Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Sdílení mezi xp a vista

Dobrý den,
mám notebook:
Win Vista, jediný profil(administrátorský)"Admin",heslo "XYZ", skupina "HOME", žádné aktualizace, žádný AV/FW
a stolní počítač:
WindowsXP, jediný profil(administrátorský)"Admin",heslo "XYZ", skupina "HOME", žádné aktualizace, Comodo, AV

Oba připojeni přes router. Automaticky z DHCP a DNS. Na ping se vidí. Internet na obou. Žádný Guest/jiný profil.
Sdílím jak C:\,D:\,E:\ tak vybrané složky.
Chci si připojit síťové jednotky nebo přes místa v síti se napojit, ale pak mi tam vyběhne okno kam mám napsat uživatelské jméno a heslo. Tak tam napíšu profil "Admin" a "XYZ", který používám na stolním ale stejně to vypíše chybu - ať zkontroluji jméno/heslo. Na obou používám jeden profil se stejným jménem i heslem.

Když to zkusím přes \\192.168.xxx.xxx tak mi vyběhne okno se vším co chci a jak by to mělo vypadat. To je možná taky problém - je možný, aby si prakticky každý přes tuto IP zašel na "návštěvu" do mých složek?!
Na druhou stranu u těchto složek jsem pouze změnil "Sdílet v síti" - ano. "Povolit aby uživatelé v síti mohli měnit soubory?" - ano. Což přesně odpovídá tomu co chci.
Narušuje to bezpečnost mých dat? (pro šťourali - na visty nainstaluju fw až vyjde comodo pro vistu; snad brzo)

Díky za radu

Tak konečně je vše jak má být. Tak pro všechny (a taky pro mě) do budoucna:
1)v souboru C:\windows\system32\drivers\etc\hosts dopsat tyto řádky:(neopisujte slepě moji IP...)
192.168.2.101 Notebook
192.168.2.100 PC

2) Mít 2 profily se stejným jménem. Na heslo se případně doptá sám pokud jsou různá.

3)Přístup přes IP jako zástupce - měl jsem obavy z bezpečnosti - je též ochráněn pomocí hesla. Já jsem ho nemusel zadat(a to mě zmátlo), protože byla stejná.

4)Při nasdílení složky změnit v oprávnění "Everyone" na "Authorized users". "Everyone" vymazat.

Oba připojeni přes router. Automaticky z DHCP...

abys neměl po čase problém s náhodně přidělenou novou ip, ale na tom domácím routeru se to dá ošetřit.

"Authorized users" - dík za upřesnění, s "home" svinstvem jsem zatím neměl žádnou zkušenost. taky to že umí zadat jméno a heslo síťového disku (čili jiný účet než svůj) je dobrá zpráva.
v xp-pro u sdílení everyone automaticky ruším. buď je to admoš a moje nastavení nepotřebuje, nebo vybraný konkrétní uživatel/group, a jen ti mají povolen přístup k sdílenému disku.

taky dík za upřesnění s root adresářem, home pro mě jsou fak vesnicí ve španělsku.

Furt tomu, ale moc nerozumím.
Pro mě by byl ideální stav abych mohl "Authorized users" nahradit za \\Notebook\Admin s heslem "XYZ" a na druhým počítači \\PC\Petr s heslem "123".
A jen tito (rozdílní) uživatelé by měli přístup do sdílených složek. Jenže jak jsem "skoro" pochopil tak by na obou počítačích musel být profil "Petr", "Admin".
Ale já nechci mít při bootování/přihlašování na výběr z více profilů. Jak by pak vypadala situaci při "Admin" "Petr" "Jan" "Lucie" ? Chápete, pro každýho extra profil...

není pěkné že jsi pro jeden problém založil 3 dotazy, fouknu to všechno sem:

Záložka "sdílení" vs. "zabezpečení"
sdílení jsou oprávnení z hladiska přistupujících přes síť
zabezpečení je přístup pro lokálně přihlášené uživatele - na jednom pc může mít účet více uživatelů, ale nemusí mít přitom práva dostat se všude.
nakonec se oboje nastavení sdílení a zabezpečení stejně prolínají.

(Ne)omezená oprávnění při sdílení
sdílení složky pro everyone:
authorized user je jakýkoli existující účet na tom pc, se jménem a heslem
složku veřejné dokumenty neznám, zobrazení podobných svinstev v registrech zakazuju.
sdílení do internetu pro celý svět bych si nedovolil ani náhodou - na to si pořiď ftp server.

kolik účtů je vlastně třeba:
normální je, že každé windows má svého admina se svým heslem. ale špatně je pokud toho admina používáš pro všechno - tím svůj systém po čase pošleš díky virům s administrátorskými právy do kytek.
čili stejně normální je, že nesdílíš celé disky a už vůbec ne pro celý internet, ale jen vybraný adresář, s právy read only. přístup k němu blokuješ firewallem a přístupovými právy.
normální tedy je vymyslet nějakého univerzálního uživatele s omezenými právy pro přístup ke sdílenému adresáři - jen pro čtení. přístup i pro zápis necháš jen admošovi.
zapomeň na to, že lidi kterým dáš právo zapisovat, ti ze škodolibosti/závisti/ ale nejvíc z blbosti něco nesmažou - čili to může jen admoš, nikdo jiný.

Děkuji za vyčerpávající příspěvek

záložky už chápu

"složku veřejné dokumenty neznám, zobrazení podobných svinstev v registrech zakazuju." Tahle složka byla jen pro příklad - složka kterou bych chtěl sdílet s jiným nastavením než nastavení nadřízené složky/disku.

Ten internet je asi blbost, této myšlenky se tedy vzdám.

"čili stejně normální je, že nesdílíš celé disky a už vůbec ne pro celý internet, ale jen vybraný adresář, s právy read only." Takovýto normální přístup bych chtěl vůči většině lidí se kterými sdílím, ale je zde uživatelský profil na druhým pc u kterýho chci plnou správu protože s ním pracuju já nebo můj bratr...

"normální tedy je vymyslet nějakého univerzálního uživatele" Máte pravdu tím bych to asi vše vyřešil, ale po internetu jsem četl nejeden článek který tvrdí, že speciální účet "Guest" dělá problémy.
Mám vytvořit "normální" profil "Host"|"Kolegove"|"Kdokoliv" s podobně omezeným právy jako je systémový "Guest"?

příklad:
na pc, kde chceš mít data co chceš sdílet do sítě - pozor, kvůli masce jen za routerem - vytvoříš:
- uživatele "sdileni", heslo "sdileni1"
- pro ty data třeba adresář D:\net, sdílený klidně jako \\computername\net.

adresáři "net" nastavíš sdílení pro Authorized users, a v zabezpečení dovolíš uživateli "sdileni" pouze číst, viz i jan fiala v tvém dalším dotazu.

pro sdílení do barákové sítě musí na tvoji ip adresu vidět, což nejde u pc za routerem. některé routery mají funkci "virtual server" pro zpřístupnění sdílených dat.

i když budeš mít na pc více účtů, přesto se můžeš automaticku přihlašovat do svého oblíbeného. nastavení autologon třeba přes tweakui, nebo:
Start - spustit: control userpasswords2

Díky za ten "control userpasswords2" to určitě použiji.
Tohle nastavení by se mi líbilo, když pak ale přejdu s notebookem do jiné sítě (domácí - školní - domácí), tak nastavení zůstane platné? Asi jo.

Takže moc děkuji za pomoc, až vyjde comodo firewall pro visty tak udělám čistou instalačku, nastavení sítě a pak zálohu celého systému přes Acronis :)

- práva k adresáři zůstanou nastavena,
- zůstane i "vyexportovaný" adresář t.j. nastavený pro sdílení - proto je dobré ať je k němu přístup rozumně omezen jen pro ověřené uživatele
- pro přepínání mezi různými sítěmi (různé statické ip adresy, duální adresy, dhcp) se mi velmi osvědčila přehledná utilitka netsetman, pro domácí použití free.