Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem uprava textu vo WORDE

prosim surne poradit,potrebujem nieco do skoly, napisanu pracu a musi to mat 60 uderov v riadku,ako sa to da nastavit? prosiiim,mam ofice 2007,vistu,najlepsie nejaky podrobny navod,dik

jen když potom napíšeš v proporcionálním písmu šedesát "i", bude to vypadat takto
iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiii na další řádek dáme šedesát "m"
mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm mmmmmmmmmmmmmm
a tomu učiteli/ce, co žije v době, kdy se používal počet úderů na psacím stroji vyřiď, že ve Wordu se používá nastavení okrajů od té doby, co existuje.
A ať se podívá do tohoto vlákna. Když chce někoho vyučovat psaní, měl/a by o tom mít pár základních znalostí.

edit://samozřejmě, že v Times New Roman to jde a bude to vypadat jako můj příklad nahoře

Ak pouzijes pismo s rovnakou sirkou znaku (Courier alebo Courier New apod) tak musia mat predsa vsetky riadky presne rovnaky pocet znakov (pocitaju sa aj medzery samozrejme), pismena by mali byt predsa presne pod sebou (na tej istej pozicii ako v predchadzajucom riadku).
Ak nie su, tak tam mas nieco blbo (napr. pouzite tabelatory alebo specialne znaky na zaciatku riadku "odrazky a cislovanie apod"), co samozrejme s pisacim strojom nejde takze by sa to ani nemalo robit ak je vyzadovane presny pocet uderov na riadok.

Si hotentot, alebo co. Nastav velkost pisma a sirku strany tak ako to mas v definicii dokumentu (okraje su tusim normovane takze sa hraj s velkostou pisma), tak aby tam bolo maximalne 60 znakov.
Samozrejme ze nebude mat kazdy riadok 60 ale bude mat menej, lebo slova sa nedaju rozdelit na jednotlive pismena, takze pri dlhsom slove na konci riadku sa cele slovo presunie na novy riadok. Word by mohol vediet aj automaticky rozdelovat slova na konci riadku, ale s tym ja ti nepomozem (asi niekde v menu extras, u nastavovani jazyka a automatickych uprav).
Takyto styl pisania dnes uz nikto nepouziva, pouzival sa pred 50rokmi na mechanickych pisacich strojoch, a samozrejme ze to bolo nahovno, ze. Dnes sa snad vzdy pouziva proporcionalne pismo aby to vyzeralo slusne a nie 50rokov stare metody s poctami uderov. Chod sa tam predsa informovat (alebo sa informuj u ucitelov v skole apod) ze ci to moze byt s normalnym proporcionalnym pismom napr. times new roman.

Odstup medzi riadkami si vies nastavit v menu (tusim format - odstavec apod). Predtym tiez vsetko oznacis. Inac ak zvacsis pismo (kedze mas viac ako 60znakov na riadok tak ho aj tak musis asi este zvacsit) tak sa samozrejme zmensi aj pocet riadkov na stranu, ze, takze ak to chces mat formatovane podla 50rokov stareho nezmyslu tak najprv si nastav veljkost pisma tak aby to malo spravny pocet znakov na riadok, a az potom ries pocet riadkov na stranu (zmenou odstupu riadkov).

P.S. to tam mas mat fakt len 30riadkov na stranu??? To co bude papier na sirku?

Udělat to v neproporcionálním, kde jsou všechny znaky stejně široké.
V proporcionálním to nejde kvůli jeho principu, kdy jsou znaky různě široké. Proto nelze zadávat jejich počet, jelikož to má různou šířku, ale zadává se okraj.
Když se píše rukou do sešitu, také se přeci dělají okraje a také je každé písmo a písmenko jinak široké.

Pokud se chceš držet striktně "normostrany" (= 60 znaků, 30 řádků),půjde to dost těžko. Podobný problém jsem na škole řešil v předmětu zaměřeném na správné psaní textu podle aktuální ISO (to číslo fakt nevím), takže ti vřele nedoporučuju měnit nastavení okrajů stránky, poněvadž to vytvoří nevzhledný úzký sloupec textu. Nakonec mi to bylo uznáno tak, že jsem nastavil písmo Times New Roman, velikost 13, řádkování 1,5 a zarovnání "vlevo". Ono to +- vyjde. Nikdo tam nebude řešit, jestli má jeden řádek 62 a druhý 59 znaků. Tahle podmínka se píše 1)pro formální stránku věci 2)protože je text na stránce čitelnější, přehlednější, líp to vypadá a pokud máš řádkování 1,5 tak můžeš mezi jednotlivé řádky dopisovat tužkou poznámky,což je pro kritiku textu docela výhoda. Takže si s tím moc nelam hlavu a zlom vaz.