Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno PHP - cookie a barva pozadí stránky - jak to udělat

Ahoj, jak jste si možná už někteří všimli, na mých webovkách ( www.mrk.borec.cz ) přibyla možnost registrace a celé jsou ve formátu php, takže už není problém doprogramovávat. V uživatelském rozhraní, které je bohužel uvolněno jen pro registrované, je možnost downloadu a seznamu členů. Rád bych tam přidal možnost změny barvy pozadí a barvy toho barevného přechodu (to by bylo asi jenom 20 možností). Narazil jsem ale na problém. Jak to udělat, aby se to uložilo do cookie a potom se to znova vyvolalo. Už to mám nějak načrtnuto:

1.soubor=(asi)funguje :-)

<form action="test.php" method="post">
<input name="pozadi" type="text" value="#">
<input type="submit" value="odešli">
</form>

2.soubor=možná funkční :-)

<?
setcookie ("cookie", "echo $pozadi;");
$bl="test_vysledek.php";
header("location: $bl"); // přesměrování na výsledek
?>

3.soubor=nefunkční 3-[3-[

<?
$zkouska = $_COOKIE['cookie'];
?>

<HTML>
<HEAD>
    <META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html;charset=windows-1250">
    <TITLE>Bez titulku</TITLE>
</HEAD>
<BODY bgcolor="<? echo $zkouska; ?>">

</BODY>
</HTML>

Nevíte co s tím?

Ahoj.

Ukládat uživatelské nastavení do cookies není dobré, protože:

- Uživatel použivající více počítačů bude zmaten
- Vymazaním cookies (z jakéhokoliv důvodu) přijde o všechna nastavení.

Proto je toto řešeno (např. tady na poradně) zápisem do databáze na straně serveru.

Ale když to máš takto vymyšlené, tak to tak můžeš udělat.
Získáš další zkušenosti.

Trošku pokročilejší uživatel musí vědět, že při přechodu na jiný PC tam nebudou nastavení a při smazání cookies taktéž

Pokud uživatele upozorníš, že uživatelské nastavení je ukládáno do cookies na straně klienta. Protože ani sebezkušenější uživatel neví, že si toto ukládáš do cookies. Navíc zkušený uživatel ti radí, abys to uložil do sloupečku v databázi. Nezkušený uživatel ani neví, co to cookies jsou.

Prečítaj si dokumentáciu k funkcii setcookie - všetko, čo potrebuješ, je tam podrobne vysvetlené.

Druhý parameter je hodnota cookie, takže echo tam nemá čo hľadať. Okrem toho, hodnota by mala byť v $_POST["pozadi"], alebo chceš mať ružové pozadie ako kedysi na Živě?

Ďalej budeš musieť nastavovať aj čas vypršania cookie (t.j. tretí parameter), pretože inak vyprší jeho platnosť hneď po zatvorení prehliadača.

A nakoniec budeš možno chcieť nastaviť aj štvrtý parameter, aby cookie platil aj pre nadradené adresáre - ale to už záleží od štruktúry tvojho webu.

Díky propracovanému ukládání hesel pomocí kontrolního součtu MD5 a složitých vstupních hesel do MYSQL by nemělo dojít ke zneužití osobních údajů, ale i kdyby se někdo hacknul do MYSQL, tak je např. krátké heslo "pes" šifrováno do tvaru 9e107d9d372bb6826bd81d3542a419d6. Žádná funkce UnMD5 NEEXISTUJE, takže v případě ztráty hesla ho nemůžu získat zpět, leda bych Vám účet smazal a vy byste si zařídili nový

LOL!

Tak schválně, zašifruj nějaké třeba i čtyř znakové slovo do MD5, pak ti sem napíšu, kolik sekund mi trvalo na něj přijít...

Já bych to také dával do dalšího sloupečku v tabulce uživatelů/registrovaných v databázi. Prostě by tam měl jen údaj např "blue" (sloupeček s názvem pozadi) a načetlo by se mu po přihlášení "blue".
Nějaké sušenky jsou na tohle myslím nevhodné. Co bys do toho nastavil, aby měl blue i registrovaný, co si to nastaví a vrátí se za půl roku? Platnost rok? Když to bude v databázi, může přijít kdykoli a odkudkoli, přihlásí se a má "blue".
Do sušenky možná přihlašovací údaje, aby se s tím nemusel vypisovat.
Přidat sloupeček do tabulky a udělat ukládání nastavení pozadí by nemělo být o moc více práce jako to, s čím se "pereš".

Takže poslední problém před zdárným koncem:

<?php
session_start(); // startujeme session.
?>

<?
$barva=$_SESSION['bgcolor']
?>

<BODY bgcolor="<?php $barva ?>">

Tag BODY prosím neberte jako součást kódu ohraničenou <?php ?>
Rád bych, aby se z databáze nahrála barva(např. BLUE) a ta se uložila <BODY bgcolor="sem">. Jak to prosím Vás udělat? Budu vděčný za jakoukoliv pomoc.

Tak to si ji asi budes muset vytáhnout selectem, ne? Třeba:

SELECT barva FROM uzivatele WHERE uzivatele.id_uzivatele = id_prihlaseneho_uzivatele

MySQL SELECTy neumím, takže budeš muset změnit ten syntax...

No jistě, že to funuje, když tam používáš SQL příkaz UPDATE, až ten komunikuje s databází!!! Než něco programuješ, nastuduj alespoň základní věci!

Pro vypsání z databáze, by mohlo fungovat toto:

echo mysql_query("SELECT `bgcolor` FROM `uzivatele` WHERE `jmeno` = '$jmeno'");

Nebo se to možná musí takto:

$barvazdat = mysql_query("SELECT `bgcolor` FROM `uzivatele` WHERE `jmeno` = '$jmeno'");
echo $barvazdat;

Přepni se v tom PHPmyAdminu na kartu SQL a zkus tam zadat toto:

SELECT `bgcolor` FROM `uzivatele` WHERE `jmeno` = 'sem napiš jmeno, na tom druhém řádku tabulky, co jsi začernil'

Mělo by to vypsat "D0D0D0".

No vídíš, takže toto

session_start(); // startujeme session.

require "db.php";     // pripojime se k databazi

$jmeno=trim($_SESSION['login']);
$barvapozadi = mysql_query("SELECT `bgcolor` FROM `uzivatele` WHERE `jmeno` = '$jmeno'");
echo ($barvapozadi);

by v PHP souboru mělo dělat to samé, pokud se přihlásí uživatel s tím jménem, co je v databázi...

Nastuduj zádklady SQL, bez toho se nehneš.

Zkus to takhle:

$result = mysql_query("SELECT `bgcolor` FROM `uzivatele` WHERE `jmeno` = '$jmeno'");

while ($row = mysql_fetch_array($result, MYSQL_ASSOC)) {
        printf ("ID: %s  Barva: %s", $row["id"], $row["bgcolor"]);
    }

P.S.: Já se při tobě jestě naučím PHP...:-D

Tak jsem ti to hacknul, teďka každý kdo se přihlásí a pak klikne na stránku s výhodami, bude muset odkliknout hlášku, že to bylo hacknuto. :-D Popřemýšlej, kde si udělal chybu. Je docela nebezpečné. Věřím, že IgorK nebo MM.. by ti s tím udělali krátký proces...:-)