Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Životnost dat na USB flashdisku

1) Jak dlouho vydrží uložená data na flashce, než se stanou nečitelnými, nebo se třeba jen trochu poškodí? Má flashdisk jako medium pro dlouhodobé uložení dat smysl, nebo je z nějakého důvodu nespolehlivý?

2) Pokud [1)Ano], potom jaký filesystem zvolit? Stačí FAT, nebo je lepší NTFS či některý z linuxových žurnálovacích systémů?

3) Má smysl použít kromě žurnálovacího filesystemu ještě nějaký archivační program kvůli samoopravitelnosti v případě chyby? Jakou metodu byste zvolili?

4) V jakých fyzikálních podmínkách flashdisk nejdéle udrží data?

5) Má kapacita v GB vliv na kvalitu výroby a tím na výdrž do poruchy?

6) Který výrobce má nejmíň reklamací?

7) Pokud by data flashka udržela teoreticky neomezeně dlouho, za jak dlouho jí ještě někdo bude schopen použít s ohledem na vývoj hardware?

Mně se flashky jako úložiště líbí zatím univerzální připojitelností a svými rozměry. Doufám, že se tohle téma ještě neřešilo.

Tak sorry. Zivotnost dat na flash donglech se udava (plus/minus) deset let pri jednorazovem zapisu. Co se tyce samotne spolehlivosti HW - toz je to CMOS technologie, ktera nema rada staticke razy (flashka v kapse + plovouci podlaha = vetsinou smrt) a extremni teploty. Kdyz uz na tom trvas, tak: nahrat, zabalit do alobalu, ulozit na misto s relativne stalou teplotou. U vyrobcu je to nevim jak, mne osobne je nejblizsi Corsair.

ktera nema rada staticke razy (flashka v kapse + plovouci podlaha = vetsinou smrt)

Co? :-) To si snad tie razy nemyslel mechanicke. Elektrostatika zavisi hlavne od oblecenia (z coho je ta kapsa, nohavice, ponozky atd.). Slusne flasky by mali mat na vstupoch ochranne diody, takze nemal by byt problem nosit to vo vrecku na akejkolvek podlahe a s akymkolvek oblecenim. Radsej by som ale karty s nekrytymi kontaktami nosil v nejakom obale urcenom na konkretnu kartu, alebo v obale vystrihnutom z nejakeho antistatickeho sacku (v ktorych su komponenty PC apod)

:-D Et tu, Brutus? Toz teda "elektrostaticke razy/vyboje/vyrovnani potencialu" (nechytat za slovicko, draku ;-)). A je to pravda. Na flashku se nejde ani skarede podivat, nedaj bozku strcit ji do kapsy (vyjimam rifle 100% cotton :-D) "manazerskych" gati ci saka. Mnoho, premnoho reklamaci.

edit: Zapomnel jsem jeste na EMG pole - fleska "telo na telo" se zazvonivsim telefonem se mnohdy odebere ke svym predkum do kremikove Vallhally.

No ono zas netreba verit vyhovorkam pri reklamaciach. Ked vidim ako ludia zaobchadzaju s elektronikou tak si nic ine nezasluzia :-)
Fyzicky ju el.mag pole neznici, mozno (s privretim oboch oci) by som pripustil ze by mozno mohol zmenit ulozenu informaciu. Ak je flashka zrazu vadna tak najskor elektrostatika hlavne pri capani po kontaktoch prstami apod. Inac pisal som ze

Radsej by som ale karty s nekrytymi kontaktami nosil v nejakom obale urcenom na konkretnu kartu, alebo v obale vystrihnutom z nejakeho antistatickeho sacku

Tak, doteď by se to dalo všechno bez jakékoliv újmy na informační hodnotě klidně smazat. Kráťo, ty nad odebíranými reakcemi určitě pukáš smíchy.

Úprava: To mě přivádí k otázce, vztahuje se působnost moderátorů taky na odpovídající, nebo pouze tazatelé sami jsou odkazováni do patřičných mezí? Pokud tedy by si vrána vráně troufla oko vyklovnout.

A co chces prosimta pocut na taku otazku? Skus si odpovedat napr. na otazku ze kolko vydrzi auto nez zhrdzavie, a ktory vyrobca je v tom najlepsi.

Akakolvek zaloha je zla zaloha, ak je to jedina zaloha.
Posrat sa moze aj flash, CD, DVD, HDD, cokolvek, a nic nevydrzi vecnost (okrem napisov a kresieb vyrytych pred 2000 rokmi do kamena). Vseobecne rataj s tym ze raz za par rokov by si mal vsetky zalohy skontrolovat, a radsej obnovit, a mat ich viackrat. Ak budes mat aj flash aj CD/DVD tak si vysmiaty. Z hladiska ceny je ale lepsie mat data na HDD(staci ten co mas v PC) a plus este na dvoch CD/DVD ako zalohu a kazdy rok ich vsetky skontrolovat aj ci su citatelne vsetky subory (porovnanie podla obsahu s tymi datami co mas na HDD, prip. data ktore uz nemas na HDD tak skusit vykopirovat z CD ci su este citatelne, nestaci len strcit CD a ked vidis zoznam suborov tak si mysliet ze je OK, nemusi byt OK aj ked vidis zoznam suborov).
Raz za par rokov je dobre urobit zalohy nanovo (na nove medium). Viacnasobne, a kriticke data (ktore sa nedaju odnikial stiahnut apod) nechavat aj na HDD.

1) Zavisi asi aj od konkretnej technologie, vseobecne zhruba tusim nejakych par desiatok rokov.
2) to je jedno
3) ma zmysel pouzit opravne archivy ale skor by som to vobec nekompresoval, v tom pripade precitas aspon subory ktore su OK, v pripade archivu sa moze stat ze neprecitas z neho uz nic.
4) nevystavuj to velkym elektrostatickym poliam
5) vid bod 1)
6) netusim
7) vid bod 1)

Samozřejmě máš pravdu, ale žádná otázka se nedá položit dokonalým způsobem, který by nedokázal zpochybnit možný kritik. Předpokládal jsem u potenciálních rádců snahu odpovědět, z kontextu celého dotazu je snad jasné, co mě zajímá. -
- To jen na tvůj výrok

A co chces prosimta pocut na taku otazku? Skus si odpovedat napr. na otazku ze kolko vydrzi auto nez zhrdzavie, a ktory vyrobca je v tom najlepsi.

------------------------------------------

Jinak jsem rád za odpověď, dal sis opravdu práci to přečíst a za to díky!
Jistě nebudu spoléhat jedině na 1 ks flashdisku, ale budou doplňkem k pevným diskům, papíru, CD a DVD a dalším médiím. Nečekal jsem, že to budu muset objasňovat komplet. Proto jsem položil v mezích možností specifikovaný dotaz. Ještě jednou děkuji za odpovědi.

Tvoje odpověď na bod 3) mi vyznívá jako protimluv, ale to už si zpracuju sám.

Ok, proste neda sa to zodpovedat. Vseobecne okolo 10rokov by to malo tie data uchovat, nemozes sa ale na to spoliehat.
Ak vies anglicky tak trochu malo citania http://www.dataio.com/newsletter/article.asp?issue= 17&id=25
alebo google: data retention flash

Bod 3 hovorim o tom ze ak pouzijes archiv, tak je lepsie pouzit taky ktory ma dodatocne info, ale IMHO najlepsie je vobec to nekompresovat do jedneho archivu, u jedneho archivu sa pri chybe moze stat ze uz neprecitas nic. Bez archivu aspon precitas ostatne subory (ktore su mimo chybneho miesta)
P.S: ja niektore dolezite veci davam aj na jedno CD 2x, aby to bolo na roznych miestach CD. Je nepravdepodobne ze sa poskodia presne tie 2 rozne miesta.

P.S.2. este k tej flash: tych 10rokov by malo byt od momentu zapisu (vtedy sa tam nacpu tie elektricke naboje ktore vydrzia tych 10rokov) T.j. ak tu flash napr. kazdych 5rokov komplet zmazes subory a zapises ich nanovo, tak teoreticky je flash nekonecna (kym sa uplne neposere, co nastane po nejakych milion zapisoch, ale cim "hustejsia" (vyssia kapacita), tym je nachylnejsia na chyby.
Proste treba vo flash obnovovat ten el.naboj co udrziava informaciu, idealne napr. raz za 5 rokov apod.