Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Induktor

Ma niekto skusenosti so zapojenim cislo 1 na induktr.htm ??? A neviete cym mozem nahradit ten tyristor? a co za diodu je KT206/600 ? A ten odpor M39/1W taky ze vobec v obchode nemaju s takou hodnotou tak aky iny tam dat ?

Já bych jen chtěl doplnit, když už se tady nakousla ta vyhláška 50 a jedná se o práci se síťovým napětím, tak bych chtěl všechny upozornit na všeobecně rozšířený názor, že fáze je v zásuvce vlevo. Ona vlevo bývá, ale je to pouze nepsané pravidlo, jež obvykle elektrikáři dodržují, ale nelze se na to vždy spolehnout.

No seznameni :-) A ono neni zas az tak vysokofrekvencne. Keby bolo neobavam sa ale ma to frekvenciu od 10 do 800 Hz a to nie je sranda si myslim. No najnebezpecnejsia je frekvencia nieco okolo 50 HZ. Ja kazdopadne budem pouzivat od tych 100 Hz vysie nizsie mi netreba.

A co myslis tym "zasah zo sekundaru"? Ak by si sa dotkol len jedneho kontaktu tak by to nemalo byt az tak strasne, kedze je to cele galvanicky oddelene od zeme (bavime sa o tom druhom zapojeni) kedze 30V zdroj ktory pouzijes bude galvanicky oddeleny. Ale aj tak by som to v ziadnom pripade schvalne neskusal sa zbytocne dotykat sekundaru.
Ak by si sa dotkol oboch kontaktov naraz, prip. dokonca este oboma rukami tak IMHO by uz si potom nevstal (myslim nikdy). Moj nazor.

No nie je to len tak Nevadi neskor vypocitam. eda racej napisem ako o chcem spravit lebo si nesom isty postupom : Proste jednoducho zmeram prud na primarnom okruhu a ucinnost budem brat 100 %(nebudem sa tam zaoberat zbytocnostami a mala rezerva neuskodi :-) ) no a potom jednoducho z pomeru napatia a prudu vyratam prud pri 12 kV. Spravne ?

tak nie, ja som mal na mysli ze ak by bol ten zdroj dostatocne tvrdy a tych 12kV na sekundari by udrzal, tak si mas vygooglit aky prud by tiekol keby si sa toho chytil :-D

Merat prud primaru a z toho urcovat maximalny prud na sekundari nema IMHO moc zmysel, jednak sa to na primari blbo mera (bude IMHO dolezite merat impulzy, stredna hodnota ktoru by si zmeral IMHO nie je zaujimava) a jednak ten zdroj nie je dokonaly a pri zatazeni sekundaru klesne asi na nom napatie, takze nemozes ratat cosi s 12kV.

Proud při napájení z 30voltů na primární straně bude s největší pravděpodobností bezpečný. Musíš ale počítat třeba s tím, že můžeš mít nějakou skrytou srdeční vadu. Nechci se hádat, ale zřejmě s elektronikou začínáš - a tohle není to nejlepší na úvod..

pánové s tebou mají božskou trpělivost, já už bych ti dávno doporučil, podle vzoru jednoho pražského vtipu, ať si to postavíš a pevně držíš v obou rukou.
není žádný důvod aby zrovna kmitočty okolo 50hz byly nebezpečnější než jiné - naopak - a nemusíme sem tahat žádný skinefekt (ostatně kmitočtové vlastnosti poloviny použitých součástek končí řádově na 1khz). vždy jsou a budou nebezpečnější vyšší kmitočty. ale čistě z praktických důvodů bývá nejenergetičtější=nejtvrdší zdroj ten odvozený z 50hz sítě (a jako znalec vyhlášky 50 jistě víš o riziku mít zdroj galvanicky spojený s uzeměnou 50hz sítí) - tady je problém, ne u 50hz.
čili s tvými znalostmi bych ti stavbu podobného zařízení radši nedoporučoval, pokud jsi však z hlavního města ... no, zkusím radši najít znění toho vtipu.

BLikac :-) No jeden som raz robil uz davnejsie :-) A no ako to funguje -ANo treba aj to vediet ale si myslim ze dolezitejsie je byt proste dost opatrny a davat si pozor. No a samozrejme vediet co robim ( nemyslim ze teraz vediet do detialiv principi jednotlivych suciastiek).

Tak zas az tak sa toho nemusis bat, explodujuci kondik som nevidel uz hodne dlho :-) Naposledy asi pred pol rokom v kancli u hardwaristov som to prepasol, prisiel som tam az ked z toho bol uz len smrad :-D Inac kondik nie je bomba takze nehrozi hiroshima :-), akurat moze dojst napr. k poraneniu oci ak je clovek moc blizko a ak by drbol.
Nie je to nic co sa stava bezne, v tom druhom zapojeni nevidim ziadne rizika (ak si odmyslim ten sekundar), tam ti nic neexploduje.

"zapojeny do striedaveho obvodu" - tak to hej, to sa potom moze prehriat aj elektrolyt :) Ale v tej scheme tam take nehrozi, kondik je tam len pre ten oscilator, ten sa nebude zahrievat, a vyhladzovacie kondiky, predpokladam ze tam nebude cpat striedave napajanie ale pouzije usmernene napatie takze tiez nevidim riziko.

Ja viem ze bezne ne Ani mne sa este nestalo - a to som s nimi robil dost zlee veci - ale len s malymi :-) Ok no diki za diskusiu a hlavne za to ze ste mi z hlavy vytlkli ten napad napajat to na siet- ja som to chcel takto riesit hlavne koli trafu ale trocha ked clovek nad tym porozmysla pride na to ze to neni najbezpecnejsie. To druhe zapojenie ale vidim celkom OK -teda pri dodrzani zakladnych bezpecnostnych pravidiel :-)