Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zakladni deska - nafouklý kondenzátor

Zdravim mam v pc desku gigabyte ga-m55s-s3 a kdyz ho zapnu tak nejde obraz. Podival sem se na desku a vsiml sem si ze vedle slotu na GK je kondenzator trosku nafouklej. Da seto nejak opravit? Dekuji
Změna předmětu, původně: Zakladbi deska (karel)

vinníkom je zdroj,ktorý pre FSP Group vyrába známy výrobca domácej pyrotechniky Partis s.r.o. alias EuroCase,na 12V vetvách má max 18A aj to iba papierovo deklarovaných,realita,ako je dobrým zvykom u EuroCase bude niekde úplne inde,radeon 2600pro vyžaduje nad 20A

shitový zdroj s vyschlými kondy místo stejnosměrného napětí dává na výstupu zvlněné napětí s vf složkou.
ta zatěžuje další filtrační kondy na základní desce a odrovnává je.
ten filtrační kond vedle pcie slotu může být důsledek, a po polonefunkčním zdroji může být druhou příčinou mrtvého pc.

Když jsem byl mladý, tak jsem věřil na Jéžíška a nafukování kondenzátorů vlivem proudového přetěžování. Teď už jsem starší. S Jéžíškem jsem si to srovnal a co se týče kondenzátorů - tak tam to také není tak docela pravda.
Měli jsme v práci dva identické počítače. Jeden se používal každodenně a druhý byl odstaven bokem a používal se pouze občas (velmi občas - bylo možné mluvit o intervalech srovnatelných s měsíci) - jeho kondenzátory se tedy prakticky nezatěžovaly.
Zajímavé a teorii o přetěžovaných kondenzátor popírající bylo to, že se oběma nafoukly kondenzátory přibližně ve stejnou dobu...

nepíšu věci, které nemám ověřené vlastní praxí

léta pozoruju, že ješitnost u elektrikářů téměř dohání i hifisty.

že elektrolyty snesou jen určitou velikost proudu snad víš - u esr ji vidíš v datasheetu.
která složka napětí způsobuje procházející proud filtračním elytem? kromě změny odběru je to právě ta blbě vyfiltrovaná ze zdroje.
co ten proud způsobí? aha, ohřátí kondu. že reálný kond nad desítky khz není ideálním kapacitorem, to snad víš.
a jde právě o stav s vadným zdrojem se špatně filtrovaným výstupem.

ten blokovací elytek u popisovaného slotu nejspíš esr nebude - tím hůř pro něj a pro větev napětí, kterou měl filtrovat.

A já zase vidím, že medvědovití rovněž netrpí ne-ješitností.
Napsal jsem, že jsem zaznamenal případy, kdy se kondenzátory nafoukly i bez dlouhodobého zatěžování značným proudem (a kolega to potvrdil případem, kdy byly nafouknuté ještě nezapájené kondenzátory), což značí, že to nemusí být vždy jenom nadměrný proud, kvůli čemu se nafoukne kondenzátor. A ty se mě snažíš poučit o funkci filtračního kondenzátoru: Typické "já o voze, ty o koze".

nesnažím se tě poučit, dělám si z tebe prdel. všim jsem si že máš obsesi mě opravovat, i když jsi v polovině případů mimo.

Když jsem byl mladý, tak jsem věřil na Jéžíška a nafukování kondenzátorů vlivem proudového přetěžování

takže tys tu formuloval pouze pravdivé a ověřené výroky. zkus se příště více soustředit.

Podřadné elyty opravdu zajdou chemickou smrtí bez ohledu na používání. Pracuji ve firmě, která osazuje desky plošných spojů a vyrábíme i pro externí zákazníky z materiálu jimi dodaného. Takto se k nám jednou dostaly elyty "proslulé" firmy CapXon, které (ač byly ještě originálně napáskované) už byly nafouklé.
Ale i tak jsem přesvědčený, že v provozu má vliv i zatížení těch elytů, protože např. hojně používané 1000µF/6.3V, kterých je na základních deskách spousta nejdříve odcházejí u paměťových slotů a u obvodů chipsetu, zatímco ty, co jsou u např. neosazených PCI slotů jsou v té době ještě opticky nenafouklé.

No tak sem z desky odpojil vse dal sem jinej zdroj je sice stejny ale z funkcniho pc. A pozapojil vse do desky a porad nic. Dival sem se na internet a vsiml sem si ze tam chybit speaker kabel. Musi tam byt taky? Ale kdyz sem to skousel zapnout tak se vsechno rozjede az na obraz a klavesnici. Nikde sem na desce nenasej jumper abych mohl udelat reset. Ale porad nwm cim to muze byt diky

No u těhle MB se mě to stalo taky několikrát a důvod vybitá CMOS baterie,takže můžeš zkusit koupit novou nebo tuhle vyndat ca na 5 minut při odpojeným Pc od sítě(zmíněnej reset jumperem jaksi nefunguval)jinak jak píše MM nejlíp to vyndat z case a testovat v základu.Ono spravit odpájet a vyměnit kondíky na to musíš mít taky vybavení a otázka jestli je to zrovna tím.:-)

Když nepomohla výměna zdroje, zkus vytáhnout a znovu zastrčit RAM, případně to zkoušej jen s jednou pamětí. Pokud to není pamětma, ani grafickou kartou, sháněj novou základní desku. Taky mi vloni zdechla základní deska a stejný příznaky - točí se větráky, ale jinak tma, ani nepípla. Koupil jsem jinou.

Když budeš dělat oživovací pokusy, odpoj vše z USB a taky harddisky a mechaniky. Už jsem viděl nenabíhat počítač kvůli vadným periferiím, i kvůli záhadné nekompatibilitě harddisku.

Podívej, jakmile je vidět nafouknutý kondenzátor, tak jako první je na řadě vyměnit VŠECHNY kondenzátory stejného typu, kapacity a napětí, neboť zkušenost praví, že ostatní budou brzo následovat. A je velice pravděpodobné, že se všechno rozběhne. A teprve když nerozběhne, je namístě další bádání. Samozřejmě, není-li nafouknutého kondenzátoru, začíná se hned dalším bádáním. Tady ale nafoukanec byl (a zdá se, pořád je)...

No jenže jeho zajímá proč to nejede hlavně a MB je v bazaru za 400Kč,musel by sehnat pájku někde,kondíky,a nesmí bejt na to levej.(takže jestli chce opravovat tak čistě z koníčku a bude do toho stejně muset zainvestovat zřejmě,kvůli jedný MB a pokusu?) Jsou MB co jedou i s nafouklíma kondíkama takže závada může bejt klidně i jinde.

Tak ono je přece jen jednodušší napřed odmašlit desku a vyzkoušet bez periferií, než rovnou měnit kondíky. Ty může vyměnit později, podstatný je najít zakopanýho psa a ten nemusí být v kondenzátorech.
Na výměnu kondenzátorů stejne nemá s největší pravděpodobností nářadí, zato minimální konfig může zkusit z fleku, že.

1 "bit" se používá, když kecáš o PC, chápeš? 1 bit, 2 bity, 3 bity..
Nebo to taky můžeš používat, když chceš někoho "bít" (jakože zmlátit, seřezat, rozsekat), což bys mimochodem potřeboval jako koza drbání!

Pak je slůvko "byt" a v tom pravděpodobně bydlíš. A pokud chceš někomu sdělit, že mu může být něco užitečné, používej prosím vždy "být". Nedá se na ty tvoje prasečiny fakt dívat.

Ten tvůj CZ doplněk na opravování chyb si můžeš rovnou smazat a už několikrát jsem ti říkal, že mnohem lépe uděláš, když před odkliknutím každého tvého příspěvku zapojíš raději svůj mozek ]:(