Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyhlaska 485/2005

Jak sniffrovat abych splnoval vyhlasku 485/2005 ???
Finální znění zákona je v některých klíčových bodech odlišné od původních návrhů.

*
Data je nutno uchovávat po dobu nejméně šesti měsíců a maximálně po dobu dvou let.
*
Náklady na vedení agendy nesou jednotliví telekomunikační operátoři.
*
Přístup zainteresovaných složek je umožněn pouze při „vyšetřování vážných zločinů“, namísto původně vágně definované „prevenci zločinu“.
*
Je v kompetenci legislativ jednotlivých členských zemí určit, které orgány a v jakém kontextu mají mít k datům přístup.
*
Daný orgán nikdy nemá přístup k celé databázi operátora, pouze ke částem relevantním k vyšetřovanému případu. Navíc pro každý je třeba jednorázové povolení.

loading...

Právnická nebo fyzická osoba zajišťující veřejnou komunikační síť nebo poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací (dále jen "provozovatel") poskytuje orgánu oprávněnému k jejich vyžádání (dále jen "oprávněný orgán") touto vyhláškou vymezené provozní a lokalizační údaje. Podle teto vyhlasky kazdy poskytovatel pripojeni je povinen vest zaznam o provozu na jeho siti - kdy kdo jak surfoval, kam se pripojil atd.

Tak to už dávno není pravda. Musí se logovat a archivovat veškerá komunikace, prakticky každé navázané spojení. Není to úplně sniffování, ale vím, co má tazatel na mysli. Bohužel mu neporadím, protože stejně na to většina poskytovatelů... ehm... kašle a neloguje nic nebo jen minimálně.

Musí se archivovat všechno. Jestli na to poskytovatelé kašlou (logické je to velice nákladné na diskové prostory neboť se musí uschovávat prakticky veškerá data co protečou), budou mít děsné průšvihy, tresty jsou prakticky likvidační včetně možné exekuce veškerého majetku (kdo může bez exekuce zaplatit desítky mega pokut?). Čím dál víc si to vyžadujou pro vysledování nelegálního stahování filmů a hudby. S novým zákonem o zákazu držení dětského porna se dá očekávat i v tomto prakticky denně odevzdávání celého protokolu cajtům, protože je daleko jednodušší zavřít někoho, kdo vyfotí nahé mimino a pošle fotku příbuzným (ano, jakékoliv dítě bez oděvu je dle výkladu zákona cajtama dětské porno a nesmí se ani držet), než lovit gangy co to prodávají ve velkém.

Obávám se, že tě (i nás ostatní) ten smích přejde, až začnou cajti na udání kdejakého blba dělat šťáry... :-/ Bohužel, prováděcí předpis zákona napsal nějakej píííp, ale musí se podle toho cajti řídit. Je tam přesně, že za dětské porno se považuje: "(...) video nebo statický obrázek, kde jsou zcela či z části zřetelné pohlavní orgány (...)". A basta. Dle toho se dá vyložit za dětské porno i fotka rozebraného mimina na stole nebo ve vaně. Info mám od kamaráda z inspekce MV.