Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Preinstalovanie W10

Zdravim. Preinstaloval som si widnows 10 nedavno a zistil som, ze to nebol dobry tah. Taskbar nefunguje, default aplikacie na otvaranie obrazkov, hudby nejdu ulozit. Cokolvek chcem zmenit vypisuje chybne hlasky alebo nereaguje preto to chcem skusit este raz. Potreboval by som teda odpovede na tieto otazky:

a) Odinstaluju sa vsetky ovladace vratane ovladacov zakladnej dosky pri preinstalacie W?
b) Ake ovladace/aplikacie nainstalovat na internet.
c) CPU driver z tejto stranky https://downloadcenter.intel.com/product/90729/Int el-Core-i3-6100-Processor-3M-Cache-3-70-GHz- alebo musim stiahnut najprv nejaku apliakciu ako maju grafiky?

Ďakujem.

Malá poznámka. Většinou po čisté instalaci na zformátovaný disk není třeba nějaké ovladače přeinstalovávat nebo doinstalovávat. Vždy tam jsou už z instalačního média,nebo se doinstalují při připojení PC k počítači. Nainstaluj čistě Win10 a třeba den nech systém být ať jen ať stahuje aktualizace.Mám též MSI desku a AMD grafiku a nic nebylo třeba někde hledat a vše funguje jak má.

Neříkám,že nemáš pravdu. Ale nainstaloval jsem dost desítek a nikdy nebyly potřeba žádné manévry s ovladačema. Ano,dají se nají,hlavně na grafiku s nejnovějšími datumy,ale zbytečně. Možná pak na nějaký starý HW (TV karty,tiskárny) je třeba pohledat. Není třeba na všem maturovat.Také nedoporučuji Driver Booster,který dokáže přeinstalovat 2/3 ovladačů,údajně novějšími verzemi,ale jak říkám,zejména tablety (Win.) také znefunkční.

Rozumné je vědět kdy co použít za postup. Rozhodně nerozumné je použít například vždy ruční postup, když to v drtivé většině případech v případě pc není potřeba, navíc to radit jen kvůli tomu, že dotyčný náhodou patřil do té nešťastné skupinky.

Udělej si výpis zařízení z aidy a budeš překvapený kolik generických ovladačů používáš.
Většina těch generických ovladačů je na zařízení, která ani žádnej negenerický ovladač nemají a nepotřebují.
V případech, kdy negenerický ovladač mají, tak to může být případ například ten, že je "ovladač" pouze inf + cat a tím negenerickým ovladačem se zařízení pouze přesně pojmenuje, což je pravděpodobně případ toho chipset driveru, co řešíme níže ve vlákně. Dalším případem může být například zařízení, které používá nějaký standard například AHCI. V tom případě stačí generický ovladač, například já používám generický ovladač storahci, i když existuje ovladač amd_sata. V některých případech může mít zařízení nějaké funkce oproti standardu navíc a tedy až v tom případě, a pokud je uživatel chce využít, je vhodné použít negenerický ovladač.
Notebooky jsou kapitola sama pro sebe, tam obecné postupy pro pc neplatí.

Genericky je pre celu skupinu podobnych zariadeni a teda je funkcne obmedzeny. Negenericky je konkretny ktory vie vyuzit vsetky featury toho modelu HW t.j. moze byt rychlejsi, umoznovat novsie technologie, novsi powermanagement a kopec inych veci. U grafiky je to vidno najlepsie.
Pisem ze to ze neni vykricnik este NEznamena ze mam vsetko nainstalene. Ked mas genericky na grafike tak nemas vykricnik, ale nic si nezahras. To je podla teba v poriadku?
(P.S. nechapem jak mozes vediet ze co ponuka nejaky negenericky oproti generickemu. Ked ho tam nenainstalis tak trebars nezistis ze je 2x rychjlejsi, ak by nahodou bol :)

Generický sice znamená pro celou skupinu podobných zařízení, ale automaticky neznamená, že by byl nějak omezený, ve většině případech omezený naopak není.
V případě gpu to je řešeno tak, že v instalačce Windows je pouze generický ovladač display.inf, což není plnohodnotný ovladač gpu, je to pouze zobrazovadlo. Plnohodnotný generický grafický ovladač na gpu vytvořit nejde a v instalačce ofiko ovladače být nemůžou, protože by instalačka byla hodně velká. Takže v instalačce je pouze to generické zobrazovadlo a to proto, že by se bez toho zobrazovadla display.inf nejspíš Windows vůbec nezobrazil. A plnohodnotný ovladač na gpu se instaluje až z windows update. A na ten se hry hrát dají, protože je to plnohodnotný ovladač od výrobce gpu. Na webu výrobce bývá tak akorát maximálně jen jeho aktuálnější verze, protože na windows update se všechny verze ovladače nedávají.
"Ked mas genericky na grafike tak nemas vykricnik, ale nic si nezahras." To bylo ale myšleno včetně windows update a tedy s ovladačem výrobce, schválně si přečti co tu kozakl psal .-)
Jako příklad generického vs negenerického jsem uvedl AHCI ovladač, zkoušel jsem na svém počítači u sebe oba, rozdíl ve funkcionalitě a rychlosti žádný.

Ale u X inych zariadeni sa ti stane ze nebude ovladac na windows update a nebudes mat vykricnik ale naprd ovladac, napr. mozno nejake zvukove kodeky a podobne veci. Sice to mozno nejak pojde ale prides o vela funkcii. Pisem tu cely cas len to, ze neni vhodne sa spoliehat sa na to, ze ked nemam vykricnik tak hura.
A ano genericke ovladace funguju, ale neni to uplne idealne ak su aj lepsie.

Píšeš X zařízení, mohl bys být tedy konkrétní a napsat přesně pro jaké zařízení (id hardware) platí to co píšeš na Windows 10? Včetně rozdílu generického ovladače a přínosu ovladače výrobce, který není dostupný ve windows update a v instalačce windows 10, a to pro případ, kdy je ten generický ovladač dělaný jako zcela funkční pro dané zařízení (nemyslím tím tedy třeba display.inf, ale třeba ahci ovladač). Jako neříkám, že nějaký takový stav nastat nemůže, ale je to spíš výjimečně a řešit by se měly ty výjimky individuálně. Zvukovek se to podle mě netýká, ty mají ovladače výrobce ve windows update (realtek, via...).

1. Porovnával jsem to s tím, co uvedl Jufo: Intel Chipset Driver a soubor s názvem intel_chipse_9_w10.zip stažený z toho linku, co uvedl, tím postupem, co uvedl.
2. Co se týče přímo driverů (instalace přes inf) tak v intel_chipse_9_w10.zip nic jinýho není.
3. Ano, novější je na webu Intelu, ale fungovat mu to bude stejně, například proto, že se jedná pouze o inf a cat soubory.
Edit:
4. Schválně jsem porovnal 38 a 42, rozdíl je pouze:
- v 42 nejsou soubory skylake-e.cat a Skylake-ESystem.inf
- v 42 je přidaných pár id hardware (na tazatele to nemá vliv, protože chipset z jeho desky je i v 38)
- rok 2016 je přepsán na 2017, to samé platí pro datum a verzi ovladače... Takže ta tvá poznámka ke starému driveru zní tak nějak zvláštně... A o tom to celé je, o neznalosti problematiky...

Ano, je tam exe, které ale obsahuje pouze ty "ovladače", které jsem uvedl. Po spuštění jsou ve složce temp, schválně se podívej sám, stačí to exe spustit třeba ve virtuálce. Pokud máš jiný názor, tak mi napiš jaké jiné ovladače jsou v tom exe mimo těch, co jsou v tom cabu na windows update? Za mě žádné.

Ked rozbalim rovno to setupchipset.exe v TC Ctrl-PgDn tak su tam veci pre vsetky windows, a teda je tam toho viac, neviem jak to mam porovnavat. Ze vo Win10 rozbali do temp stejne veci tak ok, tak to MS len blbo nazval ze "LPC" a ma tam fakt kompletne W10 drivery. To exe by mohlo ale teoreticky robit viac veci jak len skopirovat inf a cab.
Netvrdim ze to instalit musi, ale u baytrail napr. som mal problem s SD ci s cim, kym som tam nenadrbal inf update rucne. Uz sa nepamatam do 3dni ten pokus 10 siel prec.
(inac hlavne sa mi zdala divna ta velkost 58kB, dost divne. Ale je to mozne.)

1.
Nic nerozbaluj, prostě SetupChipset.exe hoď do virtuálky, spusť proklikej se až na okno, kdy ti to napíše Neuspěch Neznámá chyba, okno nezavírej, podívej se do temp v profilu a tam si najdi ty soubory ovladače, např. budou ve složce podobné této:
C:\Users\admin\AppData\Local\Temp\{81520FC5-3518-4 0E9-9803-70CE8A801D07}
Jak jsem psal, jedná se o totožné soubory.
Ano, v tom exe je ještě něco víc než samotný ovladač, to je zas ve složce:
C:\Users\admin\AppData\Local\Temp\{49bc1e38-39b4-4 728-9e75-cbe67ba9a329}\.ba1
a
C:\Users\admin\AppData\Local\Temp\{49bc1e38-39b4-4 728-9e75-cbe67ba9a329}\.ba
To netuším co je a je mi to jedno, já komentoval ovladač a ten to není. Nejspíš jsou to nějaké soubory pro zbytečný instalátor.
2.
Netuším co jsi měl za problém a s čím. To bys musel napsat bližší info, abych mohl komentovat.

Je mi jedno co ti to ve vistě rozbalí. Je mi jedno, jestli to dělá ještě něco navíc (tipnu si že ne ale ověřovat to nebudu). Já jen psal, že se jedná o stejné soubory "ovladače". Rači píšu s uvozovkama, protože tam jsou jen cat a inf (žádnej sys a podobně).
Napíšu ti takovej názornej vymyšlenej příklad vo čem to asi tak může možná být:
PCI\VEN_0000&DEV_0000 / PCI\CC_0000
1. Instalace Windows nainstaluje na zařízení podle PCI\CC_0000 ovladač chipset.inf verze 15063.0 (pouze inf + cat) a pojmenuje zařízení "Chipset".
2. Přes windows update se nainstaluje na zařízení podle PCI\VEN_0000&DEV_0000 ovladač intel_chipset.inf verze 10.1.1.38 (pouze inf a cat) a pojmenuje zařízení "Intel Chipset".
3. Pak někdo přijde s tím, že je všechno od Microsoftu špatně, že se musí použít ovladač z webu desky, který je čirou náhodou ten samý ovladač intel_chipset.inf (inf + cat) a který akorát může udělat to samé co ten v bodě 2, tedy že to zařízení PCI\VEN_0000&DEV_0000 pojmenuje "Intel Chipset".
4. Pak přijde ještě někdo další s tím, že ten ovladač 38 je starej a že by se měl použít novej verze 42 (inf + cat), který udělá naprosto to samé co 2. nebo 3., tedy že pojmenuje zařízení "Intel Chipset".
5. ... přitom zařízení bude fungovat naprosto stejně po aplikaci bodu 1 nebo 2 nebo 3 nebo 4, rozdíl bude pouze ten, že v bodech 2, 3 a 4 bude zařízení pojmenované "Intel Chipset" místo "Chipset" v bodě 1.

...ptz mu ten inf povie ze co to je za kompatibilne zariadenie (ktory svoj sys ma na to pouzit). Mal som ten pripad na ntb ciste win neslo SD alebo nieco neslo.
A pre starsie win to instaluje aj sys pre rozne zariadenia. Co bude samozrejme zas pre nejaky dalsi HW o X rokov platit aj pre W10.

V tomto případě je jedno jestli je na zařízení ovladač z windows update (verze 10.1.1.38), z webu desky (10.1.1.38) nebo z webu intelu (10.1.1.42).
Pokud na něco reaguješ, tak si o diskutovaném problému něco pozjišťuj, stáhnul sis ty soubory intel chipset ovladače z webu základní desky, z intelu a z windows update a všechny tři porovnal? Já ano.
Takže laskavě se zdrž komentáře.
A pořádně si přečti, co jsem tu psal.

jezekhifi:
Napsal jsem: "Já tu jen u konkrétního zařízení napsal vhodnější řešení = nedělat nic"
To konkrétní zařízení je to, pro které je ovladač "Intel Chipset Driver", který uvedl Jufo v příspěvku v čase 06.07.2017 17:14.
Takže reaguj laskavě ve smyslu, v jakém jsem to psal, děkuji.
Přečti si laskavě všechno od příspěvku:
Jufo [95.105.234.xxx], 06.07.2017 17:14
po tvou reakci a uvidíš, že ti smysl dávat nebude .-)

jezekhifi:
Ach jo. Už jsi zjistil, že jsem psal pravdu, tak najednou tu reakci stáčíš úplně někam jinam. Budiž. Zareaguju i na to, co jsi napsal.
Obecně jsme to začali v tomto vlákně komentovat pod tímto příspěvkem:
#r1729050
V jednom příspěvku:
#r1729084
tam píšu:
"Notebooky jsou kapitola sama pro sebe, tam obecné postupy pro pc neplatí."
Takže mi psát: "hlavně notasu nefunguje"
Co se týče pc, tak ty píšeš, že to takto z 99% nefunguje. Má zkušenost je ale úplně opačná.
Popíšu ty tvé zařízení:
- grafika
popsal jsem ji tu:
#r1729155
na windows update jsou ovladače od výrobce grafik (maximálně nejsou aktuální) - takže není problém.
- zvuk
na windows update jsou ovladače od výrobce zvukovek (maximálně nejsou aktuální) - takže není problém.
- lan
ovladače od výrobce jsou už v instalačce windows, novější můžou být pak i ve windows update (maximálně nejsou aktuální) - takže není problém.
- chipset
Podle toho, co to konkrétně je za zařízení na desce (asi se myslí obecně to co je na desce). Buď stačí generický ovladač nebo ovladač výrobce zařízení, který je v instalačce nebo windows update - takže není problém.
Obecně to podle mě platí u zařízení takto, jak píšu. A podle mě by se obecně měly ovladače řešit až pak, z nějakého důvodu, například:
- ovladač v instalačce win a windows update chybí, tak se sežene třeba z webu výrobce zařízení
- chci aktuální ovladač na grafiku, tak jej stáhnu z webu grafiky
atd.

Jenže v případě tohoto Intel Chipset ovladače tam žádné sys a podobně nejsou, jak jsem psal, jsou tam pouze inf a cat soubory. A víceméně v tomto případě jde o to jen to zařízení nějak pojmenovat...
A sys to instaluje i v případě Windows 10 ovladačů, jenže ne na všech zařízeních je potřeba sys.

V baliku su aj sys, pre starsie windows. Ze ti to exe na W10 nerozbalil neznamena ze tam nie su. Ten exe ma rozum.
Ano v tomto specialnom pripade mas pravdu ze na W10 nemusi instalovat nic lebo to je na winupdate, ale to ti maju ludia volat zakazdym ked si kupia dosku, ze ci to maju instalovat alebo ne? :) Alebo to proste nainstaluju za 3sekundy a neriesia ci to treba alebo ne. To je spravny postup. Winupdate nech si to potom updatne, ked si mysli ze ma lepsie (a potom tu ludia pisu ze po update driveru nic nefunguje, boli uz take dotazy)

Já to spustil ve windows 10 a komentoval jsem to pro windows 10. Pokud píšeš, že tam jsou v balíku i se sys pro starší windows, tak mi to příjde divné (ty inf soubory pro windows 10 nejsou omezené na konkrétní windows), můžeš mi uploadnout ty drivery na starší windows se sys? Nebo postup jak jsi ty ovladače se sys získal? Stačí to exe spustit ve windows 7? Rád bych si ověřil to co píšeš, pokud mi je nepošleš, klidně bych si hodil win 7 do virtuálky a ověřil to, protože tu na poradně nevěřím nikomu, tu si každý píše co chce :-)
"po update driveru nic nefunguje, boli uz take dotazy" můžu vidět ty případy, které máš na mysly?

Nevidim dovod preco by som ti to mal robit, ked mi neveris tak to je tvoj problem. Problemov po windows update ovladaca tu bolo XY, ale nemienim marnit svoj cas na to aby som ti ich hladal. Rob si co chces, neinstaluj nic, a potom sa div mne je to jedno.
P.S. rozbalit ten exe sa da v TC cez ctrl-pgdn a je tam kopec binariek (pozretie suboru je klavesa F3), to sa mi tiez nechce teraz skumat tyzden kazdy jeden ze co to je a preco to tam je. Je mi to uplne jedno. Ja to proste nainstalim a neriesim co tam je. (a aj ked tam nie su ziadne sys tak mi to je uplne jedno)

Ano, opravdu ti nevěřím. Podle mě si prostě vymýšlíš: "V baliku su aj sys, pre starsie windows. Ze ti to exe na W10 nerozbalil neznamena ze tam nie su. Ten exe ma rozum." Podpora toho exe je uváděna pro: Windows Server 2016*, Windows® 10*, Windows 8.1*, Windows 8*, Windows 7*, Windows Server 2012 R2*, Windows Server 2012*, Windows Server 2008 R2*, Windows Server 2008*. Takže teď jsem si dal tu práci a nainstaloval kvůli tobě Win 7, opět se použili ty samé drivery, ověřeno podle hashe. A jsou bez sys. Takže ať si každý udělá o tobě obrázek sám.
Klidně mi ty případy tu na poradně neukazuj, v tom případě ti nemůžu zanalyzovat ty případy a třeba i ukázat proč byl ten problém nebo kde byl ten problém.
No jo, najednou ti je jedno i to, že jsi psal, že tam jsou sys a najednou teď píšeš, že ti je jedno jestli tam jsou sys...

mně třeba win update taky nainstalil ovladače "chipsetu" tj. SMBus, IOMMU i když jsem je nechtěl ono má i AMD balík exe, který nefunguje (teda ovladač USB filtru a C++ asi nebudou ovladače chipsetu ale BFU to třeba stačí), ale dá se to instalovat ručně že se rozbalí atd. a podle ID hardwaru, ale něco také mi zničilo win nevím všechno mi sedělo na 100% jedině SATA byl pro pro Win 8.1 ale pak nenaběhly (problikávala obrazovka na lockscreenu a vytížení disku 100%), ale možná byla chyba jinde, protože jsem resetoval bios aktualizoval firmware SSD, BIOS od MSI byl fakt na hlavu a detekoval mi snad 10 disků SSD

a ty ovladače z win update jsou stejný od AMD a dají se těžko sehnat na stránkách výrobce není chipset driver, protože deska je starší než win 10 ale podporu má, třeba platforma AMD ryzen je novější tak ty ovladače na stránkách výrobce jsou

roko23, však si ľavý, či načisto drevený.

Desina tvorí inteligentný OS, ktorý ak je počas samotnej inštalácie pripojený k netu, sám si vyhľadá optimálne ovládače nielen v databáze *.inf, následne po serveroch po celej zemeguli cestou Store, Bing a ak náhodou nenájde originálne ovladeče od výrobcu použije náhradné generikum z dielne MS. Už nemusíš použiť prednostnú onániu čipsetom ako v predošlých verziách Windows.

Naformátuj si systémový oddiel NTFS z inštalačky (bútovačky) s obsahom desiny čím sa zbavíš balastu a začneš s čistým štítom. Ideálne je zmazať prvý sektor disku (clean) nástrojom Diskpart.exe, aby si vyčistil zavádzacie údaje v MBR(GPT). Totižto v prvom clustri prípadne v EFI alebo FAT12 môže byť množstvo nechceného, škodnú v podobe rootkitov nevynímajúc. Nedal si sem screen zo Správy diskov, ako máš disk delený alebo logickými oddielmi dogabaný - "rozmrdaný".

Stal by sa zázrak, ak by geniálna desina nevyštrachala v priebehu inštalácie kompatibilný ovladač k tvojmu exotickému HW, trebárs nalisovaného na plošáku jednorazovo kdesi v pokútnej, čínskej garáži.

Přesně tak,ty kožené rady typu "napřed chipset,potom další" už v těchto nových verzích neplatí. Pokud někdo chce být dokonalý,tak si vezme z krabice od ZD CD s ovladači a vše nainstaluje znova. PC si sám určí priority čím začne. Mnoho lidí tu je odkojeno XPéčkama,tam to asi bylo nutné vše ručně.

Přehánět to zas nemusíš, Windows 10 instaluje ovladače buď z instalačky nebo pomocí windows update. Takže Store a Bing tam máš trošku navíc. Mimoto používat Windows update podobně jako Windows 10 myslím umí i předchozí Windows jako Windows 8.1, 8, 7, u těch starších si to už nepamatuju a ani netuším jaký u nich je stav teď.