Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Starý router umírá, vybírám nový

Ahoj vespolek,
dovolím si navázat na nekonečné téma "Nový router".
Aktuálně mám router Edimax BR-6424N a min 1x denně, ale spíš víckrát se prostě odpojí od internetu a musím ho restartnout (výhodou budiž vypínač na šňůře :-) Proto jsem se jal vybírat router nový. Předně jsem si spočítal připojovaná zařízení: 2x PC, NAS, Smart TV, PS4, tablet, 3x mobil a pak zařízení návštěv. Bydlíme v bytovém domě s třiceti byty, takže preferuju dual band router a GLAN a GWAN. Vybral jsem si předběžně router TP-LINK Archer C2 AC750. Ovšem pak jsem se v tom začal vrtat a objevil jsem ještě ASUS RT-AC1200G+ a TP-LINK Archer C7 AC1750, což je asi vrchol, hlavně tedy cenový... Doporučíte mi některý z techto routerů, nebo nějaký úplně jiný?

Ještě na závěr: ten Asus se mi líbí, že je v češtině, a ty TP-LINKy zase mají odnímatelné antény (to jen pro případ, že by pokrytí nestačilo, přece jen je to dost zdí ap.).

ok, v 20/2, vsak vime jak bylo mysleno. Je to smesne malo dnes, a na mnoha mistech je limitem 100Mb wan/lan routeru (jina vec jestli je potreba "vic"). Netvrdim ze vsude, ale vyjma zapadle vesnice kam sotva doleze po dlouhem dratu nejaka shnila O2 ADSL na tech 20/2 to je dnes fakt uz malinko jinde. A mit doma v lokalni siti AC misto B/G/N je taky celkem k uzitku.

nojo, tady v Budejicich je dle rychlost.cz prumer 20/12, ja aktualne doma merim 88/55 a to sem vede nejaky bezdratovy spoj (a mam k tomu jeste prahistoricky Asus WL500Gp). Kde maj po sidlistich natahane optiky, tam je fakt limituje spis nejaky srandarouter nez co jineho.

- jako, ja nepochybuju ze je hodne mist kde mas nejake archaicke "telefonni" rozvody co propusti sotva par mega, ale taky mas spoustu mist kde je to pripojeni vyrazne lepsi - at kabelovky (viz rychlosti u UPC) nebo nove tahane opticke rozvody, bezdratove spoje v licencovanych pasmech atd. Pokud mas na vyber bud mizernou ADSL na konci stareho dlouheho kabelu nebo nic, tam je to samozrejme nuzne.

V Budějcích je Starnet.. ;-)

Ale to je krajské město, které je navíc relativně moderní a prostorově dobře situované. Když si vezmeš třeba Staré Brno (podobně to je v některých částech Prahy), tam je problém se vším - na dnešní dobu úzké ulice, velká dopravní zátěž, problematický profil terénu, poddolované území (i dnes se v Brně propadají silnice a chodníky).

Otázkou je, jestli se mi chce probírat tolika nastaveníma... uznávám, že takový MIKROTIK RB962UiGS-5HacT2HnT vypadá zajímavě, ale nevím jestli využiju jeho možnosti...

V zásadě mi je fakt jedno kolik to má antén, jestli to má češtinu nebo svahilštinu a jaký má kdo internet (20/2 nebo třeba 100/100 Mbps)... chtěl jsem poradit s výběrem a ne se hádat, jestli je Mikrotik lepší než zbytek světa... asi tak, no. V PC se hrabu skoro tři desítky let a nějak to už doma tolik nemusím, raději si vezmu knihu resp. čtečku nebo stavíme s mrňousem Lego... proto chci něco user friendly, abych nad tím netrávil volno...

PResne ten MT sa mi vala doma, ano, nastaveni ma milion, ale zas na druhu stranu ich nemusis prechadzat vsetky, funguje dobre aj po zakladnom nastaveni, dosah wifi je vyborny, nehreje skoro vobec, mozes ho napajat z PoE (o adapter menej) a v pripade, ze by si sa do podrobneho nastavovania chcel pustit, mas tu moznost, s nejakym smejd tp-linkom si o tom mozes nechat zdat.

V tom případě ti doporučím RB951G (https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/S-kryt em-a-do-racku/Wi-Fi-router-domaci/RB951G-2HnD-128- MB-RAM-600-MHz-5x-Gigabit-LAN-1x-2-4-GHz-802-11n-L 4.html) - kromě absence AC (které osobně je IMHO k ničemu, protože pořádně funguje jen v rámci jedné místnosti) mu nic nechybí a cena je necelé 2 litry s tím, že máš stále možnost použít vyfikundace jako je CAPsMAN (další AP je za cca 600Kč)