Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Lze nějaký linux spustit z Windows?

Zdravím.
Otázka vypadá blbě, ale neumím ji formulovat jinak.
Jde o to, že jeden nemocný člověk ( a už trochu nervozní a ne racionálního myšlení ) si stáhnul Ubuntu a chce vyzkoušet linux.
Počítač má jeden a to s fungujícími Win 8 tuším.( nejsem u něho a ani tam nechci jezdit. On se umí krásně nudit a být protivný )
Není schopen nastavit boot z DVD. Proto se rozhodl na volné místo na disku nainstalovat nějaký linux ( volné místo tam má ). To jsem mu po telefonu zakázal, ale jak ho znám, dřív nebo později to zkusí. Doufám, že se nenaučí z DVD bootovat.

Moje otázka je, zda existuje nějaký linux, který lze spustit pod Win. Prostředí je jedno. Hlavně aby to mělo nápis Linux.

Dík.

Proč by si nemohl spustit (nabootovat) LiveLinux a vyzkoušet si to ??? Pravděpodobně to půjde udělat přímo z W8.1 přes "další možnosti" v nastavení (odstranit potíže či obnovení, už si nepamatuju, nabídne to pak restart). Jen to musí připravit jako UEFI flešku (rufus). Do UEFI/BIOS ani nemusí lézt.

On to doufám nezvládne, ale teď je míček na jeho půlce kurtu.

Když se invalidní důchodce nudí a nic po 10 letech bádání nad linuxem neumí - jen klikat, a chce si rozvrtat počítač ( což by se mohlo stát i s tím linuxem ), nebudu mu radit víc. Buď Virt.Box nezvládne, a i kdyby, doufám, že ve Virtual boxu se nedostane/ nenajde kudy, se dostat k partišně s Win a zavaděčem. Na příkazový řádek už X let nesáhl a zapomněl, že něco takového existuje, a že existuje příkaz mount mu připomínat nebudu.

Internet doma má minimálně stejně rychlý jako já, ale je to člověk, který není schopen zformulovat otázku.
On byl kdysi docela chytrý, ale díky zaměstnání u České pošty a v posledních letech vážné chorobě uvízl ve věku modemů a telefonních linek, a není schopen si tak 10 - 15 let nastudovat něco nového.
Ani ten linux nepotřebuje. Jen se chce na chvíli něčím zabavit.

Loni jsem mu udělal novou instalaci Win. Všechno šlape a to ho nebaví.

Roztroušená skleroza je svinstvo a má na psychiku velký vliv. A je to tak ve vlnách. Někdy mluví skoro rozumně a někdy se chová jako debil a jen vysírá.

Před asi měsícem ho nebavilo, že má fungující TV, tak začal spravovat dálkové ovládání. Náhradní ovládání, které jsem mu koupil a nechal poslat k němu, prý nefungovalo. Další univerzální ovládání, které jsem dostal od sousedů, prý také nefungovalo. Fungovalo to, že jsem ho poslal do pr.... a napsal mu mail na autorizovaný servis Sencor. Ti si nechali poslat to původní ovládání a zdarma mu ho opravili/vyměnili? A to fungovalo proto, že jsem ho neměl v ruce já, a že si to zařídil sám.

Píšeš o sebe v tretej osobe, zrejme máš svetlejšiu chvíľku. Začni si onikať.

Skoč na net cestou gúúgla pod pojmom; "Dualboot, Windows + Linux", vypadne na teba celé priehrštie návodov, aj nakreslených, aj animovaných s piprlátkami na monitore.

Kdysi jsem byl dohozen jednomu týpkovi, co chtěl děckám opravit počítač. Děcka to totálně dodrbaly, já to opravoval tři hodiny. Za měsíc volal znovu, počítač byl opět v prdeli. Hry na playstation jim kupoval, ale do novýho harddisku se mu dávat prachy nechtělo. Když začal zase vyvolávat, že počítač je zase na hadry, přestal jsem mu brát telefony. A byl klid. Udělej to stejně.

Byl jsem na tom podobně. Jednomu známýmu jsem po třetím reinstalu totálně rozdrbaných XPéček během pár měsíců na jeho dotaz "Díky, co budu dlužnej?" odpověl "Dej mi pětikilo a nebudeš dlužnej nic". Chvíli na mě vyjeveně s otevřenou hubou civěl, až mu to došlo tak zaplatil a od tý doby jsem o něm neslyšel :-)

1. Virtualizace, přístupný Virtualbox.
2. Druhý pevný disk, USB flash a na něj nainstalovat linuxovou distribuci.
3. Dva os na jeden HDD sice jde, ale nedoporučuji. Končí to "odinstalací" linuxové distribuce, kdy Grub "přijde" o adresář /boot, kde mimo Stage 2,3 je i záloha původní MBR/GPT a s tím spojené zmatky.