Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Najlepšia distribúcia Linuxu pre webový server?

Zdravim.

Potrebujem postaviť komplet webový server so všetkým čo k tomu patrí (LAMP, Mailserver, DNS), ale neviem sa rozhodnut, ktora distribucia Linuxu je na to najvhodnejsia.

Ja som najprv uvazoval ze tam dam Ubuntu kedze je odvodene z Debianu a myslim ze Debian je celkom slusne distro na server. Ale na jednom fore som cital, ze Ubuntu v ziadnom pripade nedavat na server .... takze neviem.
Ubuntu? Debian? SuSE? RadHat?

Mohli ste mi prosim poradit ktoru distribuciu by ste odporucali a preco?

Ubuntu = desktop ( i kdyz maji i serverovou verzi, ale u me ma kvalitu serveru s woknama, proste ne)

na server:

debian - pro: mala zakladni instalace, plne opensource, velice stabilni, zdarma
proti: nestoji za nim zadna velka firma ktera ti da support, vsechno musis delat sam

suse - kdyz uz tak EL ( osobne nesnasim, a korunu tomu nasadil novel podepsanim smlouvy s MS ]:( )
pro: stabilni server, stoji za nim velka spolecnost se supportem
proti: placeny, ohromna zakladni instalace, vetsina konfigurace delana pro konfiguraci z GUI ( KDE, GNOME ), takze z prikazove radky se to konfiguruje uchylne

redhat - pro: pro: stabilni server, stoji za nim velka spolecnost se supportem, z prikazove radky se konfiguruje pomerne dobre
proti: placeny, ohromna zakladni instalace ( i kdyz mensi nez u suse ) zakladni instalace ma 600 MB! ( nevim co tam instaluje ) - osobne mam velmi negativni zkusenost s redhat support, uz s nima pres dva mesice neco resim.

centos - klon redhatu ( redhat bez software, ktery redhat vyvyji sam a neni pod GPL )
pro: stabilni server, z prikazove radky se konfiguruje dobre, zdarma
proti: nestoji za nim velka firma ktera by ti dala support, hromna zakladni instalace ( i kdyz mensi nez u suse ) zakladni instalace ma 600 MB! ( nevim co tam instaluje )

Ja osobne jsem debianista, ale prace me nuti pracovat se vsemi a nekteri zakaznici pozaduji aby za tim stala velka spolecnost ( z toho vyplyva ma poznamka u redhatu ).

Ajo, promin :-) tak jeste:

gentoo
pro: plne opensource, os sity na miru pocitaci, zdarma
proti: cele se to preklada ze zdrojovych kodu, misty vyzaduje advanced znalost prostredi a instalace trva zatracene dlouho, nestoji za nim nejaka vetsi firma ktera by ti dala support

PS: debian take lze bezbolestne preklopit z jakekoli strasi verze na aktualni

zapomněl jsi na jedno maximální pro: portage systém z BSD. Kvůli tomu klidně snesu to kompilování, protože balíčky mi padají podle toho, jak řeknu, že má systém fungovat.

Příklad: chci-li ve všech SW mít podporu pro LDAP, uvedu to v make.conf a automaticky všechny balíčky, které mohou využít LDAP, budou LDAP podporovat. Nechci-li u jedné konkrétní aplikace podporu LDAP (ačkoliv ji jinak mám globálně zapnutou, instaluju stylem: USE="-ldap" emerge aplikace

Jednoduše krása... ;-)

Proč? Po firmách vídám nasazené BSD systémy, které fungují na prakticky stejném principu. Opravdu nevidím jediný rozdíl mezi třeba apt a emerge (s výjimkou toho, že si to ta mašina ad-hoc zkompiluje). Navíc to pak běhá na různých platformách, nejen x86. Navíc mé zkušenosti praví že v konečném čase je človek u jakékoliv distribuce nucen něco zkompilovat. :-D