Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Induktor

Ma niekto skusenosti so zapojenim cislo 1 na induktr.htm ??? A neviete cym mozem nahradit ten tyristor? a co za diodu je KT206/600 ? A ten odpor M39/1W taky ze vobec v obchode nemaju s takou hodnotou tak aky iny tam dat ?

Pozor na to, je to galvanicky spojený se sítí. Pokud tam dáš 2kolíkovou zástrčku, může být na výstupních elektrodách fáze.
Vzhledem k charakteru dotazu nedoporučuju to stavět, začni s něčím bezpečnějším (třeba ta verze II) :x::x:

Tobě bych doporučil do toho raději nerejpat, ať neuděláš neštěstí.
K tvým dotazům:
- co si představuješ pod pojmem tyristor, když ten skutečný tyristor nazýváš diodou?
- jsi opravdu přesvědčen, že odpor 390kOhmů na 1W v obchodě nemají? Já si myslím, že je to celkem běžná hodnota...

Preboha, nechces radsej zacat namiesto stavania blbosti studiom zakladov elektroniky?
odpor M39 znamena 0.39M, t.j. 390k. Taky odpor urcite v obchode maju, aj na 1W.
KT206/600 nie je dioda ale tyristor. Myslim ze ekvivalent by mohol byt pod rovnakym oznacenim, alebo pouzit iny tyristor na 600V, tusim 3A (najdi si datasheet KT206 googlom).
KR203 je nejaky diak alebo co to je, s tym budes mat predpokladam problem zistit ake presne hodnoty to malo (asi len v nejakom starom tesla katalogu, googlom neviem nic najst).

Pozor na to aby diody a kondenzatory vydrzali napatie co na nich bude, t.j. nech su aspon na 400V, idealne na 600V alebo viac. A ako uz bolo pisane nie je to oddelene od siete takze ak sa tam cohokolvek dotknes tak ta to zabije.

Tak pocuj nesom zas az taky kreten za akeho ma mas a prave som sa vratil z obchodu a proste ho nemali. Netvrdim ze vobec, proste dnes ho nemali tak to chcem jednoducho nahradit niecim inym. A na to galvanicke spojenie so sietov tak to mi je jasne nedam predsa fazu na povedzme kryt cievky. A na to aby sa mi to nahodou nestalo samozrejme pouzijem kabel s ochrannym vodicom -teda nie len s vidlicami ale aj so zemnenim.

Hej pomylil si si diodu. A diak co, ten tam neni? :-)

Ty nevies cim nahradit odpor ak nemas danu hodnotu? Tak prave preto by si mal zacat zakladmi elektrotechniky. Potom sa naucis napr. ze co to je paralelne zapojenie alebo seriove zapojenie odporov.

Ako chces zabezpecit ze budes mat fazu tam kde chces mat fazu? Aj ked budes mat 3vidlicovu zastrcku tak sa neda zabezpecit ze faza bude na tom koliku na ktorom ju chces mat.
P.S. ta sekundarna cievka trafa nemusi byt spojena s primarnou, tak aspon vystup galvanicky oddelis od siete.

A nakoniec by som podotkol ze na pracu ktoru chces erobit nemas vobec opravnenie podla §50 ci kolko vyhlasky neviemzhlavyjakej. Ta vyhlaska nie je pre srandu ale prave na to aby tvoje zlepence niekoho nezabili, co vidim ze bude celkom pravdepodobne.

Elektrolyt to asi nie je ale ok, nech to je radsej aspon na 400V. Hlavne aj ten 1uF.

Diak by som skusil najprv nejaky so spinacim napatim 30V, v obchode by nejake diaky mohli mat. Bude od neho zavisiet spolu s tym 1uF a 1k odporom ze aka bude frekvencia spinania priamru (a teda asi aj frekv. iskier).
Fungovat by to malo, len sa nicoho nedotykaj a radsej bud od toho dalej ked to bude pod napatim (ak by napr. niektory z kondikov si povedal ze exploduje :)

Odpory ak spajas do serie (za sebou) tak sa odpor scitava. Napr. 120k a 270k zapojis do serie ( --odpor1----odpor2-- ) a mas 390k.

OK ok dokonale si ma odradil od tej na 230V Osobne myslim ze by som to zvladol ale OK A aj ta vyhlaska mi kusa vrta v hlave :-) Kazdopadne ten druhy to by uz mohlo byt ono Ale zas nemam 30 V aby som to napajal mam len 12V Ale urcite to pojde aj na 12 alke otazne je ako.

Tak to neviem. Ak si myslis ze zvladnes ten 230V a ak sa nebudes nicoho dotykat ked to bude pod napatim tak si to urob mne je to fuk, ty vies. Upozornit som ta upozornil ze sa nicoho nedotykaj ak to bude pod napatim (a radsej ani pol minutu po odpojeni), a pracuj na tom len po vytiahnuti napajacej snury (never vypinacom na predlzke, lacne smejdy vypnu len jeden kontakt, a nie je iste ze to co vypinac na predlzke vypol ze to bola faza :)

Ten druhy je myslim OK pracujes len s 30V a je to galvanicky oddelene. Ale na sekundari vznika VN tak neviem ci to je OK :-) Zas ked vies co robis tak ok mne je to fuk co robis, ak davas pozor tak sa nic nestane, ale z povodnej otazky som mal pocit ze vobec nevies co robis tak som ta na to radsej upozornil.

pise to v texte. Je to transil na 440V, na ochranu tranzistora kvoli spicke ktora vznikne pri rozpinani indukcnej zataze. Pise ze tomu tranzistoru spicky nevadia takze ak pouzijes presne ten typ tranzistora co tam je v scheme, tak potom ten transil (co je v scheme sivy) netreba (ak je pravda tro co pise o tom tranzistore :)

Zistit to mozes len tam kde ma niekto tesla katalog z roku tipujem tak 1980.
Skusil by som napr. nejaky diak na 30V a uvidis ake su iskiry (a ci vobec nejake su). Doladovat to mozes zmenou toho odporu 1k a kondenzatoru 1uF. Ak by to s 30V diakom rozopinalo moc rychlo (moc mala energia iskier alebo co ja viem co) tak skusit diak s vyssim spinacim napatim napr. 60V alebo 100V apod.

Já bych jen chtěl doplnit, když už se tady nakousla ta vyhláška 50 a jedná se o práci se síťovým napětím, tak bych chtěl všechny upozornit na všeobecně rozšířený názor, že fáze je v zásuvce vlevo. Ona vlevo bývá, ale je to pouze nepsané pravidlo, jež obvykle elektrikáři dodržují, ale nelze se na to vždy spolehnout.

No seznameni :-) A ono neni zas az tak vysokofrekvencne. Keby bolo neobavam sa ale ma to frekvenciu od 10 do 800 Hz a to nie je sranda si myslim. No najnebezpecnejsia je frekvencia nieco okolo 50 HZ. Ja kazdopadne budem pouzivat od tych 100 Hz vysie nizsie mi netreba.

A co myslis tym "zasah zo sekundaru"? Ak by si sa dotkol len jedneho kontaktu tak by to nemalo byt az tak strasne, kedze je to cele galvanicky oddelene od zeme (bavime sa o tom druhom zapojeni) kedze 30V zdroj ktory pouzijes bude galvanicky oddeleny. Ale aj tak by som to v ziadnom pripade schvalne neskusal sa zbytocne dotykat sekundaru.
Ak by si sa dotkol oboch kontaktov naraz, prip. dokonca este oboma rukami tak IMHO by uz si potom nevstal (myslim nikdy). Moj nazor.

No nie je to len tak Nevadi neskor vypocitam. eda racej napisem ako o chcem spravit lebo si nesom isty postupom : Proste jednoducho zmeram prud na primarnom okruhu a ucinnost budem brat 100 %(nebudem sa tam zaoberat zbytocnostami a mala rezerva neuskodi :-) ) no a potom jednoducho z pomeru napatia a prudu vyratam prud pri 12 kV. Spravne ?

tak nie, ja som mal na mysli ze ak by bol ten zdroj dostatocne tvrdy a tych 12kV na sekundari by udrzal, tak si mas vygooglit aky prud by tiekol keby si sa toho chytil :-D

Merat prud primaru a z toho urcovat maximalny prud na sekundari nema IMHO moc zmysel, jednak sa to na primari blbo mera (bude IMHO dolezite merat impulzy, stredna hodnota ktoru by si zmeral IMHO nie je zaujimava) a jednak ten zdroj nie je dokonaly a pri zatazeni sekundaru klesne asi na nom napatie, takze nemozes ratat cosi s 12kV.

Proud při napájení z 30voltů na primární straně bude s největší pravděpodobností bezpečný. Musíš ale počítat třeba s tím, že můžeš mít nějakou skrytou srdeční vadu. Nechci se hádat, ale zřejmě s elektronikou začínáš - a tohle není to nejlepší na úvod..

pánové s tebou mají božskou trpělivost, já už bych ti dávno doporučil, podle vzoru jednoho pražského vtipu, ať si to postavíš a pevně držíš v obou rukou.
není žádný důvod aby zrovna kmitočty okolo 50hz byly nebezpečnější než jiné - naopak - a nemusíme sem tahat žádný skinefekt (ostatně kmitočtové vlastnosti poloviny použitých součástek končí řádově na 1khz). vždy jsou a budou nebezpečnější vyšší kmitočty. ale čistě z praktických důvodů bývá nejenergetičtější=nejtvrdší zdroj ten odvozený z 50hz sítě (a jako znalec vyhlášky 50 jistě víš o riziku mít zdroj galvanicky spojený s uzeměnou 50hz sítí) - tady je problém, ne u 50hz.
čili s tvými znalostmi bych ti stavbu podobného zařízení radši nedoporučoval, pokud jsi však z hlavního města ... no, zkusím radši najít znění toho vtipu.

BLikac :-) No jeden som raz robil uz davnejsie :-) A no ako to funguje -ANo treba aj to vediet ale si myslim ze dolezitejsie je byt proste dost opatrny a davat si pozor. No a samozrejme vediet co robim ( nemyslim ze teraz vediet do detialiv principi jednotlivych suciastiek).

Tak zas az tak sa toho nemusis bat, explodujuci kondik som nevidel uz hodne dlho :-) Naposledy asi pred pol rokom v kancli u hardwaristov som to prepasol, prisiel som tam az ked z toho bol uz len smrad :-D Inac kondik nie je bomba takze nehrozi hiroshima :-), akurat moze dojst napr. k poraneniu oci ak je clovek moc blizko a ak by drbol.
Nie je to nic co sa stava bezne, v tom druhom zapojeni nevidim ziadne rizika (ak si odmyslim ten sekundar), tam ti nic neexploduje.

"zapojeny do striedaveho obvodu" - tak to hej, to sa potom moze prehriat aj elektrolyt :) Ale v tej scheme tam take nehrozi, kondik je tam len pre ten oscilator, ten sa nebude zahrievat, a vyhladzovacie kondiky, predpokladam ze tam nebude cpat striedave napajanie ale pouzije usmernene napatie takze tiez nevidim riziko.

Ja viem ze bezne ne Ani mne sa este nestalo - a to som s nimi robil dost zlee veci - ale len s malymi :-) Ok no diki za diskusiu a hlavne za to ze ste mi z hlavy vytlkli ten napad napajat to na siet- ja som to chcel takto riesit hlavne koli trafu ale trocha ked clovek nad tym porozmysla pride na to ze to neni najbezpecnejsie. To druhe zapojenie ale vidim celkom OK -teda pri dodrzani zakladnych bezpecnostnych pravidiel :-)