Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr zrcadlovky

Dobrý den,
Rozhodla jsem se že bych chtěla zrcadlovku, jenže jsem úplný začátečník a moc se v tom nevyznám, koukala jsem se na Nikon D3300 a D3400. Máte s nimi někdo zkušenost ? Popřípadě poradili by jste mi abych si pro začátek koupila nějaký jiný ? Rozpočet mám tak do 15 tisíc, fotit chci ve větší míře přírodu, krajinu a sem tam i nějaké ty portréty :)
Děkuji vám za každou sebemenší radu :)

Canon jsou v profi třídě lepší, ale v low-end třídě bych volil právě Nikon. A ve Vašem případě Nikon D3300 je lepší volba. Oproti D3400 je hlavní změnou SnapBridge, tedy konektivita s mobilem přes Bluetooth, jinak jsou modely totožné a i stejně fotí. Doporučuji v setu s Nikon 18-55mm f/3,5-5,6 G AF-P DX VR s cenou kolem 12000,- nebo s univerzálnějším Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX, kde je cena 16000,-. Pokud Vás tento koníček "drapne" tak si připravte ještě cca 30000,- na další dva objektivy. :-D

Každý bude radit, co má, takže bych tu objektivní radu nečekal. Mezi majiteli zrcadlovek jsou dva hlavní tábory, Canon a Nikon. Pokud člověk vybírá první zrcadlovku, je vcelku jedno, kde skončí, oba dva mají v něčem trochu navrch a v jiném jsou o chlup horší, ale kolem určitě bude spousta majitelů Nikonů doporučujících jedině Nikon a Canonů, kteří by si nic jiného, než Canon, nekoupili. Nejzásadnější bude tenhle výběr v budoucnu. Jelikož je zrcadlovka hlavně o příslušenství - objektivy, blesk, dálkové ovládání, různé filtry, což jsou všechno věci, které pětkrát přežijí tělo zrcadlovky, ale jsou vázané na výrobce, znamená první výběr těla i výběr výrobce, od kterého se potom špatně utíká. Já si vybral Canon kvůli tomu, že už v té době jsem věděl, že budu chtít dva objektivy: něco s ohniskovou vzdáleností až 250 a víc (jednoduše čím vyšší číslo, tím větší přiblížení) a časem pevnou 50. Na tohohle výrobce byly porovnatelné objektivy o něco levnější, než na Nikon.
Brašna bude potřeba, chce to dopředu uvažovat, jak velkou si vybrat. Tohle jsem podcenil, koupil jsem si brašnu na tělo s objektivem, jeden objektiv bokem a pár drobností. Aktuálně nosím tělo s nasazeným objektivem, dva objektivy bokem, poměrně velký externí blesk a až k tomu pár dalších kravinek (clony, filtry). Druhá baterie není minimálně do začátku určitě potřeba, i po 7 letech mám stále jednu. Zrcadlovka má naprosto zanedbatelnou spotřebu, když člověk nevyužívá moc displej, jen se občas podívá, co vyfotil, takže bez problémů na jedno nabití odcvakám týdenní dovolenou, na dvoutýdenní si pro jistotu beru nabíječku a v polovině dobíjím, ale jen pro lepší pocit, baterka by zvládla dva týdny bez pomoci.

Určitě Nikon D3300, v téhle třídě je lepší než Canon (měl jsem oba), a hlavně s objektivem ne 18-55, ale Nikon 18-105mm, ten vyhoví skoro pro všechny běžné požadavky amat.fotografa a nebudete potřebovat dokupovat delší ohnisko.

Před koupí bych zvážil odpověď na 3 otázky:
1) ISO-clona-čas - víte co to je a chcete se tím zabývat?
2) U zrcadlovky se počítá s výměnou objektivů. Podotýkám, že cena objektivů může násobně přesahovat v otázce uvedený limit. Jste ochotna utrácet další peníze za objektivy?
3) Jste ochotna sebou "trvale" nosit pár kil navíc?

Nikol už to asi nezajímá, nicméně poněkud demagogie.

1) může a nemusí.
2) objektiv 18-105 spoustě lidí vystačí.
3) jedná se asi o 3/4 kg.

Stejnou službu udělá i "bezzrcátko", ale bývá kupodivu dražší a není o moc menší. Když někdo vidí výhodu v zrcadlovce (a optickém hledáčku), je třeba Nikon D3xxx + 18-105 (či obdobný Canon) dobrá koupě. Hlavní výhoda optického hledáčku je v tom, že se můžu "podívat" objektivem, aniž bych to zapínal.

Nikoliv demagogie, ale realita.

1) V tom případě bude fotit na automat a k tomu už vůbec nepotřebuje zrcadlovku.
2) Opět, k čemu pak zrcadlovka? Proč platit za bajonet, když ho nepoužívám?
3) Můj fotobatoh by s tím nesouhlasil. Mám-li zrcadlovku, tak po krátké době zjistím, že potřebuji 3 objektivy. Např. pro APS-C něco kolem 11-18mm, 17-50mm a 70-200mm. A to spolu určitě není 3/4kg.

Bezzrcátka - proč ne, ale taky proč ano v případě jediného používaného objektivu 18-105? Proč platit víc jen za to, že je fotoaparát osazen bajonetem, který ale stejně nepoužívám? V tom případě lépe poslouží pokročilý kompakt s 1" čipem. Např. Např.: Sony RX100, Sony RX10, Lumix FZ1000, Lumix TZ100. A ten obvykle vleze do větší kapsy.

Ja jsem v tehle oblasti znacny amater, ale z meho laickeho uhlu pohledu zrcadlovka proste dela lepsi fotky nez kompakty (a to nemluvim o kompaktech za 2 litry). Jasne, ze nejdulezitejsi je fotograf a jeho cit pro zaber atakdale, to nerozporuju, ale fakt z toho, co jsem si sama vyzkousela, tak nejvic se mi libi fotky z tatova vic jak 10 let stareho Nikonu D70 nez z meho o neco novejsiho Lumixe FZ28 nebo mamina Sony RX100.

Takze i presto, ze mne by treba (zatim) stacil ten jeden objektiv na vsechno (18-105) a s ISO/clonou/casem si hraju jen nekdy (ale jo, aspon vim, co to je), tak si porad myslim, ze (az se rozhodnu Lumixe vymenit) budu spokojenejsi se zrcadlovkou nez s kompaktem.

"Amatér" neznamená "diletant", leckterý amatér může být lepší tuctového profesionála.
Ono je to také o ergonometrii, možnostech nastavení, úchopu a hlavně optický hledáček.Pochopitelně snímač také hraje roli.
Další problém je v tom, že slušný kompakt, jako byl třeba Nikon P7700, Fuji X30, atd. už snad ani neexistuje.
Pozn.: Rudý hadr pro "Canikony": Pentax Ricoh...

Aby bylo jasno. Neodrazuji od koupě zrcadlovky. Když potenciální kupec ví proč zrcadlovku chce a chce si jak je uvedeno s focením hrát, tak tomu jen fandím. Není pak co řešit a nezbývá než ho jen povzbudit a koupi jednoznačně doporučím. Snažím se jen vysvětlit, že zrcadlovka není vždy tou správnou volbou a vždy nedělá lepší fotky a někdy pak skončí po úvodním nadšení i kvůli váze nezaslouženě ve skříni a fotí se mobilem. To v případě, že se kupující zpočátku někde dočte o tom, že zrcadlovka ty lepší fotky dělá a přitom nechce vědět, co je třeba dál udělat, aby ty fotky skutečně lepší byly.

Jen pro vysvětlení. Zrcadlovka nedělá automaticky lepší fotky. Ano, má pro to vzhledem k velikosti čipu předpoklady. Když je ale používána v automatickém režimu a pouze s jedním objektivem, tak je na úrovni už zmíněných 1" kompaktů. Bohužel váhou a skladností ne.

Zrcadlovka dělá v rukách stejného člověka lepší fotky pokud je vybavena kvalitním objektivem obvykle cenou násobně překračující uvedený limit a pokud se fotí do raw a následuje postproces. V tom případě tvoří tělo zrcadlovky jakýsi základ a zvyšování ceny těla obvykle jen zvyšuje komfort obsluhy a použitelnost i v horších podmínkách.

Jen pro upřesnění, bavíme se o APS-C ne o full frame, kde je už pokrok více znatelný, ale také tam o to více platí, že s full frame neznalý neudělá lepší fotku jak s kompaktem.

A na závěr souhlasím s tím, že amatér není synonymum pro diletant. Amatér se od profesionála liší předně tím, že profesionál si nechává za focení platit, kdežto amatér fotí "jen" ze zájmu. A pokud dostane případně zaplaceno, tak jen tak na koupi zmrzliny. :-)