Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Samovolne vypnutie PC

Dobry den.

Odvcera mam problem s PC. Bez akehokolvek varovania sa mi vypne PC. nie zamrzne, nie restartne, ale vypne. Ziadnu konfiguraciu som nemenil v poslednych dnoch. Wake On Lan mam v BIOSe vypnuty, system je WinXP so SP2, pravidelne aktualizovany, FW (free Comodo aktivny), NOD32 taktiez aktualizovany. Tyzdenne prebehnem Spybot S&D a Ad-Aware-om. Mam vypnuty Automaticky restart pri zavaznych chybach. Kondenzatory na MB nie su viditelne vydute.

Cim to moze byt, ze sa samovolne vypne? HW problem? ziadna casova periodicita neexistuje. LiveCD s Ubuntu mi slapalo zatial asi 4 hodiny bez problemov...ale to zvykne aj WinXP.

dakujem za kazdy tip. :-|

to RAM: RAM dnes vecer otestujem, to som planoval aj tak.

to Zdroj: Tiez by som to tipoval na zdroj. bohuzial sa tato zavada neda SW detekovat, ze nie? nemam nikoho, ku komu by som zazvonil a pozical si zdroj. to uz jedine servis.

ale trebars vcera mi komp znova siel asi 6 hodin bez vypadku. ale inak podobne problemy sa tahaju uz rok, zrejme sa PC pyta uz do dochodku. Akurat minuly rok koncom augusta som to riesil v service, nic nevyriesili, nevymenili, prestalo to a teraz znova. mozno oslavuje narodeniny? :-D

Jsou přístroje na detekování problémových zdrojů, ty však stojí více, než zdroj sám.
Tož kurňa, ani v práci (ve škole) není nikdo, ke komu bys dotáhl svůj komp
a vyzkoušel jeho zdroj? Kupovat nový zdroj naslepo je risk za zbytečný výdaj.
Takže otestuj pořádně RAM, mohla by to být v krajním případě i deska, těžko to poznat.

Tož kurňa, ani v práci (ve škole) není nikdo, ke komu bys dotáhl svůj komp
a vyzkoušel jeho zdroj? Kupovat nový zdroj naslepo je risk za zbytečný výdaj.

no bohuzial nie je. nikto si s usmevom na tvari "nerozdela" kvoli mne svoj PC, aby som otestoval zdroj :-( Naslepo ho kupovat nebudem. znova to vidim na servis.

Tak udělej jednu věc: Při jinak vypnutém počítači změř napětí +5Vsb. Je to jediné napětí, které by jsi měl při vypnutém počítači na hlavním napájecím konektoru naměřit (klidně ho na to měření vytáhni). Ten vodič má zpravidla fialovou barvu a je vedle vodiče +12V, který je vždy a bez vyjímky žlutý. Pokud je toto napětí výrazně nižší, než 5V (no, nějaká desetinka by se snesla), nebo když to napětí při zátěži odporem cca 33 Ohmů znatelně poklesne, tak je zdroj vadný. Já bych očekával, že pokud je to ta závada, kterou mám na mysli a počítač už samovolně vypíná, tak by to napětí mělo být i naprázdno nižší, tak kolem 4V.
Ovšem není vyloučena i jiná závada zdroje, ale tohle se dá snadno změřit a třeba se trefíš.
Jo, a měří se proti libovolnému černému vodiči.

dobry den,

znova po case sa ozyvam. problem sa vyriesil sam - odisiel mi zdroj - nadobro. teda bola chyba v nom. raz sa mi uz PC nezapol, len trochu zasmrdel a porucal sa do HW neba.

thread vyrieseny, novy PC zaobstarany ;-)

samozrejme kazdemu za rady dakujem.