Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Licencování Windows Server 2016

Zdravím, mám dotaz na servrové geeky.... Mám doma novou hračku Dell 2950 III a na něm VMware 6 ESXi, chci se zeptat jak je to s licencováním Win Server 2016. Pokud si koupím originálku a rozjeduji ve virtuálu tak je to jasné, pojede to. Kolik ale takových virtuálních PC mohu rozjet na jednu licenci? Předpokládám že jednu, ale jede to na jednom HW. Musí být na každý virtuál na jednom fyzickém serveru nová licence za 20k? Díky.

ahoj,

no asi by bylo lepší, kdybys nejprve napsal k čemu to máš. máš to opravdu na doma na hraní/učení? pokud ano, stáhni si trial licenci.

pokud to máš pro firemní/domácí síť tak pak potřebuju vědět více informací, jako například kolik uživatelů, co na tom chceš provozovat apod.

každopádně tě bude zajímat:
http://www.michalzobec.cz/windows-server-2016-novi nky-4725

Windows Server 2016 nový licenční model. Procesorové licence se nově počítají na počty jader fyzického stroje. Nově tedy nákup licence obsahuje licenci pro 16 jader, což stačí pro většinu běžných serverů.

Chybějící Build-In CALy. Součástí Windows Server 2016 již nejsou žádné CALy. Zatím co původně při nákupu Windows Server systém obsahoval 5 licencí User CAL (Build-In CAL), v současnosti tak tomu není a je tedy vždy nutné dokoupit potřebný počet CALů. V ceně zůstávají pouze 2 přístupy určené výhradně pro správu serveru.

v ceně máš nárok používat dvě licence, buď je máš obě ve virtuálech v hypervisoru, nebo můžeš mít jednu na fyzickém stroji a jednu ve virtuálu.

co v ceně už není jsou přístupové licence CAL. ty musíš dokoupit.

pokud máš v serveru fyzických 8 jader, licenčně to je v pořádku, stačí ti jedna licence na Windows Server 2016 Standard, ta totiž obsahuje v ceně licenci pro 16 jader (viz výše).

Díky za info, to je to co jsem potřeboval slyšet. :) Mám 8 fyz jader celkem 16 (fyz+virtuál). Je to na domácí server, tedy na hraní. Hodlám na tom postavit AD, WEB, VPN a hrátky s PowerShellem. Ještě se tedy zeptám na ty licence.

1) Pokud si tedy koupím DELL Microsoft WINDOWS Server 2016 Standard (21 000,-kč) tak mohu udělat dvě instalace na dva stroje? Tedy jak píšeš nainstalovat na dva servery?
2) Licence se vážou na HW. Jak je to s virtuálem ? Je možné instalaci přenést jednoho železa na druhé ? Například když server je KO a nahradí ho druhý třeba stejný? Nebo je to i ve virtuálu vázané na fyzický HW?

Díky. :) Na tyto otázky nebyli schopni odpovědět ani v microsoftu.

ahoj,

1) pokud je to windows server standard máš možnost mít tyto scénáře:
* 2x VM
* 1x VM + 1x Fyzický

osobně bych preferoval variantu mít vše ve virtuálech. pokud na fyzický stroj nainstaluješ jen roli hypervisoru, můžeš tam mít ten windows server standard zdarma, nebo tam můžeš jako hypervisor dát hyper-v server 2016, ale ten má jen commandline.

licence na jádra se počítají jen fyzická jádra procesoru, virtuální jádra tě nezajímají.

2) je to licence oem, pokud ti chcípne server o licence jsi přišel. na detaily jak to je bych se zeptal dellu, ten je tvůj partner a nikoli microsoft, tomu jsi buřt. já s OEM licencemi nemám tolik zkušeností u serveru, protože tam jsem moc nikdy OEM licence neprovozoval.

pokud to máš doma na hraní, budeš muset koupit minimální počet CAL, tzn. v nákladech budeš mít nejen licenci na server ale i přístupové licence.

ještě pro začátek bych možná doporučil koupit jen železo, nasaď si to vše na trial licenci a máš 180 dní k vyzkoušení. myslím že dell oem licence jde dokoupit kdykoli později (zeptej se na to přímo dellu, neptej se běžného obchodníka, ti ti odkývou cokoli jen, aby prodali, dodržovat licenční podmínky pak musíš ty a ne oni).

a na kde, nebo koho jsi se ptal na tyto věci v microsoftu?

mimochodem pokud jsi IT odborník a chceš se učit a taky ušetřit, možná lepší pro tebe bude koupit Microsoft Action Pack, stojí podle kurzu kolem 10000 Kč a slouží pro interní potřeby firmy včetně produkčního prostředí. a v rámci toho dostaneš ještě MSDN licence a tam máš neomezený počet licencí pro osobu za účelem testování a vývoje ;)

https://partner.microsoft.com/cs-cz/membership/act ion-pack

Je to na domácí server, tedy na hraní. Hodlám na tom postavit AD, WEB, VPN a hrátky s PowerShellem. Ještě se tedy zeptám na ty licence.

# To muzes i pod verzi PRO/Entreprise, bez prechodu na SEVER licenci :-)
* Dle pozadovanych servisu mrkni i na NANO SERVER (muzes ho poustet jen z virtualky)

TiP ~ Osobne mam nainstalovany|zvoleny Windows Server 2016 DataCenter ( Hyper-V Ilimité:neomezené), 2016 ma o proti 2012 jen 3 edice (z toho jde kazda instalovat bez uzivatelského *GUI) v otazce licenci mam aktivovanych klasika "3 mesice zkusebni mesice" (dostatecna doba, aby jsi vedel kterou licenci popripade zakoupit, CALs), proti nejakému domacimu hrrani, nebo zkouseni nic nemam, mam to z toho samého duvodu (+ vyuziti RemoteFX, RDS, Hyper-V ), ale k tomu nemusis hned kupovat nejaké licence ;-)
* GUI, grafické rozhrani jde popripade velmi jednoduse aktivovat|dezaktivovat pomoci konsole PShell, nebo v nastaveni palubni desky Windows Server.

jak může provozovat doménový řadič na Windows 10 Pro? pokud se na tom chce učit spravovat server tak hraní s klientským OS mu moc nepomůže. nano server vyžaduje taky licenci, navíc je určen pro cloudové služby. z jeho požadavků nano neumí:
* doménový řadič
* vpn
* omezená množina powershell příkazů

jediné co mi připadne zajímavé je role hypervisoru, ale i ta má svoje omezení. nano server je zajímavý hlavně pro provoz ve virtuálu.

viz: http://www.michalzobec.cz/microsoft-nano-server-vs e-co-jste-chteli-vedet-3526

jak může provozovat doménový řadič na Windows 10 Pro?

# Protoze [Samba] nejde pouzit jako doménovy radic ? Navic na nejaké malé zkouseni (né provoz) mu staci WS ve virtualce,'PShell' nema nejaky problém fungovat i pod klientskou verzi OS tak jako [Hyper-V] .. " zbytecne prehanis "
* Osobne mam na to pohled takovy, ze si "chce jen zkouset" (a ze zacatku s zcela urcite bude, protoze nic jiného to vetsinou ze zacatku ani neni), myslim ze nabizet mu placené licence je jen praskani golijasovym bicem.

proč se učit na nějakém polovičatém řešení a pak se znova seznamovat s možnostmi a rozdíly na serveru? samozřejmě, pokud má v plánu se živit jako správce Windows Server. Já přesně takto začínal jako on (po čase jsem si koupil server na doma).
samba je samba, není to to samé. to už si tam může rovnou hodit linux a nemusí uvažovat o nákupu Windows Server.
já nepřeháním, tys navrhoval nano server. pokud se bude chtít učit jej spravovat, tak nanoserver má omezené možnosti, to je prostě fakt. nepřeháním, píšu fakta. je to lepší, než aby si na to přišel sám a zjistil třeba že mu to nevyhovuje.
myslím si že jestli utratí 20000kč nebo jen půlku je dost podstatná informace. nicméně proto jsem mu taky navrhoval kromě nákupu ať si nejprve zkusí trial a pak se rozhodne k čemu to chce. ale nabídnout všechny možnosti a vědět o nich si myslím není na závadu. nehledě na to že o placených licencích začal psát on sám (a já mu dal návod jak půlku peněz dost výrazně ušetřit).

# Zadny NANO jsem mu nenavrhoval, jsem jsem mu napsal at na neho mrkne (ve slova smyslu poukázání ze to existuje), o to mín aby neco kupoval, nevyznám se v tom a mé vedomosti jsou hodne chabé, abych nekomu neco doporucoval zakupovat...
*To ze se chce zivit jako "správce systému Windows Server", jsem asi nekde prehlídl

* nano server, no ano tak jsi to napsal, nemohu ale vědět co tím myslíš, já to bral tak, že mu doporučuješ jej zvážit místo klasické instalace Windows Server ...
* nenapsal to doslova, ale pokud má takový zájem že si koupí přímo server od dellu a licenci na Windows Server tak proč by to jinak dělal? samozřejmě mohu se mýlit :)

Tak nakonec beru v potaz všechny vaše rady. :) Z důvodů drahých licencí na W10Pro jsem zatím upustil od doménového řadiče. W10Home totiž nepodporuje domény. Zakoupil jsem tedy na server W10Pro s přenositelnou licencí na kterém se budu učit tvorbu webovek a zbytek jako VPN + NAS to zvládne. Časem pokud na to příjde řada tak není problém PRO použít díky přenositelnosti na jiném PC a server osadit čímkoli jiným. :) Díky

PS: michalli má trochu pravdu, snažím se ze servrových provozů naučit co půjde protože dělám v IT sféře (ikdyž né přímo správu serverů) a ono se to může hodit. :)

čauec, díky za odpověď.

vřele ti doporučuju zkusit trial windows server 2016, po vyzkoušení si myslím že velmi rychle pochopíš o čem windows server je a co nabízí za skvělé nástroje. učit se to na windows 10 klient systému podle mne nemá cenu, na tom se naučíš tak zlomek.

pokud se chceš ale učit programovat tak pak má větší smysl klientský systém, na druhou stranu cluster na windows 10 neuděláš ... :D