Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pomalá manipulace se soubory

Dobrý den,
poslední dobou pozoruji velmi pomalou rychlost kopírování nebo přesouvání souborů mezi mými disky.

Mám 240 GB ADATA SSD (https://www.czc.cz/adata-premier-sp550-240gb/17682 4/produkt) a 1 TB HDD (https://www.czc.cz/seagate-barracuda-7200-12-1tb_3 /85801/produkt).

SSD mám zapojený do SATA 3 a HDD do SATA 2 (moje zákl. deska nemá víc SATA 3).Oba disky mají více než 25% volného místa.
Na začátku přesouvání/kopírování je tak 5 sekund rychlost dobrá (100 MB/s +) ale potom se to rapidně sníží pod 1MB/s. Pravidelně projíždím seznam programů, nemám tam žádné zbytečnosti a mám jich poměrně málo. V pozadí mi neběží žádné náročné programy.

CPU - intel i3-2120
MB - MSI B75MA-P45

Díky za rady!

Live linux sa dá nahrať na usb flešku, z nej sa dá nabootovať počítač, bez toho aby si ho inštaloval na disk. Získaš tak takýto testovací dočasný operačný systém.

Preskúmaj ešte Monitor prostriedkov v čase keď to spomalí. Všímaj si vyťaženie diskov, cpu, a takisto čím je otvorený súbor ktorý kopíruješ.

Při kopírování na flashku z SSD byla rychlost stabilních 20 MB/s a SSD byl vytížený na 6%.
Z flashky na SSD - rychlost 30 MB/s, zatížení disku 10 - 20 %
Z flashky na HDD - nejdříve se 5 sekund nedělo nic, poté pár sekund rychlost 20 MB/s, a posledních asi 200 MB se koupírovalo 1 MB/s. Vytížení disku 100% a celou dobu to psalo že disk pracuje rychlostí 2 MB/s
Z HDD na flashku - pár sekund nic, poté rychlost pomalu rostla na 20 MB/s až do konce. Vytížení disku 100%, podle správce úloh měl rychlost 2 MB/s.

Nevím, cokoliv okolo SATA, např. přepnutí na SATA1, nebo tam nemusí být nic. Záleží na konkrétní základní desce, co tam výrobce nacpal za možnosti.
Vypni i ten defender. A taky se podívej do správce úloh, zda nemáš nějakou zvýšenou aktivitu na harddisku, tedy jestli nějaký další proces nepracuje s diskem.

crystaldiskinfo ukazuje stav disku = s.m.a.r.t.
ty máš screeny z crystaldiskmark = test rychlosti.

takže kabel je vyměněn? je mi jedno, jak se choval jinde, může jít o nějaký problém v konektorech. i to by mohly naznačit chyby crc v crystaldiskinfo.
taky jsem po tobě chtěl přepojit do jiného sata konektoru na boardu. jde o to, že kvůli chybám přenosu může mít windows v registrech u toho portu nastavený pomalejší režim. při změně sata portu se bude režim detekovat znovu.
aha, kolegovi jsi psal, žes zkusil změnu, tak doufám žes to nevrátil.

Žádné programy v pozadí na HDD neběží (koukal jsem se do Sledování prostředků)

to je tuším ta atrapa, co ukazuje i diskovou aktivitu, ok.
když nic neběží na pozadí, kolik procesů vidíš v process exploreru?

googledrivesync by s tím sice neměl mít souvislost, ostatně ssd disk se ti chová asi normálně. ale na tom pc, kde ji testoval 1tb disk, tam googledrivesync nebyl nainstalovaný?

v paměti je dokonce 2x rundll32.exe - to je běžná součást windows, které je však často zneužívaná i ke spuštění škodlivých dll.
při položení myši na ten proces se ukáže bublina s celým tvarem, co ten rundll spouští.
taky je možné spustit ms autoruns a prolézt si záložky logon a scheduled taks.

máš tam hodnotu vytížení "interrupts" 1.27% - nějakou dobu to sleduj, normální spotřeba výkonu cpu na obsluhu interrupts bývá mezi 0-0.5%.
pokud se to trvale drží výše, máš hw problém.

edit: jestli chceš vidět, zda je neschopný avast jen "deaktivovaný" nebo slutečně odinstalovaný, prohlédni si
ms autoruns: záložky drivers a services.

Tak jsem si zkoušel přečíst veškeré odpovědi, jestli jsem náhodou nějakou radu nepřeskočil, a našel jsem, že mám aktualizovat ovladače USB. Tak jsem si stáhl Driver Booster, ten mi našel pár systémových ovladačů, že jsou extrémně zastaralé, tak jsem je aktualizoval a nyní vše běží v normě (+- 80 MB/s).

Takže děkuji všem za rady a za skvělý přístup.

Jinak interrupts mi běží, pokud nepohybuji myší, kolem 0,6%.