
Životnost dat na USB flashdisku
1) Jak dlouho vydrží uložená data na flashce, než se stanou nečitelnými, nebo se třeba jen trochu poškodí? Má flashdisk jako medium pro dlouhodobé uložení dat smysl, nebo je z nějakého důvodu nespolehlivý?
2) Pokud [1)Ano], potom jaký filesystem zvolit? Stačí FAT, nebo je lepší NTFS či některý z linuxových žurnálovacích systémů?
3) Má smysl použít kromě žurnálovacího filesystemu ještě nějaký archivační program kvůli samoopravitelnosti v případě chyby? Jakou metodu byste zvolili?
4) V jakých fyzikálních podmínkách flashdisk nejdéle udrží data?
5) Má kapacita v GB vliv na kvalitu výroby a tím na výdrž do poruchy?
6) Který výrobce má nejmíň reklamací?
7) Pokud by data flashka udržela teoreticky neomezeně dlouho, za jak dlouho jí ještě někdo bude schopen použít s ohledem na vývoj hardware?
Mně se flashky jako úložiště líbí zatím univerzální připojitelností a svými rozměry. Doufám, že se tohle téma ještě neřešilo.
To mě už také napadlo. Místo CD/DVD kupovat flašky a když se zaplní, koupit další. Též mne zajímá, co se tu bude psát, tak si dávám odebírání reakcí na mejl.
Je to trochu cenový nepoměr, 2GB flaška za pětikilo vs. 4,7GB placka za dvacku. Když už trvalejší a odolnější uložení dat s příznivým poměrem "cena/výkon", tak DVD+-RW.
no spíše DVD-RAM..
nj ale ne každá vypalka dovede na DVD-RAM zapisovat, ty erwéčka jsou rozumnej kompromis.
Erwecko je vzacne nespolehlive medium. To uz to radeji vypalit na (kvalitni) "jednorazove" DVD.
Sorry, ale dotaz se týkal výhradně flashek. Ničeho točivého.
Tak sorry. Zivotnost dat na flash donglech se udava (plus/minus) deset let pri jednorazovem zapisu. Co se tyce samotne spolehlivosti HW - toz je to CMOS technologie, ktera nema rada staticke razy (flashka v kapse + plovouci podlaha = vetsinou smrt) a extremni teploty. Kdyz uz na tom trvas, tak: nahrat, zabalit do alobalu, ulozit na misto s relativne stalou teplotou. U vyrobcu je to nevim jak, mne osobne je nejblizsi Corsair.
Co?
To si snad tie razy nemyslel mechanicke. Elektrostatika zavisi hlavne od oblecenia (z coho je ta kapsa, nohavice, ponozky atd.). Slusne flasky by mali mat na vstupoch ochranne diody, takze nemal by byt problem nosit to vo vrecku na akejkolvek podlahe a s akymkolvek oblecenim. Radsej by som ale karty s nekrytymi kontaktami nosil v nejakom obale urcenom na konkretnu kartu, alebo v obale vystrihnutom z nejakeho antistatickeho sacku (v ktorych su komponenty PC apod)
edit: Zapomnel jsem jeste na EMG pole - fleska "telo na telo" se zazvonivsim telefonem se mnohdy odebere ke svym predkum do kremikove Vallhally.
No ono zas netreba verit vyhovorkam pri reklamaciach. Ked vidim ako ludia zaobchadzaju s elektronikou tak si nic ine nezasluzia
Fyzicky ju el.mag pole neznici, mozno (s privretim oboch oci) by som pripustil ze by mozno mohol zmenit ulozenu informaciu. Ak je flashka zrazu vadna tak najskor elektrostatika hlavne pri capani po kontaktoch prstami apod. Inac pisal som ze
To s tim telefenem ma vlastni zkusenost. Proti antistat pytlikum ani slovo.
No, v mobile je aj flash v ktorej je firmware, tej mobil nevadi? Ale uznavam ze to v telefone moze byt odtienene, a ak sa capne nejaka vysokokapacitna (tie budu asi nachylnejsie) flashka rovno k antene mobilu, tak to moze asi mat na nu negativny vlyv.
1) Zavisi asi aj od konkretnej technologie, vseobecne zhruba tusim nejakych par desiatok rokov.
2) to je jedno
3) ma zmysel pouzit opravne archivy ale skor by som to vobec nekompresoval, v tom pripade precitas aspon subory ktore su OK, v pripade archivu sa moze stat ze neprecitas z neho uz nic.
4) nevystavuj to velkym elektrostatickym poliam
5) vid bod 1)
6) netusim
7) vid bod 1)
Samozřejmě máš pravdu, ale žádná otázka se nedá položit dokonalým způsobem, který by nedokázal zpochybnit možný kritik. Předpokládal jsem u potenciálních rádců snahu odpovědět, z kontextu celého dotazu je snad jasné, co mě zajímá. -
- To jen na tvůj výrok
------------------------------------------
Jinak jsem rád za odpověď, dal sis opravdu práci to přečíst a za to díky!
Jistě nebudu spoléhat jedině na 1 ks flashdisku, ale budou doplňkem k pevným diskům, papíru, CD a DVD a dalším médiím. Nečekal jsem, že to budu muset objasňovat komplet. Proto jsem položil v mezích možností specifikovaný dotaz. Ještě jednou děkuji za odpovědi.
Tvoje odpověď na bod 3) mi vyznívá jako protimluv, ale to už si zpracuju sám.
Ok, proste neda sa to zodpovedat. Vseobecne okolo 10rokov by to malo tie data uchovat, nemozes sa ale na to spoliehat.
Ak vies anglicky tak trochu malo citania http://www.dataio.com/newsletter/article.asp?issue= 17&id=25
alebo google: data retention flash
Bod 3 hovorim o tom ze ak pouzijes archiv, tak je lepsie pouzit taky ktory ma dodatocne info, ale IMHO najlepsie je vobec to nekompresovat do jedneho archivu, u jedneho archivu sa pri chybe moze stat ze uz neprecitas nic. Bez archivu aspon precitas ostatne subory (ktore su mimo chybneho miesta)
P.S: ja niektore dolezite veci davam aj na jedno CD 2x, aby to bolo na roznych miestach CD. Je nepravdepodobne ze sa poskodia presne tie 2 rozne miesta.
P.S.2. este k tej flash: tych 10rokov by malo byt od momentu zapisu (vtedy sa tam nacpu tie elektricke naboje ktore vydrzia tych 10rokov) T.j. ak tu flash napr. kazdych 5rokov komplet zmazes subory a zapises ich nanovo, tak teoreticky je flash nekonecna (kym sa uplne neposere, co nastane po nejakych milion zapisoch, ale cim "hustejsia" (vyssia kapacita), tym je nachylnejsia na chyby.
Proste treba vo flash obnovovat ten el.naboj co udrziava informaciu, idealne napr. raz za 5 rokov apod.