Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem WinXP - uživatelské účty

Ahoj všem, prosím o radu:

Domácí single počítač s WinXP SP2 s účty:
* Administrátor (nezobrazuje se na úvodní obrazovce)
* Artur - správce počítače
* Bohouš - správce počítače
* Cyril - omezený účet

Artur a Bohouš se pohádali a nyní mají obavu, že jeden z nich může druhému ze vzteku změnit typ účtu ze "správce počítače" na "omezený účet". Je možno tomu nějak zabránit, např. někde něco nastavit, co by ten druhý správce pc nemohl obejít?

K účtu Administrátora nemá přístup nikdo z vyjmenovaných A,B,C. Artur i Bohouš chtějí být i nadále správci pc. Administrátorovi samozřejmě musí zůstat plná práva ke všem zásahům.

Doufám, že je to srozumitelné? Děkuju předem za odpověď.

No neviem, kedze ti spravcovia existuju osobitne. V takom pripade musis z jedneho zn nich urobit usera s obmedzenym uctom, aby sa nedostal k nastaveniam. Alebo ich daj ako obmedzenych oboch, a pristup ku vsetkemu bude mat len admin. Klasicky vo windowse taketo daco asi neexistuje, mozno cez nejaky externy program typu Hlidaci Pes by sa to dalo.

z jedneho zn nich urobit usera s obmedzenym uctom, aby sa nedostal k nastaveniam...
Alebo ich daj ako obmedzenych oboch

To nemůžu a ani nechci. Artur i Bohouš potřebují být správci počítače kvůli některým specifickým programům, které pod omezenými účty zlobí nebo neběží vůbec. Potřebuju tedy nějak zafixovat stávající stav, aby si nemohli škodit navzájem, než jim ty horké hlavy vychladnou ;-)

Artura a Bohouše vyliskat zavčasu jinak si nejenom zablokují účty ale možná odpojí i Administrátora díky příkazu net user administrator noveheslo.

Vytáhnout pevný disk a prodávát live cd od linuxu:-), zrušit teplé večeře... Jinak jedině disk rozdělit a nainstalovat xp vícenásobně pro každého sólo.

možná odpojí i Administrátora díky příkazu net user administrator noveheslo.

Hmmm, nehezká představa 3-[ Ovšem pokud by to Artur s Bohoušem udělali, pak by měli smůlu oba. Admin může disk klidně naformátovat, nainstalovat čisté windows a přidělit jim oběma omezené účty. Oba by tak přišli o všechna svoje data, nastavení i práva :-p

Edit: Nebo jim tam dám linux, to bude bomba. S tím zatím neumíme nikdo :-D

Řešení je prajednoduché: Artur i Bohouš se poníží na Omezený účet. Když budou potřebovat spustit spejšl program v Admin módu, půjdou s prosíkem za Administrátorem a ten jim to po chvíli brblání spustí, leč zároveň neopomene přísně upozornit, aby se okamžitě smířili nebo jim nabije a disk přeformátuje.

Zkoušela jsi z nich udělat PowerUsery?
To je takový hybrid mezi omezeným účtem a adminem. Mohou téměř všude, takže by to těm "specifickým" rogramům nemělo vadit, ale nemají plný přístup ke správě počítače (měnit hesla adminům)

Musela bys přes pravou myš na Tento Počítač / Spravovat / Uživatelé
Ve vlastnostech čtu na záložce "Je členem" bys pak odstranila skupinu "administrators" a přidala "power users"

Problém může být ve Vaší verzi Windows XP, o které se nezmiňujete.

Omlouvám se, že jsem to neupřesnila hned. Potřebuju tento problém vyřešit na více místech, přičemž na některých počítačích mají WinXp Home, jinde WinXp Prof.
Ve verzi Home je to tedy neřešitelné?

Myslím že v XP Home je jen umělé omezení že to nejde. Zkusil bych tohle http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?Fam ilyId=C0011AB8-3178-4701-A791-EAFBA0F42DE2&display l ang=en a jestli to na XP Home funguje. V dialogu výber domény napiš \\nazevpocitace a měly by se ti načíst seznamy skupin na počítači; kliknutím na uživatele ho pak můžeš přidávat nebo odebírat ze skupin.

Podle MS to nemá fungovst ani v xp pro, kde to funguje, tak bych zkusil i Home.

Edit: kdyby to hlásilo "nelze spravovat doménu Windows 2000 nebo vyšší", je to blbá verze, kdyžtak pošlu správnou na vyžádání mailem. ;)

Problém může být ve Vaší verzi Windows XP, o které se nezmiňujete. Ve verzi Home je na výběr jen správce nebo omezený účet (nic jiného).

Nesmíš tam chodit přes ovládací panely, ale viz můj příspěvek výš - pravá myš na Tento počítač / Spravovat / Uživatelé - rozkliknout a záložka "je členem".

K dispozici je mnohem víc předdefinovaných skupin než Admin a BFU

s admošem nevydrbou, jeho heslo se dá vynulovat a přihlásit bez něj, jsou na to nástroje.
pokud si něco přepíší, mělo by se to objevit ve vlastnictví těch souborů.

změna hesla - kdo ji provedl - se neloguje. (pravda to úplně není, protože když se nastaví politika vypršení hesel a zákaz jejich opakování, někde se jejich historie ukládat musí, ale tam bude spíš jen hash, bez toho kdo heslo měnil). ale pokud jde určit čas změny mi neznámého klíče v registru* (třeba přes prohlížeč registru v altap salamanderu) a v eventlogu vidím kdo byl zrovna přihlášený, má po admošských ptákách.

*) edit: co to melu, hesla jsou snad tu C:\WINDOWS\system32\config\SAM, takže ten nápad s časem změny nebyl šťastný