Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Doporučení pro server

Zdravím všechny. Chtěl bych pro menší firmu s 10-ti PC pořídit nějaký server nebo spíše "server". Má plnit funkce mail serveru, file serveru a db serveru (zatím db asi 0,5 GB, ale bude růst - koncem roku cca 1 GB). Vím, že ideální by bylo koupit něco od Dellu či HP, ale asi bude problém s cenou. Viděl jsem např. i nějaké servery značky HAL3000, chci se zeptat, zda s nimi máte někdo zkušenost? Popř. doporučte nějaké jiné řešení (ne linux). Děkuji.

loading...

jakou má souvislost značka HW serveru a OS? :-?

HALy dělá 100mega, za tu cenu to není až tak špatné, ale tak jako tak je to "skládačkový" server. Kvalitám serverů od Dellu nebo IBM se to nevyrovná, tomu ostatně odpovídá i cena.

jinak tvá specifikace "mail, file a db" server je poněkud vágní. Tohle vše provozovat na jednom stroji bude vyžadovat docela výkonný HW, obzvláště RAM bude asi "furt málo", obzvláště pokud míníš nakoupit řešení od MS.

nebude, protože v ceně těch značkových máš povětšinou nějaký kvalitní řadič disků od LSIlogic a podobných firem s vlastní pamětí atp. S tím se HAL s nějakým levným intel RAID řadičem rovnat opravdu nemůže (i když je aspoň spolehlivý).

otázka zda linux na drahý HW opravdu tak nestojí. Já stavím Linuxové stroje téměř výhradně na "lepším" HW (reálně je ten HAL to nejmenší co akceptuji pro server, co nefunguje jen jako internetová brána)

Ja teda neviem preco nie linux, ale neda sa mi nezapojit do debaty.
Pre 10 PC a mensiu firmu pouzit znackovy server? Preboha preco? Taketo firmy tvoria gro mojich zakaznikov poznam ich problemy, viem co sa asi potrebuju (vsade je to takmer rovnake) a viem co je pre nich dobre a co nie. Preto dodat takejto firmy HP alebo IBM server je to iste ako ked si majitel kupi namiesto na prevazanie tovaru rovno kamion hoci mu staci dodavka. Som jednoznacne za skladacku, ale je to len moj nazor;o).
A inak neviem z coho prameni ten panicky strach ludi pred linuxom. Kedysi som videl na nete zopar firiem u vas, ktore ponukali "zazracne krabicky" kde bezal linux plniaci ulohu mailservra, printservra, fileservra...atd. Vyhoda takehoto riesenia bolo, ze sa to obsluhovalo klikanim a clovek ani nevedel, ze tam bezi linux. Firmy k tomu davali moznost dokupit si podporu a v konecnom dosledku to vyslo o dost lacnejsie ako ponukane znackove riesenie.
Dell, HP, IBM ano, ale tam kde to ma vyznam a opodstatnenie.

Přidám k tomu svůj příběh. Kdysi jsem, ještě u dodavatelské firmy, dodal jedné projekční kanceláři s cca 10-ti PC server. Tehdy poměrně luxusní řešení Compaq ML530 za cca 300K. To byl rok tuší 2000. Skládaný server by v té době v podobné konfiguraci vyšel na nějakých 50K, možná víc. Xeon, 1GB RAM, HotPlug diskové pole s HW řadičem, zálohování na AIT. Možná si řekneš, zbytečné. Ale ne pro firmu, pro niž je dostupnost a bezpečnost dat to nejdůležitější. Predikce chyb, Compaqům vlastnost tak vlastní zafungovala a vlastně jen na report z Inside Manageru jsem měl nový disk v rámci záruky dřív, než se starý posral.
Za těch cca 7 let byl server vypnut snad dvakrát. Jednou, při přidávání procesoru a pole, podruhé když jakýsi přiožralý bagrista překopl přívod NN. Jo, v té "projekční kanceláři" dnes pracuju. Na serveru běží správa dokumentace pro cca 30 uživatelů, donedávna proxy a pošta a takové ty další blbosti (DNS, DHCP aj).
Moje stanovisko je, že když server, tak značkový. A když značkový tak HP (Compaq). Bez ohledu na počet uživatelů. To není reklama, jen vyjádření spokojenosti s kvalitou.
Možná, že kdybych tehdy nepřesvědčil vedení oné kanceláře na tohle řešení, měli by dnes pátý skládaný server, nervy, několikanásobně vyšší náklady a já bych asi neměl tohle místo.

taky to tak vidím.

Ono totiž hodně záleží na tom, jak člověk k tomu přistupuje. Já to většinou nainstaluju, nakonfiguruju a už se o to nestarám (tedy s výjimkou úprav, updatů atp.). Tříletá (a víceletá) záruka a servis mě oprošťuje od nutnosti někam neustále jezdit a měnit vadné díly.

Kdybych měl servery ve městě kde bydlím, tak to neřeším, ale já je mám rozstrkané po různých místech, třeba i 250km daleko.

Já jenom nevím, jestli u těchhle malých firem je zapotřebí vůbec volit implementaci se samostatným serverem.

Ve své kanceláří jsem to vyřešil tak, že jeden PC (na kterém pracuje sekretářka a jenž byl co do výkonu značně předimenzován) slouží jako „quasiserver“. Jsou na něm MS Windows SBS Standard 2003 s Exchange a SQL serverem, síťový disk a síťová tiskárna. K němu jsou připojeny ostatní PC, které jsou normálně nainstalovány jako samostatné počítače s vlastními XP s tím, že v případě potřeby fungují přes Terminál Services jako terminály.

Je mi známo, že tohle řešení se zásadně nedoporučuje, ale musím přiznat, že i když to všechno jede pod Windows, za měsíc co to provozuji, jsem s tím neměl ani jeden problém.

MB: Asus P5B-E
Proc: INTEL CORE 2 Duo 6600, 2.40 GHz
RAM: 4GB DDR2-667
GK: Asus EAX1300HM512
NET: 100/1000
2 x 300GB HDD v RAID 0
DVD: HP Writer 640c

Snažil jsem se do něj narvat co nejméně interních zařízení a ty vnější (TV tuner, skenery, síťový disk pro zálohování, kolébku pro PDA atp. připojuji jen v případě potřeby, tedy kromě routerů a tiskárny s faxem).

No to teda... RAID 1 ano, ale proč u serveru RAID 1 ? Za to zvýšení rychlosti by mi ten strach nestál. Jinak ale i když musím uznat že značkový server od HP je opravdu kvalita, od 20-30 uživatelů výš o jiném řešení nepřemýšlím, pro 10 lidí se mi zdá jako zbytečný luxus. Já vím, pokud zákazník skousne cenu tak má správce klid ale když mám zákazníka 10 km daleko, buď něco postavím a záruku řeším kus za kus na svoje triko nebo koupím "obyčejný" značkový (opravdu značkový) s nějakou lepší konfigurací kde mám taky záruku rychlého servisu.

Když se ten nárůst výkonu využije a je potřeba, tak to smysl má. U jednoho PC kt. jsem stavěl s požadavkem na co nejvyšší přenosovou rychlost disku (práce s velkými soubory, 2x obyč. SATA II do stripu) jsem naměřil 300 MB/s, což myslím ujde, přitom řešení relativně za pár korun. Pro hotová zpracovaná data jsem mu tam dal samozřejmě disk třetí jako úložiště s upozorněním že se RAID kdykoli může pos..