Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Matematika?

Ahoj, uz jsem docela rozladeny a nastvany. Ucim se elektrotechniku, v ktere se hodne pouziva matematika. A dost casto se setkavam s vektorovymi operatory. Ted jsem treba hledal neco o gradientu... Vsude nachazim, gradient je diferencialni operator, jehoz vysledkem je vektorove pole vyjadrujici smer a velikost nejvetsi zmeny skalarniho pole. Ale co si sakra pod tim predstavit? V zadny ucebnici to neni treba nakresleno nebo vysvetleno polopate pro laika... Nevite o nejake publikaci, kde je matematika vysvetlena trosku jednoduseji a nazorneji. Potrebuju hlavne ty vektorovy operatory... grad, div, rot... apod.

Bohuzel, jak jsem poznal na CVUT, elektornika je HLAVNE o matematice ( to me od ni take odradilo ). A to docela brutalni, neb pocitat elekromagneticke pole kolem anteny nebo mezi nozickami svabu je v podstate mozne jen po jistem zjednoduseni. Jedna se po vetsinou o vicenasobne integraly nad obecnymi telesy v prostoru ( s tim souvisi i tebou udavane vyrazy ). Mam tu jednu peknou knizku, ze ktere by to bylo pochopitelne, jmenuje se "teorie elektromagnetickeho pole". To co potrebujes budes muset hledat ve scriptech vysokoskolske matematiky ( z nejake technicke skoly ).

A na tom jsem padnul i já. Výšku jsem ani nezkoušel, protože mi to bylo jasný, že by to bylo celý o matematice a já jsem matiku na střední udělal s odřenýma ušima - prostě mě to nešlo, nemám na to ty správný buňky, na matiku já potřebuju trochu víc času a klid a na VŠ by se se mnou asi nikdo moc nesral.

Dobra matematicka knizka-v podstate prehled matematiky je Bartch-matematické vzorce.
Studuju kybernetiku a tahle knizka mi pri pruchodu matematickou analyzkou nesmirne pomohla. Fakt skvelej prehled a i kdyz uz jsem v 5.rocniku tak ji porad obcas pouzivam.

Nicmene si ted nejsem prilis jista jak dobre je to tam vysvetleny.

Jinak ti mozna pomuze tohle: http://www.kma.zcu.cz/0000_DATA/eBOOKs/Polak/1999_V A_polak.zip - vektorova analyza

a nebo jeste tohle:http://www.kma.zcu.cz/0000_DATA/eBOOKs/Tomiczek/200 3_MA1_tomiczek.zip zaklady matematicke analyzy, tak se to mozna taky vyskytlo

Jo, na tyhle pojmy jsem taky narazil, ještě si matně vzpomínám na nabla kvadrát a divergence rotace. Ale můžu tě ujistit, že škola se dá vystudovat i bez toho, že by sis pod tím něco představoval.

O gradientu vím asi tolik (vyjádřím se laicky): sleduje směr největší změny. Ale to ty víš taky a stejně to nedokážu víc prakticky vysvětlit.

Ale jsou to krásný vzpomínky na počítání příkladů, kdy jsem nechápal ani zadání, natož postup a použitou metodu :-)

Pavel