
Konstrukce wattmetru
Ahoj,
nudím se :) a chtěl bych si zbastlit něco užitečného. Třeba wattmetr, kterým bych mohl měřit odběr elektřiny z klasické jednofázové zásuvky. Já vím, že si to můžu za pětikilo koupit, ale koníček je holt koníček.
Elektroniku na koníčkovské úrovni zvládám, ale schéma wattmetru z hlavy nevypotím. :(
Na netu jsem našel akorát watmetr.htm a to mi připadá nějaké fórové.
Nemáte někdo nějaký tip, nějaké použitelné a reprodukovatelné schéma?
Může tam být klidně použitý i nějaký ten PIC, výbavičku na programování mám, i když software jsem tvořil spíš jen takové pokusy.
Díky a mějte relaxační pátek...
Wattmert s PIC je zajímavý nápad, ale zrejmě by to znamenalo přepisovat do PIC tabulky pro goniometrické funkce (alespoň teda sin a cos).
Na výpočet sin byl vynalezen algoritmus, mám ho někde doma, možná najdu.
Tak vezmi Taylorův polynom, z něj pár prvních členů podle požadované přesnosti a je to.
sin (x)=x-(x^3/3!)+(x^5/5!)-(x^7/7!)+(x^9/9!)...
Tak s tímhle by se na PIC IMHO nechytl, protože by mu nestačily registry na ukládaní mezivýsledků. PICky mají tuším 16-bitové registry.
Malá kontrolní otázka: A k čemu wattmetru goniometrické funkce?
Odpovím si sám, jadrně, po česku: Ku hovnu. (administrátor snad promine)
Kde je totiž psáno, že napětí, nebo proud budou sinusovky? U číslicového měření se to totiž dělá tak, že se počítá střední hodnota ze součinu vzorků napětí a proudu. Vlastně se reálný průběh zmiňovaných veličin nahrazuje schodovitou funkcí. Pokud je vzorkování dostatečně husté, může být průběh napětí či proudu libovolný. Samozřejmě, v reálu se průběh napětí bude dostatečně přesně blížit té sínusovce, kterou má kdejaký polovzdělanec v elektrotechnice zafixovánu jako základ výpočtu výkonu, ale ten proud, ten proud! Ten bude sinusový jenom u žárovky...
"ten proud! Ten bude sinusový jenom u žárovky..." ani to uz dneska neplati
Měl jsem na mysli výdobytek Mr. Edisona. Tam by ten proud snad i měl být cosinusový ...
no kdybys nahodou mel nejake schema i s klasickymi neprogramovatelnymi obvody, budu taky rad :)
Tak si ten microcontroller kup naprogramovaný.
index.php
Firefox can't find the server at www.strasil.net.
Nejde mi to ani v IE7.
Teď jsem to zkusil, ve FF mně to funguje.
Tak jsem si kvuli tomu nainstaloval Operu a ani tam to nefachci. Pritom vse ostatni funguje OK. Hmmm.....
Mně to funguje i v Opeře.
nezbývá než abych to zkusil pak z domu, teď v práci to prostě nejde a admini se na mě vykašlou
Tak z domu to funguje, akorat je tam Atmel, kterym nerozumim a nemam na ne vybaveni. A nerad bych stavel zarizeni, ktere vyuziva nejake nezdokumentovane a mnou nepochopitelne "temne bozstvo". Lepsi by byl PIC (tam se v programu zorientuju) nebo normalni soucastky, ke kterym existuji datasheety. I to maximum 1,35kW neni uplne ono, ja bych rad az do 3,5kW, coz je zhruba maximum 16A zasuvky.
Ja vim, moc si vymrcuju...
Též bez problémů ve FF.
V Amatérském radiu vyšly alespoň dva návody, ale nepovím ti z hlavy, které to byly ročníky. Možná přes víkend.
Kdyz si vzpomenes, budu Ti vdecny. Amaterska radia mam moznost si sehnat, kdyz budu vedet jaka, takze to by bylo fajn...
AR A 6/1992 Digitální síťový W-metr DSW1
AR A 2/1994 Digitální síťový wattmetr a elektroměr PAM1
ale netusim vubec co tam je
Ďýky tobě, Jiříku, musel jsem obnovovat Wokna ze zálohy (nějak okna rozmilá začala koktat, 14 dní stará záloha pomohla) a mezitím jsi to ty vyhledal. Ještě jednou díky.
Jen tak zběžně jsem omrknul ta schémata a jsou to v podstatě analogová zapojení s výstupem na digitálním voltmetru, takže sice ukazují čísilka, ale jsou to analogové, byť elektronické, přístroje. Není tudíž třeba nic programovat.
No já si myslím že udělat wattmetr který měří dobře odběr počítače a podobně je dost složité a těma zapojeníma to nezměříš přesně.
Jinak to bude vždycky o tom že je tam nějaká analogová část, nevím jak bys to chtěl naprogramovat
To máš dneska jedno - voltmetr, ampérmetr nebo wattmetr...stejně se ¨nakonec pořád měří za jak dlouho se nabije a vybije kondenzátor
K těm metodám převodu: S tím nabíjením kondenzátoru je jenom jedna z metod, existuje jich více (např. řada komparátorů a podobně). Každý počítač takových převodníků několik, když už nikde jinde, tak zvuková karta, nebo VGA vstup monitoru LCD. A ten rozhodně nebude nabíjet kondenzátor ...
Samozřejmě, že musí být vždycky nějaká analogová část (ono to ani jinak nejde), ale rozdíl bude ve zpracování. Když měříš krátké vzorky napětí a proudu, které potom číslicovými metodami vynásobíš a dále zpracováváš, je to číslicové měření (a výsledek je správný pro jakékoliv průběhy proudu a napětí - samozřejmě dostatečně pomalé oproti vzorkování).
Když to vynásobení děláš analogově, na analogových násobičkách, tak je to analogové měření, bez ohledu na to, jestli pro zobrazení výsledku použiješ např. číslicový voltmetr, který v tomto případě slouží pouze na zobrazování výsledku.
http://www.strasil.net/pub/files/wattmetr-schema.pn g