Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pevný disk v routeru jako vlastní online storage?

Prosím o vysvětlení k pevným diskům připojitelným přes LAN, které lze koupit např. tady http://www.czechcomputer.cz/cat_tree.jsp?bpath=Pevn %C3%A9+disky%5CLAN.

Chceme nějaký LAN-disk koupit, připojit do routeru a používat je jako vlastní online úložiště dat, které by bylo přístupné odkudkoliv, kde je připojení k internetu. Předpokládám, že to lze, ale jak se to dělá?

V místě, kde by ten LAN-disk byl fyzicky umístěn, není žádný server, žádná doména. Je tam jen trvale připojený obyčejný adsl router se 4 sloty a do něj jsou připojené 2 počítače, které nejsou sesíťovány a fungují jako single.

1) Aby ten LAN-disk byl přístupný odkudkoliv, musí mít asi přidělenou nějakou www adresu, že. Což znamená mít vlastní doménu a někde nastavit, že ten disk má být přístupný pod adresou landisk ?

2) Jak chránit data na tom LAN-disku, aby k nim neměl přístup někdo jiný? Firewall musí být na routeru? Plus nějaké utility zabezpečující, že adresa landisk bude přístupná jen po zadání uživatelského jména a hesla?

3) Jsou pro tento účel vhodné všechny LAN-disky v tom odkazu nebo jen některé? Neboli jaké parametry musí mít LAN-disk, aby mohl fungovat tak, jak potřebujeme?

Děkuju předem za vysvětlení a trpělivost. Budu vděčná i za link na nějaký článek pro BFU, kde by to bylo vysvětleno ;-)

Edit: Hledám na netu a našla jsem článek o výrobku, který by asi? splňoval naše požadavky http://www.super.cz/techno/16897-univerzalni-sitovy -disk-western-digital-my-book-world-edition-ii.htm l
a mají ho i v Czech Computeru product.jsp

Edit2: Tento disk to asi taky umí a je levnější :-)product.jsp

firewall mívá už ten adsl router (zákaz sdílení do internetu).
inspirace k píchnutí do routeru: 522-test-nas-boxu
domácí "nas" úložiště se tu párkrát probíraly. většinou ty krámy mívají poměrně malou rychlost přenosu, chce na to dát v recenzích pozor.
bývá uvnitř linux, čili neomezený počet sdílení, ale vlastní operační systém - snad kromě jména supersprávce root - nemusí uživatel řešit. spravuje se to přes webové rozhraní. pro windowsové sdílení mívá sambu, čili jdou nastavit přístupová práva.

odkaz jsem vzal ze zpráv, bohužel jsem se nedíval o co jde, testovali síťové disky do 4.000 tak se jim tam vlezly jen nejlevnější nejpomalejší krámy: http://www.svethardware.cz/art_doc-CB97A68348F0CA97 C125734C005DE68A.html

SMB protokol v tabulce znamená možnost sdílení jako disk ve windows, ale pokud je uvedený souborový systém fat32, pak je trvá omezení velikosti jednoho souboru na 2gb a je otázka, jak mají vyřešená přístupová práva různých uživatelů.

na czechcomputeru těch parametrů udávají celkem málo a nejsem z nich moudrý, vyvaroval bych se WD My Book World Edition I - "ke komunikaci a sdílení obsahu využívá protokolu CIFS" - čili nejspíš nepůjde podle potřeby přimapovávat batkou jako disk.
víc parametrů bych hledal jinde po netu, třeba www.cdr.cz, možná i v chipu vyšly nějaké recenze.

Storagebird LAN2 500GB - používá SMB, to je v pořádku, ale FAT32, viz .pdf

další čtení:
http://pc.poradna.net/question/view/150902-je-toto- dobra-volba-hdd-wd-mybook-essential-320gb
http://pc.poradna.net/question/view/150202-datove-u loziste-1tb-jake
tenká krabička pro 1 disk: product.jsp
krabička pro 2 disky (mirror dat): product.jsp - ale šílím z toho jejich CIFS protokolu - bude to něco pomalého a použitelného snad jen do okna webového prohlížeče, žádný ftp nebo připojení přes batky

dnes se mi nějak nedaří nic najít