Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Na 386 jaký systém?

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o pomoc, stejně jako se na mne obrátil jeden soused na chatě...
Někdo mu dal počítač..Nevim o něm nic, ale podle toho co mi ukazoval, tak mu tam naběhne bios , příkazová řádka a konec, takže tam nemá žádnej operační systém. Něco mumlal, že by to měla být 386ka a že ten co mu to dal, říkal ať si sežene Windows 95, jinak že mu to bude stačit na psaní, co on chce.
No a kámen úrazu je v tom, že jsou prázdniny a já se bojím jet na chatu, aby mě tam zase neotravoval celý den, minule ze mne vymámil, že jsem mu slíbil, že až příště přijedeu, že mu s tím pomohu a že mu tam něco dám aby mohl psát na pc.
Prosím o radu, tedy, jak na věc...
Na blešáku jsem mu koupil originál Windows 95, německy. Takže pokud to rozběhne, bude se ještě učit německy, ale to je vedlejší a už jeho boj..
Chtěl jsem vědět jestli se Win 95 instaluje stejně jako například WIn 98, což z nabootování z cd, nebo je v tom ještě nějaká bota, že tam musí mít nejdřív Dos?
A zdali právě je to vůbec reálné mít WIn95 na Procesoru 386, nebo mi prosím poraďte jinou variantu, aby tam mohl alespon něco nacvakat a uložit si to jako text, to je jediný o co mu jde...

podrobnosti případně vysvětlím...:)) (jak o sousedských vztazích, tak o něm)

Není nad to mít souseda nadšeného počítačového amatéra... ;-):-D

Nestačila by mu na texty T602 nebo MAT - oba dosovské, staré, ale na i386 jako dělané... Co s těma textama bude dál dělat? Tisknout? Nebo někam posílat? Kvůli formátu souboru...

Jinak ohledně těch Win bude záležet, kolik tam má RAMky a jak velký disk, aby se mu tam vůbec vešly.
CD s Win95 není bootovací, pokud se pamatuju, takže budeš potřebovat startovací disketu.

Děkuji za pomoc.
Co bude dělat s tím co napíše, už nechám jen na něm, řekl bych ale že to bude asi tak maximum co svede, a co mu bude stačit ke štěstí je to, že si napíše jaké bylo počasí a kolik vypil piva, uloží a půjde koukat na TV, pak bude říkat všem v hospodě, že píše na počítači.
Je trochu jednodužší, zato víc vyčuranější...
No a ten dos bych mu tam dostal jak prosimtě?
Myslim že tam asi ty 95ky fungovaly, jen když to dostal, tak mu zformátoval disk ať si poradí.. no já měl tu smůlu...

Na 386 by byl tak DOS (a na psaní pak T 602, nebo Windows 3.1 a dát tam Works 3). Podle mě nemá cenu se s takovým počítačem dělat,. Strávíš na tom celý den, za týden tam něco podělá a bude se furt dělat něco dokola. Za pětikilo sežene možná i pentium I, kde mu budou chodit alespoň Win 98 a podělá to až za 3 týdny :-).
Zprovoznit 386 v dnešní době bych přirovnal k zprovoznění Trabanta. Nejede to, nic na to neseženeš... Přitom za stejnou cenu a úsilí, co do toho vrazíš seženeš provozuschopnou Škoda 120. Pokud si samozřejmě nezakládá na tom, že je to Trabant, ale chce jezdit.
Win 95 ti na tom možná ani nepůjde nainstalovat.

Zbláznil ses? Pentium I za pětikilo? To by musel k tomu Pentiu to pětikilo ještě dostat za to, že si takovej krám odnese. Já dostal zadarmo PII 350MHz s 10GB diskem, že si tam budu hrát starý hry. Leží to na stole a půl roku jsem to nezapnul.

Taková 386 je spíš danajský dar - obdarovaný získá hromadu starostí se starým šrotem (a lidi okolo něho jsou nuceni ty starosti sdílet) a dárce je rád, že se toho zbavil. U nás naštěstí dvakrát ročně dělá obec sběr nebezpečnýho odpadu - už jsem tam vyhodil hromadu starých harddisků a asi tam skončí pár mobilů, který se mi začínají hromadit ve skříni.

386 s 8 MB RAM jsem neviděl.
Raritou jsou i 386 s poloviční RAM.
Minimum pro Win95 je těch 8MB a i pak to bude nabíhat několik minut a odezva po kliknutí myši se bude dostavovat po několika sekundách.

Z hlediska rychlosti bych doporučil maximálně Win3.11

Ale není rozumné se rozhodovat/ptát na základě domněnek...

Já jsem se mu to taky snažil vysvětlit, že lepší vybavení má snad i mikrovlnka.
To ho ale neznáte...já sice také až tak moc ne, ale co na mě valá, to mi stačí..
Je lehce opožděněj (bez legrace), je postižený na jedno oko, dost toho využívá a staví si to jako záminku, abych pomohl chudákovi..
Je mi ho vlastně líto, ale říct takovému člověku, že když dostal od někoho pc, které dle něj má ještě nějakoui tu cenu, že ať ho raději dádo sběrny na plech, tak nevím co by se mu stalo.
Právě to mě na tom štve, budu mu tam vrtat celej den, s volna budu mít prd a ještě to k ničemu nepovede, že já blb jsem se nechal pozvat, abych se na to jako lufťák starej z Prahy podíval..ach jo..

Ps. cdrom jsem si všiml, a lísteček papíru, co tam měl, bylo že tam ty 95 chodily, takže tam těch 8 ram, snad bude mít...

Netvrdím, že se na 386 Win 95 nenainstalují, ale je naprostý nerozum a ztracený čas pokoušet se o to. Mnoho lidí vyhazuje daleko výkonnější počítače. Mě doma stojí P 166 a P 233 a čekají na odvoz do sběrného dvora. České Win 95a originál CD mám v šuplíku. Rozmluv mu tu 386.

Já bych mu tam nacpal T602, DOS tam patrně nějaký bude, když naběhne příkazová řádka (zkus příkaz DIR). Případně nějakého starého Nortona či jiného commandera, aby se mu do menu mohlo nastavit spuštění toho texťáku - sám to asi nesvede. Pak rychle daleko utéci a neustále nemít čas.

U sálového počítače Tesla 200 byla kouzelná kapacita paměti 64Kb! - vybavovací doba 556 nanosekund. Byla to bedna velikosti cca 70x70 cm, co bit, to ferritový toroid, kterým se ručně prošívaly 4 dráty (x, y, čtecí, zákazový). Celá ta sranda přišla na pakatel. Jeden milión korun. Píšu to raději slovy.

Myslím si totéž, pokud je příkazová řádka tak tam nějaký DOS už bude a třeba i něco navíc. Jinak jakákoliv oživovací pětiminutová práce na takovém stroji převýší jeho cenu. V každým bazaru se dá koupit za pár stovek aspoň PI.
P.S: A klidně se může stát že když napíše do přík. řádky win, naběhne úžasný OS WIN 3.11 :-)

Jo tos mi vlastně připomněl, jak mi jednou někdo půjčil noťas 486. Byl tam narván Win 95 a nedalo se ani psát v Notepadu. Písmena se zapsala snad po pěti vteřinách a popojet myší o půl monitoru bylo na půl minuty. Na 386 by to muselo být ještě úžasnější.
Tuším ale, že 386 ani nesplňuje minimální požadavky pro Win 95.

To si mal bud extremne malo RAM alebo bol ten Win95 v zalostnom stave. Win95 na 486ke by mali byt akotak pouzitelne. Daju sa dat myslim aj na 386 ale tam je to fakt dost pomale (zavisi aj ci to je 386SX alebo DX a co to je konkretne zac) hlavne zvykne byt v 386kach velmi malo RAM pre Win9x

Pamatuji si, že když si bratranec koupil první PC, byl tam nainstalovaný úžastný Klasik. Pátral jsem po něm a byl to textový editor, nikde jsem ho však nesehnal. Nepoužívali jsme ho jako texťák, spíše jako jednoduchý "game launcher" :-). Pokud by mi někdo Klasik sehnal, má u mě :beer:... nebo spíš radši Kofolu :-).

Myslel jsem, že už to bude abandon :-) Hned se ale jdu regnout, třeba mi pošlou aspoň demo.

2Kráťa: je to ono, dobrý co? Možná, že toto je to pravé. Hodit tam ještě Arachne a může se s jistými omezeními připojit i ke globálnímu mozku :-). Ikdyž já osobně bych tam asi hodil Volkov Commander a nějakej dosovej jednoduchej editor.

Ad DOSové GUI: Nejsou špatné ani Seal, BlueBoard (dříve System 2001) a velmi pěkný bylo i jedno GUI od nějakých slováků, už si ale nepamatuju název, myslím, že bylo multiplatformní. Byl tam jednoduchý správce souborů, textový editor a hlavně to mělo strašně hezkou grafiku.