Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Matematika?

Ahoj, uz jsem docela rozladeny a nastvany. Ucim se elektrotechniku, v ktere se hodne pouziva matematika. A dost casto se setkavam s vektorovymi operatory. Ted jsem treba hledal neco o gradientu... Vsude nachazim, gradient je diferencialni operator, jehoz vysledkem je vektorove pole vyjadrujici smer a velikost nejvetsi zmeny skalarniho pole. Ale co si sakra pod tim predstavit? V zadny ucebnici to neni treba nakresleno nebo vysvetleno polopate pro laika... Nevite o nejake publikaci, kde je matematika vysvetlena trosku jednoduseji a nazorneji. Potrebuju hlavne ty vektorovy operatory... grad, div, rot... apod.

Jo, na tyhle pojmy jsem taky narazil, ještě si matně vzpomínám na nabla kvadrát a divergence rotace. Ale můžu tě ujistit, že škola se dá vystudovat i bez toho, že by sis pod tím něco představoval.

O gradientu vím asi tolik (vyjádřím se laicky): sleduje směr největší změny. Ale to ty víš taky a stejně to nedokážu víc prakticky vysvětlit.

Ale jsou to krásný vzpomínky na počítání příkladů, kdy jsem nechápal ani zadání, natož postup a použitou metodu :-)

Pavel

já bych ti doporučil si pod tím představit tekoucí řeku s peřejemi. Onen gradient odpovídá rychlosti toku vody v řece. Pod skaláry si můžeš představit jednotlivé molekuly vody, vířící sem a tam.

Tak jak to čtu, tak bude třeba rozšířit Murphyho zákon: Co se hýbe nebo je zelené, patří do biologie; co nefunguje, náleží do fyziky; a co smrdí, je chemie" o Paullusův dodatek: "Čemu nikdo nerozumí, je matematika".