja.

Tak hodně štěstí při testování účinnosti a hlavně životnosti té tvé pyrotechniky.

Tak to sis tam rovnou mohl přečíst dole to hodnocení,než jsi to koupil.

Za 1159kč získáte zdroj o výkonu 700 wattů není to podezřelé už na pohled? Zdroj tak maximálně na napájení ventilátorů,neznámá značka, zdroj i když má na sobě 700W gaming není vhodný pro herní sestavy-za kvalitní 700w zdroj si zaplatíte alespoň 2500kč. Nemá ani účinnost 80+, popisu od Alzy v tomhle případě vůbec nevěřím.
Možná pro někoho líbivý vzhled to je tak vše. Nezvládne dodat 700 wattů, nevhodný pro herní sestavy,tenké vodiče, 80+ chybí jak jinak.

Vrať to a kup si Seasonic.
http://pc.poradna.net/q/view/1343622-zdroje-ktere- se-daji-koupit-bez-nasledneho-place