Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Slabý signál wifi, řešení = 2 routery?

Dobrý den.

V bytě nemám 100% pokrytí signálem wifi, řeším to teď protože mi od routeru prostě a jednoduše nedosáhne signál k wifi tiskárně. Mno, poradí mi prosím někdo, co nejjednodušší postup pro zapojení druhého routeru, abych měl pokrytý celý byt? Nový router bych napojil do cesty ke stávajícímu routeru, tzn. mezi anténu a stávající router.
Je toto zapojení možné? Může nový router přijmout signál, vysílat wifi a zároveň ho posílat dále, kabelově do dalšího routeru? Tento mezi-router by byl pokud možno MikroTik.

Neplánuji nic kupovat, doufám že nebudu muset, mám doma tyto dvě zařízení: TP-Link TL-WR741ND a MikroTik RouterBoard RB951G-2HnD

Jde mi například o to, jestli budu moct stále obsluhovat tiskárnu přes wifi. Jako koncový router bych rád ponechal TP-link, poněvadž v něm umím nastavovat co potřebuji, jako bandwidth control, nastavování wifi nebo např. přiřazení IP adres k MAC adresám, toto bych rád zachoval.

Pokud to je možné, poradíte mi prosím, kdo se vyzná v složitém Mikrotiku, jak a co v něm nastavit? Mikrotik by měl obsluhovat skrze wifi pouze tiskárnu, TP-Link by obsluhoval všechny PC.

Doufám že nepíšu kraviny a že mě alespoň někdo pochopil.

Děkuji.

Toto zapojenie (podľa obrázka) je možné. Konfigurácia Mikrotik-a nie je zložitá, pokiaľ použiješ Quick setup. Podrobné zapojenie Ti snáď netreba vysvetľovať...
Ovšem konfiguráciu LAN siete si budeš musieť prispôsobiť svojim potrebám a dať si pozor čo a ako nastavíš...

přijmout signál, vysílat wifi a zároveň ho posílat dále, kabelově do dalšího routeru

jde to, ale je to nejhorší řešení kvůli zhoršené průchodnosti režimu repeater.
pokud by podle toho náčrtku vedl kabel a routery vždy fungovaly jen jako vysílač, je to v pořádku.
první router bude zapojený normálně, druhý za ním jen jako wifi-switch, bez wan části.

Mikrotik by měl obsluhovat skrze wifi pouze tiskárnu, TP-Link by obsluhoval všechny PC.

myslíš tplink wr741 s nejméně výkonným procesorem? dobrý fór.

a za nápad vyrábět nepřenosné tiskárny pouze s wifi, ne s lan, bych výrobce tiskáren nechal zavřít za zločin proti civilizaci.

No jo, ale už ji mám. A ten TP-link, nevím teda kde s ním by měl být problém, ale všechny (4) počítače obsluhuje v pohodě, 3 přes LAN, 1 přes wifi + mobily, tablety.
Můžete mi objasnit prosím toho?

pokud by podle toho náčrtku vedl kabel a routery vždy fungovaly jen jako vysílač

rozdíl oproti té možnosti

nejhorší řešení kvůli zhoršené průchodnosti režimu repeater

.
Myslíte tím, že by od antény vedly 2 UTP kabely, jeden ke každému routeru zvlášť?

reagoval jsem na větu "přijmout signál, vysílat wifi". pokud by mělo jít oboje přes wifi, bývá to problém. ale ten náčrtek předpokládá propojení kabelem, to je ok.

všechny (4) počítače obsluhuje v pohodě, 3 přes LAN, 1 přes wifi + mobily, tablety.

v pořádku. už jsem se obával, že by nevýkonný wr741 všechno obsluhoval přes wifi, mladí pařani si pak stěžují na neustálé lagování.

jen pro úplnost: v nastavení tplinku - wireless security - nastavit napevno wpa2 + aes, žádné auto volby.

Aha, super, díky. Ohledně wireless security, mám WPA-PSK/WPA2-PSK AES, jasne.

Spíš mi šlo o 2 věci, skusím je ještě jednou zformulovat.

1. Na TP-Linku přenastavím WAN connection, aktuálně pevně daná se nastaví do mikrotiku, nevím ale jaké hodnoty nastavit. Viz obr. 1.
2. Sesíťování tiskárny, možná to půjde samo, ozkouším až zítra, ale, když budu na PC, který je napojen na TP-Link, zadám tisk do tiskárny, která je připojena přes Mikrotik, jestli to prostě a jednoduše vytiskne.

na tom screenu vypadá, že je statická neveřejná adresa od poskytovatele.

podle toho vedení kabelů se přímo nabízí, ať je vstupním routerem mikrotik, čili toto vyplnit ve quick set:
- režim home ap,
- internet: static ip od poskytovatele, firewall
- local network: lan ip routeru jiná než tplink např. 192.168.1.222, nat, dhcp rozsah 192.168.1.100-.199, u wifi tiskárny později předpokládáme pevnou ip
- wireless->wlan: network name (=ssid) a wifi password (=wpa-key) stejné jako u tplinku, ale vysílací kanál posunutý o 5 kanálů

tplink bude zapojený jen lan částí do sítě jako switch, zatím odpojit wan:
http://pc.poradna.net/q/view/1566887-uprava-site-v -dome-vyber-novych-vhodnych-prvku?page=r1567197#r1 567197
- v tplinku u wan nenastavovat nic,
- lan adresu musí vidět mikrotik, vyhovuje defaultní 192.168.1.1
- wifi pouze WPA2-PSK AES
- nakonec mu zakázat dhcp na lan straně (přidělovačem konfigurace bude mikrotik)
uložit nastavení a restart tplinku, přitom kabel od mikrotiku zapíchnout do lan.
takové zapojení proto, že tplink neumí režim bridge.

Díky, poprosím.

V Mikrotiku:
Local network v Mikrotiku je nastavena 192.168.88.1
DHCP rozsah 192.168.88.100-192.168.88.199

V TPlinku:
- lan adresu musí vidět mikrotik, vyhovuje defaultní 192.168.1.1 -- nastavil jsem 192.168.88.1, uložil a restartoval router.

Po restartu se po zadání adresy 192.168.88.1 dostanu přímo do mikrotiku, ale už se nemůžu dostat do nastavení TPlinku. Taková nějaká bota. Nevíte proč? Budu muset asi resetovat TPlink a znovu vše nastavit, i když mi to konečně funguje. Nebo nějaký tip?
Samozřejmě s odpojeným kabelem z Mikrotiku se na TPlink nedostanu ani přes 192.168.88.1 ani přes původní 192.168.1.1.

1) odopojit kabel od mikrotiku - jsou k sobě s tplinkem otočené lan částí, proto nesmí mít stejnou adresu. já jsem uváděl různé adresy, ne stejné.

2) na tplink by se dalo dostat po nastavení statické adresy na pc, ale není jisté, že se tu 192.168.88.1 podařilo taky nastavit.
na pc dejme tomu 192.168.88.11, když neuvidí tplink, jedině ten router vyresetovat. pak se připojit k tovární ip tplinku, ať už přes dhcp nebo po ručním nastavení na pc.

3) tplinku posunout adresu na třeba 192.168.88.2
pochopitelně, že dhcp na mikrotiku nesmí začínat hned od 192.168.88.2, ale vymezit např. x.x.x.100-.199

No, mají stejnou adresu, přesto vše funguje, i ovládání tiskárny. Nicméně ještě vyresetuju ten TP-link a skusím nastavit tu LAN adresu na 192.168.88.2.
IP tiskárny jsem taky nastavil na pevnou adresu.

Ještě poslední 2 dotazy, pak už dám pokoj.
1. Pokud mám na obou routerech nastavenou stejnou wifi ssid a stejné heslo, znamená to že si to bude samo přepojovat podle síly signálu? Například pokud přejdu s notebookem z jednoho konce domu do druhého.
2. V případě že bych chtěl omezení, bandwidth control, pro notebook s wifi, musím ho nastavit v obou routerech, pravda?

mají stejnou adresu, přesto vše funguje, i ovládání tiskárny

já bych tomu nevěřil. síťový skener by ti řekl, jaké ip a mac adresy máš v síti, tím bys tplink dopadl.
už jsem zažil, že tplink se po připojení za mikrotik sám přepnul do režimu bridge (který údajně neumí), pomohl jen reset tplinku v menu a nové nastavení.

1) tím že se musí odstranit vzájemné rušení obou wifi-routerů posunutím o 5 kanálů, se zároveň trochu ulehčí přepojování clienta při procházení kolem. vyzkoušíš, uvidíš.

2) ano. kolik wifi vysílačů doma nasadíš, tolikrát si budeš hrát s bandwidth omezovači - pokud to má smysl.
když má mikrotik dost cpu výkonu, doma je rozumný download, je k němu kromě tiskárny připojený jediný wifikrám, proč se pidlikat s nějakým omezením?

Díky.

To omezení využívám jen občas, když se více lidí snaží sledovat HD videa online nebo stahovat větší množství dat, tak stahování se dá trochu omezit kvůli plynulosti přehrávání, nebo si chci zahrát nějakou hru na hodinku nebo dvě, víc času třeba nemám, a nemůžu protože někdo stahuje soubour několik hodin a "žere" plnou rychlost, hra se pak seká, ale říkám to jsou jen spíše výjimečné případy.

Za radu softwaru díky, v rozmezí 192.168.0.0 - 192.168.1.255 to nenašlo nic. V rozmezí 192.168.88.1 - 192.168.88.255 to krom počítačů, NAS a tiskárny našlo jen mikrotik. Po TPlinku se slehla zem. Možná nějaké to křížení jak jste psal ohledně stejné LAN adresy. Však já ho zítra resetuju, hlavní teď je že vše funguje jak má.

Ještě jednou díky moc.