Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Youtube a zivnostnak

Ahoj zajimalo by me jestli si musim udelat zivnostnak kdyz chci vybrat 1000 korun z AdSence.

Pravidelne se tim zivit nehodlam ..

Jak to tedy vlastne je? Poznaji , ze ten list nemam? Kvuli litru se ho ani delat a papirovat nevyplati.

Nekde jsem cetl , ze do 15k rocne to ani neresej.

Co vím, tak AdSence vyplácí až od 2000Kč, ale možná změnili podmínky.

Teď už je příležitostný příjem (nic není třeba hlásit a danit) možný do 30 000 za rok. Ale jenom příležitostný příjem a to bohužel AdSence není.

Takže musíš mít živnostenské oprávnění (stojí právě 1000) a navíc musíš každý měsíc na finanční úřad podávat kontrolní hlášení. Poskytuješ totiž služby do EU (pobočka v Irsku).

Takže ty prachy raději vůbec nevybírej (správně by jsi neměl ani poskytovat ty služby, protože už tím ti vznikají povinnosti, protože jsi se registroval u AdSence a tedy souhlasil s těmito podmínkami), protože jak na to správce daně přijde, tak dostaneš jednak pokutu za neoprávněné podnikání, tak za nepodávání kontrolních hlášení atd. Prostě pořád platí: Daně a smrt.

AdSence zruš. Zpětně to snad nikdo u tak nízké částky, kterou jsi ani nevybral, řešit nebude.

Upřesním, opravím:

1) Pokud poskytuje služby podnikatelskému subjektu (Google) do EU (Irsko), stává se osobou identifikovanou k dani (DPH).

2) Tou osobou se stane jedině jako osoba s příjmy dle § 7 (podnikání), případně § 9 (pronájem, což není jeho případ). Musí mít tedy živnost.

3) Kontrolní hlášení osoba identifikovaná k dani v případě AdSense nepodává nikdy.

4) Přiznání k DPH se nepodává, podává se souhrnné hlášení za měsíce, kdy uskutečnil službu do EU. Podání je možné pouze elektronicky.

Blbosti a hambuk trapnou vladou. Polovina lidi jim na nejaky dane kasle a stejne jedou na cerno, ale ja to riskovat nebudu. Takze nejlepsi je odsoupit od AdSense a mit partner z firmou ktera posila na paypal. Tam mi houno dokazou hehe

2) Tou osobou se stane jedině jako osoba s příjmy dle § 7 (podnikání)

No a jak to tedy je, kdyz dejme tomu vydela tisicovku rocne, je to uz branne jako prijem z podnikani, kdyz normalne muzes treba na aukru prodat rocne do 20.000Kc bez nutnosti si delat zivnostak?

Něco jiného je, když na aukru jako občan prodáš třeba kočárek, notebook a dětské oblečení jinému občanu - něco jiného, když jako podnikatel fakturuješ jinému podnikateli služby (reklamu).

Jako občan živnosťák nepotřebuješ, jako podnikatel ano.
Příjem z podnikání není zdola nijak omezen. Každý by měl zvážit, zda se mu takové "podnikání" (tisícovka ročně) vyplatí, nikdo není do AdSense nucen. Pokud už nějaký živnosťák má, může si jej bezplatně rozšířit o "reklamní činnost" či co.

tohle je podle mě naprostý nesmysl! předem upozorňuji, že nemám představu jaký je aktuální stav v daňové oblasti a nebudu to ani za nikoho zjišťovat :-) ale když budu předpokládat, že tyhle věci se nemění o 180°, tak za mě asi takhle:

- příjmy do určité hranice nepodléhají dani z příjmu;nevím, kde je aktuálně ta hranice, ale bude to někde tam, kde začínají povinné odvody sociálního pojištění u dohod
- živnost je potřebná pro podnikání. podnikání je cílevědomá činnost za účelem zisku. pokud si někdo nějakou formou příležitostně přivydělává, rozhodně na to živnost není vždy nutná. ale nějakou formu to mít musí. záleží i na tom příjmu, není to vždy stejné. jiná věc je, kde začíná ta povinnost platit daně
- pokud tady padlo, že na příjmy z reklamy musí být živnost, tak to je naprostý nesmysl! stejně jako nemusí být na pronájem a jinou správu majetku, tak pokud si pověsíte na dům ceduli za kterou vám někdo platí, nepotřebujete na to živnost;jiná věc je ovšem, zda se vám nevyplatí tu živnost mít, protože to bude daňově výhodnější
- co se týče ostatních reklam, záleží na okolnostech, ale obecně, pokud někdo neprovozuje za úplatu reklamní činnost (tedy pro ostatní), což by mělo typické znaky podnikání, tak rozhodně na to není potřeba živnost

- co se týče otázky, tak rozhodně není potřeba na vybrání si peněz za cokoliv mít žl;
- takže v tomto konkrétním případě za mě: ne, rozhodně nemusíš mít živnost. otázka daní je jiná. záleží mimo jiné i na výši těch příjmů obecně i na jiných věcech. v tomto konkrétním případě tisícovka rozhodně nepodléhá zdanění imho, ale to záleží i na tvých ostatních příjmech a vůbec tvé pozici vůči daňovým orgánům,jakým způsobem platíš daně a odvody apd. i kdyby si překročil nějakou hranici, tak tam stále podle mě nebude potřeba žádná živnost (pokud se bavíme čistě o tom, že poskytuješ prostor pro reklamu), ale budeš muset příjem zdanit, respektive uvést jako daňový příjem. v určité výši potom by třeba bylo výhodnější zdaňovat jako osvč a byl by to jiný problém k řešení. všechno, co jsem psal však platí v případě hobíka, který si dělá videa, která někdo zpeněží a dá mu z toho podíl. pokud by někdo provozoval youtube účet v podnikatelském duchu nebo jako součást podnikání, je to věc jiná, ale to už vychází z povahy věci, že by stejně musel mít živnost i na tu související činnost...

- další věcí, která se na to váže, jsou právní motanice ohledně toho, že při internetovém podnikání se tu prolínají různá národní práva a podle jakého se tedy jede. i když tohle v zásadě není ten případ...

- živnost je potřebná pro podnikání. podnikání je cílevědomá činnost za účelem zisku. pokud si někdo nějakou formou příležitostně přivydělává, rozhodně na to živnost není vždy nutná. ale nějakou formu to mít musí. záleží i na tom příjmu, není to vždy stejné. jiná věc je, kde začíná ta povinnost platit daně

Copak prodej reklamy není "cílevědomá činnost za účelem zisku"?

Znova:
1. jsi povinen být registrován jako osoba identifikovaná k dani (DPH)
2. tu registraci získáš jen pokud jsi podnikatel
3. podnikatel bez ŽL či něčeho podobného neexistuje (abstrahuji teď od různých "svobodných povolání")

Poskytování reklamy je normální živnost volná, Reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení.

ano, a já bych ještě dodal, že by si měl dotyčný pisatel uvědomit, že reklama se zobrazuje soustavně. takže sice inkasuje dejme tomu jednou za rok 1000 Kč, ale ve skutečnosti FÚ na to pohlíží tak, že týdně soustavně po celý rok vyděláváte několik až desítek korun. Tomu se pak říká soustavná výdělečná činnost, tím pádem se jedná o podnikání. dál už snad není třeba nic doplňovat ;)

Třeba přebytky ze zahrádky lze prodat a nic nedanit (do 30 000), to je opravdu uznáno jako příležitostný příjem a dává se také za příklad.
Ale ani ta zelenina na té zahrádce nevyskočila ze země najednou! Ví vůbec úředníci kolik to dá soustavné práce aby vyrostla! Nic ji nic nesežralo, neshnila, neuschla, nesplesnivěla,... Nebo si myslí, jako někteří co se nastěhují na vesnici z města a myslí si, že si budou pěstovat zeleninu a ovoce samo a ejhle ono to jaksi nefunguje jako v FarmVill na Facebooku. Ztráty obrovské, takže se nato většinou rychle vykašlou. Bez postřiku už dneska skoro nic nevyroste. Zimy stojí za hovno a škůdci jsou tedy přemnoženi.
Takže i tohle by mohlo být bráno jako soustavná činnost. Prostě člověk musí zajít na příslušný úřad a zeptat se, zdravý selský rozum použít nelze.

ale on tu reklamu neprodává, tu prodává google, zase neblbněte. člověk by řekl, že si snad právník (nebo finančák?) :D nejde to taky tak zevšeobecňovat, rozhodně neplatí, že co příjem to žl, fakt lidi neblázněte. co se týče soustavnosti, tak taky záleží na výši. živnost by tě měla uživit. pokud si někdo vydělá tisícovku za rok, tak tohle mu stačí tak na kolek u soudu. tohle se prostě za žádnou živnost nemůže považovat, i kdyby předmět působnosti podnikání odpovídal. a i kdyby to nakrásně byla živnost a stoprocentěn zdaňovaná,tohle fakt finančák honit nebude. jednak ta daň, případně penále je nula nula nic, druhak mají na starosti větší ryby. a to ještě jak by se to k nim dostalo?!
jak jsem psal už dříve, záleží i na jiných okolnostech. jestli pracuje, je to student nebo má příjem z jiné živnosti apd. živnost to fakt není :-) užívej mládí,neřeš hovadiny...

ale on tu reklamu neprodává, tu prodává google

Faktická fakturace reklamy googlu je co tedy? Možná ne "prodej", ale to je jen slovíčkaření

co se týče soustavnosti, tak taky záleží na výši. živnost by tě měla uživit

Tohle jsi vyčetl v kterém zákonu?

tohle fakt finančák honit nebude atd…

Pravděpodobně nebude. Velmi pravděpodobně, protože se to při současném stavu šmírování asi nedozví. Co neplatí dnes, může ale platit zítra, protože Google ve svém přiznání platbu bez DPH vůči tomu malému českému youtuberovi eviduje. Až se propojí daňové systémy napříč EU, bude vymalováno. BTW, už se mi párkrát stalo, že jsem musel řešit i "přeshraniční" nesrovnalosti v daních; po pár měsících od přiznání DPH se "jim to někde v Bruselu" nesešlo a došlo na vysvětlování. Ne u sebe, u klientů.

užívej mládí,neřeš hovadiny

díkybohu neužiju. Užijete si vy, mladší. A já vám to závidět nebudu.

---
Netvrdím, že nad uvedenými postupy chrochtám blahem, že jsem jimi nadšen. Nejsem. Ale nebudu někomu mazat med kolem huby jen proto, že si myslím, že by to mělo být jinak. Je na každém, zda se bude chovat jako pštros (seru na ně, na kur*y! až mi políbí šos!) nebo ne. Takových "hrdinů", kteří měli plné huby svých výkladů - a následně, když došlo na lámání chleba", si pořádně natloukli hubu - jsem viděl desítky. A některé to stálo, jen díky jejich nabubřelé blbosti, statisíce…

hele je mi to jedno. říkám ti jak se na to dívá finančák.

je to asi stejná logika jako třeba že kamarád byl nemocný, na neschopence a ptali se jestli fakturoval během nemoci. dělá do IT takže jeho účetní vystavila faktury za služby (přeprodej). úřady to nezajímá, jsi nemocný, lež a nefakturuj.

ohledně toho soustavného výdělku, google ti posílá koruny, desetikoruny, stovky na tvůj účet denně. to JE soustavný výdělek. jestli tě to uživí nebo neuživí je tvůj problém. pokud tě to neuživí, přeruš živnost a běž na úřad práce. v opačném případě tyto všechny příjmy musíš přiznat na daních - sice nevyděláš ale podléhá to dani a v soustavné činnosti musíš mít žl. jen svobodná povolání nevyžadují živnostenský list, třeba redaktorská činnost, nebo různá umělecká činnost.

radu zde dalo více lidí. stejnou informaci vám dá i účetní, nebo třeba právník. je třeba se řídit zákony. samozřejmě můžeš riskovat, ale riziko v případě google je poměrně velké, finančák si občas nechá poslat nějaké hromadná data jednou za několik let a lze napařit pokutu i zpětně s velkým penále.

pokud tě to neuživí, běž na úřad práce

Člověk na úřadu práce stojí stát (nás všechny) akorát peníze. Kdyby šlo tu 1000 legálně přiznat, tak by mohl pokračovat dál, měl by motivaci a další rok by mohl mít už zase o něco víc.

Jenomže nelze, takže se raději na to vyprdne, protože na 20 000Kč měsíčně z reklamy by musel mít tak milión zobrazení za měsíc. To by se mu už pak vyplatilo založit živnost. Už by mu něco po zaplacení povinných odvodů něco zbylo.

Zákony jsou ale nastaveny tak jak jsou a to rozhoduje.

http://www.jakpodnikat.cz/reklama-na-internetu-ads ense.php

Těžko říci, jestli je to všechno pravda.

Nejjednodušší je zajít na živnostenský úřad/finanční úřad a prostě se zeptat. Klidně poslat někoho jiného, když má člověk strach, že by na sebe upozornil.
Zajímavé je to, že každý úředník Vám řekne jiné informace. A kdyby jste chtěl po něm tu informaci písemně, zrovna od úředníka od kterého Vám informace vyhovuje, aby jste měli něco v ruce pro případné potíže s úřady, tak Vám to písemně samozřejmě nedá.

Takže se člověk jenom tak plácá v tom, co je asi pravda, protože ani kompetentní vlastně neví jak to je. Ono nikdo není neomylný, takže když jdete něco vyřídit, tak se můžete setkat s tím, že budete muset úřednici upozornit, že dělá něco blbě. Mně například přesvědčovala, že musím mít živnost vázanou a já tvrdil, že mi stačí volná (měl jsem zrovna tuto problematiku nastudovanou). Dohadovali jsme se, tak zavolala kolegyně a jak daly hlavy dohromady, tak opravdu mi najednou stačila živnost volná. Kdybych si to nenastudoval, tak prostě dodnes živnost nemám. A jakmile si člověk myslí, že už ví jak to je, tak je vydaná novela zákona a může začít studovat od začátku.