Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Free náhrada komerčních programů

Zakládám tohle vlákno s nadějí, že se tu shromáždí free alternativy k rozšířeným komerčním aplikacím.

A abych šel příkladem, rovnou začnu.

1. MS Office - OpenOffice.org
2. Delphi - Lazarus
3. Matlab - GNU Octave
4. GeexBox, linuxová minidistribuce (pod 10 MB), přehrávání multimédií
5. Windows Media Player - VLC či Media Player Classic

Pavel

Vsekty nasledujuce programy su dobre, ale zvyraznim tie, ktore odporucam a som s nimi velmi spokojny. Este uvediem, ze som sa k vacsine tychto programov dostal po dlhom testovani roznych alternativ a tieto su podla mna (a pre mna) najlepsie - po vsetkych strankach.

ACDSee - XnView
DivX - Xvid, FFDShow
DVB Viewer - DVB Dream, Alt DVB (pre satelitne a DVB-T karty)
Easy CD-DA Extractor - CDex, Exact Audio Copy
ICQ - Trillian Basic
IRC - Trillian Basic
MSN - Trillian Basic
MS Office - OpenOffice.org
Nero - CD-DVD Burning, DeepBurner (ale pouzivam legalne Nero)
Outlook Express - Mozilla Thunderbird
IE - Avant Browser, Maxthon, Firefox
PC Translator - PEKI Dictionary
PhotoShop - PhotoFiltre, Paint.NET, GIMPShop
Sound Forge - Audacity, mp3DirectCut (na strihanie bez rekompresie)
Total Commander - FreeCommander
WhereIsIt? - Disk Explorer Professional
Winamp - AIMP (Winamp je ciastocne komercny)
Windows Media Player - Media Player Classic, VLC, MV2 Player
WinRAR - ZipGenius, IZArc, 7-Zip
Yahoo - Trillian

AC3 - AC3Filter
Antivir - avast! Antivirus
Antispyware - Spybot - Search & Destroy
Firewall - Sunbelt Kerio Personal Firewall
Download Manazer - Free Download Manager
DVD > 'AVI' - Auto Gordian Knot
Video editor - VirtualDubMod
FTP - FileZilla
Torenty - µTorrent
Planovac a 'desktop organizer' - PTBSync (charityware)
Dialkove ovladanie - WinLIRC
Textovy editor - PSPad Editor
Soft k Sony Ericsson - MyPhoneExplorer

Soft k multimedialnym klavesniciam - HotkeyP
Soft pre klavesove a mysie skratky - HotkeyP
Soft pre gamepady, joysticky - HotkeyP, Xpadder
Soft pre dialkove ovladanie - HotkeyP (v spolupraci s WinLIRC)
Zmena tapety - HotkeyP
Ulozenie pozicie ikon na ploche - HotkeyP
Vypnutie klaves Win, CapsLock... - HotkeyP
Zamknutie pocitaca - HotkeyP
Zmena rozlisenia - HotkeyP
'Snapshot' obrazovky - HotkeyP
Lupa - HotkeyP
Priehladnost okien/programov - HotkeyP
Skrytie aplikacie - HotkeyP
Ukoncenie aplikacie - HotkeyP
Zmena hlasitosti - HotkeyP
Vysunutie/Zasunutie CD/DVD - HotkeyP
Zmena rychlosti CD/DVD - HotkeyP
Zmena/nastavenie existujucich standardnych klavesovych skratiek pre takmer akykolvek program! - HotkeyP
Zmena/nastavenie globalnych klavesovych skratiek pre takmer akykolvek program! - HotkeyP

Nechal som sa uniest, priznavam, hlavne s HotkeyP, ale chcel som ukazat, ze je to program, ktory musite vyskusat, kedze nahradi velke mnozstvo inych programov - okrem uvedenych funkcii ma aj mnoho dalsich, je samozrejme zadarmo, v Cestine a velmi zaujimava je aj jeho velkost - 106kB! Pre istutu je tu este aj odkaz:

ostatni.html

Hmm.. to je zaujimave, Trillian basic je ale tiez zadarmo, ale nepodporuje video chat - ten podporuje len platena verzia, takze Astra bude mat tiez 2 verzie, alebo len jednu neplatenu?

Ja hladam nieco s podporou ICQ, MSN (prip. aj Skype ale to bude asi problem) vratane video chat-u a legalne zadarmo.

Tak predsa to bolo privela, vraj text prispevku je prilis dlhy. :-D Tu je teda zbytok - je to skor otazka...

Jeden z programov ktory hladam je free nahrada za:

Ulead VideoStudio / Pinnacle Studio - ???

Su alternativy, ale nie tak komplexne, musel by som pouzivat aj 3, 4 programy a nie prave najintuitivnejsie co sa tyka ovladania, MS ma tiez nieco "zadarmo", ale vystupny format mi nevyhovuje, potreboval by som nieco z vystupom Xvid a DVD-Video, mozno ale nic take neexistuje - dodava sa plna verzia podobneho programu aspon k novym DVD rekorderom, alebo HDD kameram?

Su alternativy, ale nie tak komplexne, musel by som pouzivat aj 3, 4 programy a nie prave najintuitivnejsie co sa tyka ovladania

Přesně tak. A navíc při opakovaných kompresích není kvalita výsledného videa zrovna ideální.
Taky by mě zajímalo, jestli přijde někdo s vhodnou náhradou.

zkusíme to z jiného úhlu...

rezidentní Antivir + rezidentní antispyware + aplikační funkce firewallu >> omezený uživatelský účet

aplikační funkce firewallu >> netstat, tcpview

aplikační firewall typu Kerio >> Windows XP SP2 firewall nebo WIPFW

spoustu zbytečných klikacích free /adware utilit >> nápověda ve Windows, MSDN

čistič registru >> úvaha o nesmyslnosti "čištění" registru

drahé zbytečné programy na defragmentaci disku >> nástroj na defragmentaci ve Windows

Notepad & spol. - PSPad
hromadné přejmenování souborů - NameIt
fotomontáže - PhotomontVoice
výroba PDF - PDFCreator
posílání SMS přes internet Krteček
extrakce hudebních CD - CDex
zachytávání videa dění na obrazovce a převod avi do swf - CamStudio

Kde jsem neuvedl placené programy, jistě by se nějaká placená alternativa našla. :-)

Taky přidám svou trošku do mlýna, možná se budu opakovat - nečetl jsem celé vlákno:

šachy (Fritz 9 atd..) - částečně Arena (www.playwitharena.com + nějaký free motor)
přehrávač MP3 - Foobar
přehrávač videí - VLC
kreslení - Paint.NET
jednoduchá úprava fotek - PhotoFiltre
antispam - Spaminhilator
virtualní mechanika - Daemon Tools
debordelizér - CCleaner
hudba zdarma - last.fm ;-)
programovaní v C/C++ - devcpp
konverze videí - Media Coder
Acronis True Image - částečně Drive XML