Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hloubkové čištění HDD pomocí Ultimate Boot CD > MAXLLF - je to bezpečné?

Hloubkové čištění HDD pomocí Ultimate Boot CD > MAXLLF - je to bezpečné?

Dobrý den, jak nadpis napovídá k čemu se chystám, potřebuji si před tím něco ověřit. Neřešte prosím proč mažu disk nebo jestli by nestačil mírnější postup.

Četl jsem, že v zásadě existují 3 druhy formátování:
-"klasické formátování" ("vysokoúrovňové formátování") - je pouze smazána původní a znovu vytvořena prázdná alokační tabulka na začátku partitionu (=diskového oddílu) nebo disku, místa kde jsou data i místa bez dat jsou jen označena jako volná místa, ale k fyzickému smazání dat při tomto formátování nedojde
-"dnešní LLF (low level formating)" - totéž co klasické formátování, plus navíc je celý partition/disk každé místo (tedy dříve volná místa i dříve obsazená místa) přepsáno nulami nebo jiným vzorkem či náhodnými čísly pro znemožnění (nebo aspoň pro značné ztížení) obnovy původních dat
-"původní LLF" - něco zcela jiného - na disku jsou znovu nastaveny všechny pozice, sektory, stopy, rozestupy, jejich fyzické polohy -> mění nebo upravuje nebo aktualizuje nebo reinicializuje se fyzická geometrie disku (cylindry, (hlavy asi těžko), sektory)

(opravte mě jestli se mýlím)

Tady narázím na problém, polopravdy, mýty a nejasnosti: Na mnoha místech netu se píše, že původní starý LLF provedený uživatelem pomocí drtivé většiny programů k tomu určených dokázal HDD úplně zničit, protože programy určené pro LLF nebyly dostatečně přesné pro přesné nastavení stop, sektorů, rozestupů, geometrie, ... jako nastavení provedené přímo výrobcem HDD, kvůli čemuž programnastavil geometrii nepřesně, což vedlo po provedení LLF uživatelem k nepřesnému fyzickému adresování a vlivem toho k fyzickému poškození nebo zničení disku.

Proto se musím zeptat, jakým způsobem provádí Ultimate Boot CD, konkrétně utilitka MAXLLF ale i ostatní utilitky, Low level formating? Provádí to jen pomocí přepsání všech sektorů nulami nebo jiným vzorkem, nebo je přenastavována fyzická geometrie disku?

Děkuji za odpovědi.

Předmět Autor Datum
Neřešte prosím proč mažu disk nebo jestli by nestačil mírnější postup. A nestacil? Asi isto stacil. nový
green4 17.05.2017 00:38
green4
Každý program to má jinak, proto na low level format použij utilitu od výrobce disku. Dříve to šlo d… nový
Lukas1982 17.05.2017 08:07
Lukas1982
Děkuji. Killdisk provádí "původní LLF" nebo "dnešní LLF"? Dále mě mate, že Killdisk je nabízen na… nový
luboslubos 17.05.2017 13:42
luboslubos
umí Killdisk formátování celého HDD od sektoru 0 až po konec co ti brání v tom to vyzkoušet? Stáhni… nový
jirka44 17.05.2017 13:54
jirka44
Ano, já vím že to můžu vyzkoušet. Ale: 1.) Pokud Killdisk provádí "původní LLF" (ne ten "dnešní LLF"… nový
luboslubos 18.05.2017 01:28
luboslubos
touchwood ti dole píše jasně: "původní" Lowlevel formát fungoval maximálně do MFM disků. ATA disky… nový
jirka44 18.05.2017 07:25
jirka44
To neni ziadne formatovani, to je prepisovani sektorov. Slovami formatovani a LLF to vola len pako.… nový
MM.. 17.05.2017 13:58
MM..
"původní" Lowlevel formát fungoval maximálně do MFM disků. ATA disky nic takového neumějí, ty umí j… nový
touchwood 17.05.2017 18:30
touchwood
Dnes už LLF v původním významu nikdo nedělá. this simply wipes the drive, but also forces bad/weak… nový
Wikan 17.05.2017 08:09
Wikan
Dnesne disky mozes prepisat nulami alebo inym vzorkom (napr. v killdisk). Nic ine s tym diskom robit… nový
MM.. 17.05.2017 08:22
MM..
Abych to trochu upřesnil: Nerad bych se pouštěl do "původního LLF" s přenastavováním geometrie disku… nový
luboslubos 17.05.2017 12:57
luboslubos
Pokud tvůj disk vypadá takhle, tak musíš být opatrný. Pokud vypadá jinak, tak tě kontrolér k ničemu… nový
jirka44 17.05.2017 13:11
jirka44
Ked si zozenes programovaci manual toho velkeho cipu na tom disku mozes spravit vir, ktory nepojde v… nový
Kilo.Viktor 17.05.2017 14:23
Kilo.Viktor
LLF robi s normalnym formatovanim disku. Formatuje sa cela stopa. Hlavicky je mozne vystavit aj na n… nový
Kilo.Viktor 18.05.2017 07:25
Kilo.Viktor
pôvodný low level formát už u nových diskov spraviť neje,bránia tomu nové typy mikrokontrolérov,star… poslední
audax 18.05.2017 10:38
audax

Neřešte prosím proč mažu disk nebo jestli by nestačil mírnější postup.

A nestacil? Asi isto stacil.

Každý program to má jinak, proto na low level format použij utilitu od výrobce disku. Dříve to šlo dokonce formátovat v BIOSU, ale dnes už to neplatí.

Nechápu, čeho tím chceš dosáhnout. Pokud disk prodáváš, tak stačí killdisk.
downloadfree.htm

Děkuji.

Killdisk provádí "původní LLF" nebo "dnešní LLF"?

Dále mě mate, že Killdisk je nabízen na oficiálních stránkách ve verzích pro Windows, pro Linux, pro Linuxovou konzoli a pro MS-DOS. Píše se tam sice i něco o bootovatelné verzi.

Potřebuji nabootovat z CD, protože přece nemůžu spouštět a používat formátovací program z toho disku (nebo partitionu), který chci celý zformátovat (pokud můžu opravte mě prosím, ale já myslím že ne).

Co to tedy znamená? Přece pokud vytvářím bootovací CD, tak je přece jedno, jaký OS mám na disku který chci zformátovat? (jestli se mýlím zase mě prosím opravte).

A umí Killdisk formátování celého HDD od sektoru 0 až po konec, tj. zformátování i všech systémových oblastí disku?

Ano, já vím že to můžu vyzkoušet. Ale:
1.) Pokud Killdisk provádí "původní LLF" (ne ten "dnešní LLF"), tak si tím totálně můžu fyzicky odvařit HDD, což bych nechtěl, proto je třeba zkoušet opatrně.
2.) Proč je bootovací verze nbízena jako verze pro Linux, Linuxový commandline, Windows a DOS? Není u bootovací verze jedno, jaký systém je na HDD? Nebo se jedná o systém, který bude použit pro spuštění programu z bootovacího CD?

touchwood ti dole píše jasně:

"původní" Lowlevel formát fungoval maximálně do MFM disků.
ATA disky nic takového neumějí, ty umí jen disk přepsat nulama.

kterýmu slovu z toho nerozumíš?
A jak vypadaly MFM disky máš dole fotku. Je třicet let starej, měl 40MB.

"původní" Lowlevel formát fungoval maximálně do MFM disků.

ATA disky nic takového neumějí, ty umí jen disk přepsat nulama.

Dnesne disky mozes prepisat nulami alebo inym vzorkom (napr. v killdisk). Nic ine s tym diskom robit nemozes. A ani nic ine robit nema vyznam.

(... a vzhladom na to ze "puvodni LLF" ani takmer nikdy nebol mozny, tak nema vyznam vobec ani spekulovat ci bol dobry alebo ne. Ne, nebol dobry).

Abych to trochu upřesnil: Nerad bych se pouštěl do "původního LLF" s přenastavováním geometrie disku, což je rizikové, nespolehlivé a může vést ke zničení disku, navíc pro můj účel zcela zbytečné; chtěl bych jen "dnešní LLF" - tj. přepis celé mazané partition nebo celého disku nulami nebo jiným vzorkem bez nastavování geometrie, sektorů, stop, ... . Chtěl bych přepis celého disku od sektoru 0 až po poslední sektor a nic nenechat z původního obsahu, tj. smazat i všechny systémové části.

Na mnoha místech internetu se píše, že drtivá většina programů dnes provádí jen "dnešní LLF" (přepis sektorů nulami nebo jiným vzorkem bez nastavování geometrie). Právě mě zmátlo, když se mnou zamýšlený nástroj Ultimate Boot CD oficiálně chlubí, že používá utility přímo pro konkrétní značky disků nebo dokonce utility přímo od výrobců disků. Tak se potřebuji zeptat, jak Ultimate Boot CD provádí LLF? Provádí "původní LLF" (smazání + nastavení geometrie) nebo "dnešní LLF" (jen smazání + přepis sektorů nulami nebo vzorkem)?

Děkuji za odpovědi.

Ked si zozenes programovaci manual toho velkeho cipu na tom disku mozes spravit vir, ktory nepojde vymazat ziadnym sposobom okrem fyzickej likvidacie alebo LLF, ktory je pristupny cez prikazy toho cipu. Na nete najdes postup ako sa do toho disku da dostat. Ma to osekanu verziu Linuxu a je mozne to bootovat ako Linux.

LLF robi s normalnym formatovanim disku. Formatuje sa cela stopa. Hlavicky je mozne vystavit aj na nenaformatovanu stopu. Stopa z disku sa cita v analogovom tvare, zhruba tak ako sa prijima DVB-T v analogovom tvare a prijima sa analogovou antenou a prechdza cez analogove predzosilovace signalu. Kedze sa cita analogovo, ziadne informacie o stope/sektore niesu potrebne. Tie sa dekoduju az neskor a to az za A/D prevodnikom a digitalnym spracovanim signalu v signalovom procesore.

pôvodný low level formát už u nových diskov spraviť neje,bránia tomu nové typy mikrokontrolérov,starý typ low level formátu bol možný u starých ATA/IDE/UDMA33 diskov z čias,keď ešte existovali Quantum a podobné ,dnes už zaniknuté firmy,dnes už ten pôvodný LLF prevádza len výrobca,a ním označené a blokované vadné miesta na platniach už nejde svojpomocne "vrátiť do hry",ani už nejde "rozladiť" formátovaním výrobcom primárne nastavené údaje a hodnoty,kedysi na takúto deštrukčnú činnosť existovali aj funkčné vírusy/napr.virus poker a jeho odvodeniny/,ktoré už dnes,pokial ešte kolujú v obehu dokážu len zmazať dáta,inú deštrukciu už neovplyvnia,jediné ako sa dajú disky rozhodiť je elektrický skrat alebo mechanické poškodenie prudkými pohybmi v zapnutom stave...

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku