Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Konstrukce wattmetru

Ahoj,
nudím se :) a chtěl bych si zbastlit něco užitečného. Třeba wattmetr, kterým bych mohl měřit odběr elektřiny z klasické jednofázové zásuvky. Já vím, že si to můžu za pětikilo koupit, ale koníček je holt koníček.
Elektroniku na koníčkovské úrovni zvládám, ale schéma wattmetru z hlavy nevypotím. :(

Na netu jsem našel akorát watmetr.htm a to mi připadá nějaké fórové.

Nemáte někdo nějaký tip, nějaké použitelné a reprodukovatelné schéma?

Může tam být klidně použitý i nějaký ten PIC, výbavičku na programování mám, i když software jsem tvořil spíš jen takové pokusy.

Díky a mějte relaxační pátek...

Malá kontrolní otázka: A k čemu wattmetru goniometrické funkce?
Odpovím si sám, jadrně, po česku: Ku hovnu. (administrátor snad promine)
Kde je totiž psáno, že napětí, nebo proud budou sinusovky? U číslicového měření se to totiž dělá tak, že se počítá střední hodnota ze součinu vzorků napětí a proudu. Vlastně se reálný průběh zmiňovaných veličin nahrazuje schodovitou funkcí. Pokud je vzorkování dostatečně husté, může být průběh napětí či proudu libovolný. Samozřejmě, v reálu se průběh napětí bude dostatečně přesně blížit té sínusovce, kterou má kdejaký polovzdělanec v elektrotechnice zafixovánu jako základ výpočtu výkonu, ale ten proud, ten proud! Ten bude sinusový jenom u žárovky...

Tak z domu to funguje, akorat je tam Atmel, kterym nerozumim a nemam na ne vybaveni. A nerad bych stavel zarizeni, ktere vyuziva nejake nezdokumentovane a mnou nepochopitelne "temne bozstvo". Lepsi by byl PIC (tam se v programu zorientuju) nebo normalni soucastky, ke kterym existuji datasheety. I to maximum 1,35kW neni uplne ono, ja bych rad az do 3,5kW, coz je zhruba maximum 16A zasuvky.
Ja vim, moc si vymrcuju... :-)

Ďýky tobě, Jiříku, musel jsem obnovovat Wokna ze zálohy (nějak okna rozmilá začala koktat, 14 dní stará záloha pomohla) a mezitím jsi to ty vyhledal. Ještě jednou díky.
Jen tak zběžně jsem omrknul ta schémata a jsou to v podstatě analogová zapojení s výstupem na digitálním voltmetru, takže sice ukazují čísilka, ale jsou to analogové, byť elektronické, přístroje. Není tudíž třeba nic programovat.

No já si myslím že udělat wattmetr který měří dobře odběr počítače a podobně je dost složité a těma zapojeníma to nezměříš přesně.

Jinak to bude vždycky o tom že je tam nějaká analogová část, nevím jak bys to chtěl naprogramovat :-) To máš dneska jedno - voltmetr, ampérmetr nebo wattmetr...stejně se ¨nakonec pořád měří za jak dlouho se nabije a vybije kondenzátor;-)

K těm metodám převodu: S tím nabíjením kondenzátoru je jenom jedna z metod, existuje jich více (např. řada komparátorů a podobně). Každý počítač takových převodníků několik, když už nikde jinde, tak zvuková karta, nebo VGA vstup monitoru LCD. A ten rozhodně nebude nabíjet kondenzátor ...
Samozřejmě, že musí být vždycky nějaká analogová část (ono to ani jinak nejde), ale rozdíl bude ve zpracování. Když měříš krátké vzorky napětí a proudu, které potom číslicovými metodami vynásobíš a dále zpracováváš, je to číslicové měření (a výsledek je správný pro jakékoliv průběhy proudu a napětí - samozřejmě dostatečně pomalé oproti vzorkování).
Když to vynásobení děláš analogově, na analogových násobičkách, tak je to analogové měření, bez ohledu na to, jestli pro zobrazení výsledku použiješ např. číslicový voltmetr, který v tomto případě slouží pouze na zobrazování výsledku.