Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Doporučení pro server

Zdravím všechny. Chtěl bych pro menší firmu s 10-ti PC pořídit nějaký server nebo spíše "server". Má plnit funkce mail serveru, file serveru a db serveru (zatím db asi 0,5 GB, ale bude růst - koncem roku cca 1 GB). Vím, že ideální by bylo koupit něco od Dellu či HP, ale asi bude problém s cenou. Viděl jsem např. i nějaké servery značky HAL3000, chci se zeptat, zda s nimi máte někdo zkušenost? Popř. doporučte nějaké jiné řešení (ne linux). Děkuji.

Já jenom nevím, jestli u těchhle malých firem je zapotřebí vůbec volit implementaci se samostatným serverem.

Ve své kanceláří jsem to vyřešil tak, že jeden PC (na kterém pracuje sekretářka a jenž byl co do výkonu značně předimenzován) slouží jako „quasiserver“. Jsou na něm MS Windows SBS Standard 2003 s Exchange a SQL serverem, síťový disk a síťová tiskárna. K němu jsou připojeny ostatní PC, které jsou normálně nainstalovány jako samostatné počítače s vlastními XP s tím, že v případě potřeby fungují přes Terminál Services jako terminály.

Je mi známo, že tohle řešení se zásadně nedoporučuje, ale musím přiznat, že i když to všechno jede pod Windows, za měsíc co to provozuji, jsem s tím neměl ani jeden problém.

MB: Asus P5B-E
Proc: INTEL CORE 2 Duo 6600, 2.40 GHz
RAM: 4GB DDR2-667
GK: Asus EAX1300HM512
NET: 100/1000
2 x 300GB HDD v RAID 0
DVD: HP Writer 640c

Snažil jsem se do něj narvat co nejméně interních zařízení a ty vnější (TV tuner, skenery, síťový disk pro zálohování, kolébku pro PDA atp. připojuji jen v případě potřeby, tedy kromě routerů a tiskárny s faxem).

No to teda... RAID 1 ano, ale proč u serveru RAID 1 ? Za to zvýšení rychlosti by mi ten strach nestál. Jinak ale i když musím uznat že značkový server od HP je opravdu kvalita, od 20-30 uživatelů výš o jiném řešení nepřemýšlím, pro 10 lidí se mi zdá jako zbytečný luxus. Já vím, pokud zákazník skousne cenu tak má správce klid ale když mám zákazníka 10 km daleko, buď něco postavím a záruku řeším kus za kus na svoje triko nebo koupím "obyčejný" značkový (opravdu značkový) s nějakou lepší konfigurací kde mám taky záruku rychlého servisu.